Co se děje s medvědem během zimního spánku?

04.02 2018|Příroda
Co se děje s medvědem během zimního spánku?

Během zimního spánku (nebo hibernace) se medvědům výrazně zpomaluje metabolismus a všechny výměnné procesy, díky čemuž nespotřebovávají energii na výměnu látek a pohyb. Ale jejich metabolismus se nezpomalí úplně, jako je tomu u hibernace syslů nebo jiných hlodavců, proto tomu u medvědů říkáme spíše zimní spánek.

Spotřebovávají nahromaděné tukové zásoby, které si našetří během tukového období a na jaře se probouzí ze zimního spánku silně pohublí: za zimu se jim sníží tělesná hmotnost až o 30 procent. Úroveň bazálního metabolismu medvědů drasticky klesá, snižuje se bílkovinná výměna, zpomalují se všechny procesy, včetně pulsu a dýchání. Ovšem medvědi v průběhu zimního spánku nejedí, nemočí, až teprve na jaře, když začínají vycházet z brlohu, se u nich tyto procesy postupně, krůček po krůčku, spouštějí.

Zimní spánek medvědů trvá 5-6 měsíců

Při tom během zimního spánku medvědům dál rostou kosti i srst. Medvědi přežívají v zimě bez jídla, protože je to prostě dáno přírodou. V období zimního spánku se jim silně mění fyziologie, ale na následující jaro vychází z brlohů a dlouhou dobu jim trvá, než se dostanou do sebe – to se nazývá pohyblivá hibernace. Na prvních vycházkách téměř nejí, mají sklony k zácpě zapříčiněné všemi zbytky jídla nahromaděného ve střevě.

Medvědi přežívají zimní čas ve stavu hibernace, jelikož v zimě neexistuje vegetativní strava, kterou potřebují. Jejich stravu tvoří přibližně 80 procent rostlinného krmiva. Medvědi přijímají pouze část živočišné stravy, která zahrnuje malé savce, zřídkakdy kopytníky, ptáky a jejich vajíčka, hmyz a mršiny. Na rozdíl od ostatních poddruhů je hlavní jídlo kamčatského hnědého medvěda sestaveno především z lososovitých ryb.

Medvědi spí asi 5 – 6 měsíců a z brlohu vychází na jaře, když vyrostou první rostliny. Doupě opouští postupně v různých časech: první dospělí samci, pak svobodné samice a mladí medvědi a nakonec – kojící samice s mláďaty (okolo dubna – května). Na Kamčatce někteří velcí samci nespí vůbec, protože tam se ryby rozmnožují i v zimě, tudíž si to medvědi mohou dovolit a pokračovat v krmení.

Zima je významnou událostí v životě medvědů

Mláďata se rodí za zimního spánku matky, která tvrdě spí a ihned po porodu začíná kojit a olizovat své mladé. Obvykle se rodí v lednu a únoru, zřídkakdy na konci prosince. V době lovů medvědů jsou často zabíjeny matky, vedle kterých se nacházejí drobné novorozené mláďata o hmotnosti 300 – 400 gramů. Často si je lovci berou s sebou, nějakým způsobem je vypiplávají, krmí je lidským jídlem a poté tito sirotci často vyrůstají v obrovské drzé nekontrolovatelné medvědy a majitele je musí zabíjet.

Autor: Tar

Co se děje s medvědem během zimního spánku? Medvědi během spánku rostou i rodí svá mláďata, přitom vůbec nejedí. Zimní spánek medvědů trvá až půl roku.
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ