50 zajímavých faktů o pavoucích, které vás překvapí
14 užitečných pokojových rostlin, které čistí vzduch
Sopka Pico de Teide - nejvyšší hora Španělska
Pozoruhodný Madagaskar – tajemná krajina zázraků
V USA zemřela nejstarší ryba na světě
8 druhů ohrožených živočichů, které zabíjí globální oteplování
Co se děje s medvědem během zimního spánku?
Ostrov Borneo ztratil polovinu orangutanů
Brutální čtyřletá válka mezi šimpanzi a její příčina
14 užitečných pokojových rostlin, které čistí vzduch
Sopka Pico de Teide - nejvyšší hora Španělska
Pozoruhodný Madagaskar – tajemná krajina zázraků
V USA zemřela nejstarší ryba na světě
8 druhů ohrožených živočichů, které zabíjí globální oteplování
Co se děje s medvědem během zimního spánku?
Ostrov Borneo ztratil polovinu orangutanů
Brutální čtyřletá válka mezi šimpanzi a její příčina
50 zajímavých faktů o pavoucích, které vás překvapí
Pavouci byli předmětem zájmu příběhů a mytologií různých kultur. Kvůli své technice lovu spočívající ve vytváření sítí a čekání na kořist symbolizují trpělivost, na druhou stranu kvůli jedovatým (a někdy smrtelným) kousnutím symbolizují krutost. Snování pavučin také zapříčinilo spojení pavouků s mýty o stvoření, protože pavouci jako by si vytvářeli vlastní světy.
1.
Vědci identifikovali více než 38 000 druhů pavouků. Předpokládá se, že ještě mnoho druhů čeká na své objevení.
2.
Pavouci se vyskytují na všech kontinentech, kromě Antarktidy.
3.
Odhaduje se, že v jednom akru půdy žije až 1 milion pavouků. V tropech se toto číslo může přiblížit ke 3 milionům. Vědci předpokládají, že člověk není od pavouka nikdy vzdálen více než 3 metry.
4.
Brazilský pavouk palovčík brazilský může u mužů způsobit dlouhou a bolestivou erekci.
5.
Pavouci jsou životně důležití pro zdravý ekosystém. Jedí škodlivý hmyz, opylují rostliny a recyklují mrtvá zvířata a rostliny. Jsou také cenným zdrojem potravy pro mnoho malých savců, ptáků a ryb.
6.
Pavouci jedí více hmyzu než ptáci a netopýři dohromady.
7.
Pavouci se rozmnožují pohlavně a oplodnění probíhá vnitřně, ale nepřímo, což znamená, že samec nevnáší sperma do samičího těla svým pohlavním ústrojím. Vytvářejí malé pavučiny, do kterých ejakulují, a poté sperma přenesou do objektů podobných injekční stříkačce na konci makadel.
8.
Pavouci, kteří vytváří pavučiny, mají dva nebo tři drápky na špičce každé nohy, které používají k přehoupnutí z jednoho vlákna na druhé, aby neuvízli v lepkavých částech své sítě. Kromě toho, tělo pavouka obsahuje speciální olejovitou látku, která brání jejich uvíznutí ve vlastní síti.
9.
Když pavouk chodí, v daný okamžik se čtyři z jeho noh vždy dotýkají země, zatímco zbylé čtyři jsou ve vzduchu.
10.
Baghíra Kiplingův je jediný druh pavouka na světě, který je vegetarián.
11.
Ve vzácných případech mohou kousnutí některých pavouků způsobit krevní poruchy. Například jed koutníka může způsobit prasknutí červených krvinek. To může vyvolat další symptomy, jako například akutní poškození ledvin nebo žloutenku.
12.
Pavouci mají modrou krev. U lidí je kyslík vázán na hemoglobin, molekulu, která obsahuje železo a dává krvi její červenou barvu. U pavouků je kyslík vázán hemocyanin, molekulu, která obsahuje spíše měď než železo.
13.
Svaly pavouka dokáží stáhnout jeho nohy do klubíčka, ale nedokáží je opět roztáhnout. Namísto toho musí pavouk do nohou načerpat vodnatou tekutinu, která je vytlačí ven. Nohy mrtvého pavouka se vždycky stáhnou do klubíčka, protože pavouk už nemá žádnou tekutinu, která by nohy opět roztáhla.
14.
Jed pavouka černá vdova útočí na nervy tím, že blokuje jejich signály do svalů, což způsobuje jejich bolestivé a opakované smrštění. Kousnutí černé vdovy může způsobit také další problémy související s nervy, jako například vysoký krevní tlak, neklid nebo těžké obličejové křeče.
15.
Účinky pavoučího kousnutí se mění v závislosti na několika faktorech, včetně množství jedu, velikosti a věku kousnuté osoby. Obzvláště náchylné jsou děti a starší lidé.
16.
Pavoučí vlákno produkují snovací žlázy, které ústí ve snovacích bradavkách. Snovací bradavky vznikly přeměnou zadečkových končetin předků dnešních pavouků. Nacházejí se na břišní straně zadečku. Jejich počet kolísá od dvou do čtyř párů. Snovací žlázy produkují tekutý sekret, který ještě než opustí snovací bradavky tuhne a tvoří se z něj vlákno. Hlavní složkou je bílkovina nazývaná fibroin. Protože tvorba této bílkoviny je energeticky náročná, pavouci málokdy budují zcela novou pavučinu, spíše se ji snaží neustále opravovat.
17.
Sklípkan největší je největším pavoukem na světě. V rozpětí nohou může mít až 30 cm a v těle může měřit až 12 cm. Loví žáby, ještěrky, myši a dokonce i malé hady a mláďata.
18.
Nejmenším pavoukem na světě je patu marplesi. Je tak malý, že na špičku tužky by se jich vlezlo 10.
19.
Mezi nejsmrtelnější pavouky patří černá vdova, sklípkanec jedovatý a koutník jedovatý. Jeden z nejobávanějších pavouků na světě, tarantule, má ve skutečností překvapivě slabý jed i kousnutí, které připomíná spíše vosí bodnutí.
20.
Nejjedovatějším pavoukem na světě je palovčík brazilský, často nazývaný také banánový pavouk. Tento agresivní pavouk putuje po zemi v lesích Střední a Jižní Ameriky a hledá jídlo. I malé množství jedu tohoto pavouka dokáže zabít člověka.
21.
Kousnutí koutníka jedovatého, který žije na jihovýchodě Spojených států, je obzvláště nebezpečné, protože je ze začátku bezbolestné. Osoba, kterou pavouk kousne, si toho zpočátku ani nemusí všimnout, ale po chvíli začne rána otékat a neuvěřitelně bolet. Pokud se kousnutí neléčí, může i zabít.
22.
Arachnofobie je strach z pavouků. Je to jedna z nejčastějších fobií v Severní Americe a Evropě. Arachnofobie je paradoxně méně častá v tropických místech, kde se vyskytují obří a chlupatí pavouci.
23.
Anglické slovo "spider" (pavouk) pochází ze staroanglického slova "spithra" a je příbuzné německému "spinne". Obě tyto slova znamenají "přadlena". Slovo "spinster" (stará panna) je také příbuzné a znamená "ten, kdo přede nit".
24.
Zatímco lidé mají svaly na vnější straně jejich kostry, pavouci mají svaly na vnitřní straně. Pavoučí kostra pokrývá a chrání pavoučí svaly.
25.
Někteří pavouci, například ti domácí, jsou schopni se spustit po zdi, protože jejich nohy jsou pokryty drobnými chloupky, které mohou přilnout k povrchu. Na druhou stranu se nemohou dostat ven z vany, protože povrch je příliš kluzký. Jiní pavouci, například ti zahradní, nemohou chodit po zdech, protože jejich nohy končí drápky, které jim pomáhají uchopit nitě.
26.
Pavouci inspirovali vědce, kteří podle nich vytvořili roboty. Třeba Spidernaut - mechanický pavouk, který je navržen tak, aby se mohl procházet po vnější straně kosmické lodi a provádět opravy. Jeho hmotnost je rovnoměrně rozložena na všech 8 noh, aby se zabránilo poškození povrchu sondy.
27.
V tropických oblastech existují pavouci, kteří si vytvářejí hedvábnou síť, kterou poté vrhají na své kořisti.
28.
Kolibříci používají zbytky pavučin ke stavbě vlastního hnízda.
29.
Sklípkanec jedovatý je agresivní pavouk, který utočí na lidi a kouše je. Jeho jed dokáže člověka zabít za pouhých 15 minut. Naštěstí existuje protijed. Úmrtí na kousnutí tohoto pavouka je tak dnes poměrně vzácné.
30.
Pavouci nemají zuby, takže nemohou žvýkat potravu. Místo toho vstřikují do své potravy trávicí šťávy a pak ji vysávají.
31.
Někteří pavoučí samci nosí pavoučím samičkám mrtvý hmyz jako dárek.
32.
Před stovkami let lidé pokládali pavučiny na svá zranění, protože věřili, že jim pomohou zastavit krvácení. Současní vědci zjistili, že pavoučí hedvábí obsahuje vitamín K, který pomáhá snižovat krvácení.
33.
Většina pavouků žije sama a občas se setkává se svými pavoučími kamarády. Několik druhů pavouků je společenských a žijí ve skupinách. Například v Africe žijí kolonie pavouků druhu Stegodyphus, které pokrývají celé stromy.
34.
Snovačka jedovatá nebo také černá vdova je dlouhonohý pavoukovec s velkým zadečkem a výrazně menší hlavohrudí. Samice jsou podobně jako u jiných pavouků výrazně větší než samci (bez končetin jsou až 3 cm dlouhé, s končetinami 4–5 cm) a mají leskle černé tělo s oranžově až červeně zbarvenou skvrnou na zadečku připomínající tvar přesýpacích hodin. Samci jsou až o polovinu menší než samice.
35.
Nápadné zbarvení na zadečku samic černých vdov slouží jako výstraha pro masožravé živočichy. Případy, kdy nějaký větší živočich snovačku napadne a zkonzumuje, nejčastěji končí úmrtím nebo vážnými zdravotními potížemi.
36.
Snovačka jedovatá se množí pohlavně. Samice před spářením vypouští zvláštní výměšek, který přitahuje samce žijící v okolí. Po spáření samce zabije, díky čemuž dostala i svůj alternativní název černá vdova. Svá vejce ukládá do kulovitého útvaru z jemných vláken, kde jsou dobře zamaskována a chráněna před vnějšími podmínkami. Během jednoho léta může naklást čtyři až devět snůšek, přičemž může každá obsahovat i více jak 200 vajíček.
37.
Samice černé vdovy potřebuje samce k páření pouze jednou za život. Poté, co se jednou spářila, dokáže produkovat vajíčka po celý zbytek svého života, což jsou pouhé 2 roky.
38.
Některé druhy pavouků rodu skákavkovitých vidí lehká spektra, které lidé nemohou vidět. Někteří z nich například vidí i UVA a UVB světlo.
39.
V 16.-17. století se věřilo, že pokud někoho kousne pavouk druhu slíďákovitých (pojmenovaný tarnatule, podle regionu Taranto v Itálii), zemře. Zachránit se může pouze tancem na určitý typ zběsilé hudby. To bylo inspirací pro vznik tance zvaného tarantella.
40.
Pavouci nejsou hmyz. Jsou to pavoukovci, což je skupina bezobratlých živočichů z podkmene klepítkatců. Kromě pavouků k nim patří například i sekáči, štíři nebo roztoči. Mají 8 nohou a 2 hlavní části těla - hlavohruď a zadeček. Oproti tomu hmyz má jen šest nohou a tři hlavní části těl - hlavu, hruď a zadeček.
41.
Většina pavouků má 8 očí, které jsou posazeny velmi blízko sebe. Mají také drobné chloupky na nohou, pomocí kterých slyší a cítí.
42.
Různé chemické látky mohou ovlivňovat, jak pavouci předou své pavučiny. Například pavouci na LSD předou krásné pavučiny, zatímco pavučiny pavouků na kofeinu jsou strašné. Vědci se domnívají, že zkoumání tvaru pavučiny může pomoci odhalit přítomnost chemikálií a znečisťujících látek ve vzduchu.
43.
Tvrzení, že člověk během spánku spolkne průměrně 4 pavouky, je mýtus. Je vysoce nepravděpodobné, že by pavouk zalezl do úst spícího člověka.
44.
Podlé řecké mytologie dívka jménem Arachne předla tak krásně, že na ní bohyně Athéna začala žárlit a proměnila ji v pavouka.
45.
Nejznámější metodou lovu kořisti je její chycení do lepkavé pavučiny. Různá umístění pavučiny umožňují různým druhům pavouků v jedné oblasti chytat odlišné druhy hmyzu, například horizontálně umístěné sítě zachycují hmyz, který vzlétá z rostlin pod nimi, zatímco vertikálně umístěné sítě zachycují hmyz v horizontálním letu. Pavouci, kteří budují pavučiny, mají špatný zrak, ale jsou velmi citliví na vibrace
46.
Jed černé vdovy je 15 krát silnější než jed chřestýše.
47.
Tarantule může zkapalnit tělo myši za 2 dny. Zanechá za sebou jen hromádku kostí a kůže.
48.
Většina pavouků žije v průměru rok. Nicméně, některé tarantule se dožívají více než 20 let.
49.
Vaření sklípkani představují pro Kambodžany a pro indiány kmene Piaroa z jižní Venezuely pochoutku.
50.
Většina pavouků, která se nachází v domovech, se přizpůsobila k životu v interiéru a mají jen malou šanci přežít ve venkovním prostředí.
Autor: Liv
50 zajímavých faktů o pavoucích, které vás překvapí. Pavouci patří mezi tvory, kterých se většina z nás bojí nebo štítí. Jsou to však nesmírně zajímaví tvorové.
Zajímavosti a novinky
1000
Komentáře ( 2 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Václav|23.07 2019 14:28
zase si tu někdo plete tatantule se sklípkanama! není to stejný. Já jsem od nejbližšího pavouka, největšího na světě vzdálen asi 1m.
Odpovědět
2
venca|12.09 2020 22:37
Můj pavoučí harém má tyto chovance Brachypelma hamorii, Brachypelma vagans, Chilobrachys sp. blue vietnam, Lasiodora striatipes, Chromatopelma cyanepubescens, Theraphosa blondi.
Odpovědět
2