Ostrov Borneo ztratil polovinu orangutanů

03.04 2018|Příroda
Ostrov Borneo ztratil polovinu orangutanů

Orangutani jsou již na pokraji vyhynutí, ale zatím nebyla přijata žádná účinná opatření na jejich ochranu. Podle odhadů bude v následujících desetiletích na ostrově Borneo ještě o 40 tisíc jedinců méně.

Orangutan bornejský pomalu vymírá

Bornejský orangutan (latinsky Pongo pygmaeus) dostal své jméno podle ostrova Borneo. Tento primát žije pouze zde a jeho blahobyt závisí na lesních porostech. Kácení stromů zanechává zvířata bez míst k existenci – orangutani se nemají kde rozmnožovat a shánět potravu. V důsledku toho se jejich počet každoročně snižuje.

Vědci z Německa a Velké Británie, kteří provádějí nové studie, zveřejnili smutnou statistiku: za období od roku 1999 do roku 2015 ostrov ztratil 150 tisíc orangutanů. To je přibližně polovina počtu jedinců, kteří na Borneu žili na konci 20. století. Dalším alarmujícím trendem je snižování počtu jedinců ve skupině: stále častěji se jedná o méně, než 100 jedinců, což je považováno za nejnižší hranici pro přežití.

Mezi hlavní příčiny patří: kácení lesů, nevhodné zasahování do teritoria orangutanu, ať už se jedná o olejovou palmu nebo pytláctví. Na černém trhu je poptávka po mladých orangutanech obzvláště vysoká: nakupují je soukromí sběratelé nebo cirkusy těch zemí, kde se nedodržuje mezinárodní legislativa v oblasti životního prostředí.

Dalším faktorem je lov

Rolníci zabíjejí orangutany, aby ochránili své plodiny, kvůli potravě a někdy prostě z nedorozumění. Zvíře se jim může zdát agresivní a vyděsit je. Biologové ubezpečují, že primát pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí, ale dokud nebude provedena široká informační kampaň, situace se pravděpodobně nezmění. Také neexistují žádné náznaky, že jsou Indonésie nebo Malajsie (tyto země rozděluje Borneo) připraveny snížit objem těžby stromů. Posuzováním úrovně všech ohrožení, kterým orangutani čelí, vědci předpovídají, že v příštích 35 letech zmizí dalších 45 tisíc opic.

Autor: TaR

Ostrov Borneo ztratil polovinu orangutanů a během 35 let ztratí skoro většinu populace orangutanů. Orangutany ohrožuje hlavně kácení lesů.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ