V USA zemřela nejstarší ryba na světě

07.02 2017|Příroda
V USA zemřela nejstarší ryba na světě

Nejstarší ryba na světě, druhu bahník australský, přezdívaná "děda", zemřela přibližně ve věku 90 let v Shedd Aquarium v Chicagu.

"Děda" z Chicaga

"Děda" žil v Shedd Aquarium od roku 1933. Po mnoho dekád si bahníka australského prohlédlo více než 104 milionů návštěvníků akvária. Zaměstnanci akvária nemohou úplně přesně určit věk "dědy", ale věří, že má něco kolem sta let. V Shedd Aquariu žili dva bahníci australští. "Děda" ztratil chuť k jídlu minulý týden a vyšetření ukázalo, že jeho vnitřní orgány selhávají. Chicagské akvárium rozhodlo, že rybu utratí, aby se netrápila. Očekává se, že veterináři brzy určí přesný věk ryby.

Bahník australský

Bahník australský je velká a impozantní ryba, která se vyvinula zhruba před 400 miliony lety. Domovem této chráněné ryby je říční systém Burnett a Mary v Austrálii. Ryba je masožravá, samotářská a v dospělosti může být agresivní. Jsou to ryby schopné přežít ve vodě velmi chudé na kyslík díky faktu, že jsou u nich mimo žáber vytvořeny i plíce (bez průdušek).

Bahník australský má jen jednu plíci, podobné druhy z Afriky a Jižní Ameriky mají dvě. Plynový měchýř těchto ryb je přeměněný v primitivní plicní orgán. V období sucha mu stačí jen velmi malé množství vody k přežití. Vydrží i několik dní bez vody, pokud zůstane vlhký. Na rozdíl od jiných podobných druhů, nevyužívá anabiózu k přečkání v bahně až do dalšího období dešťů. Potřebují volný přístup k hladině, jinak se udusí.

V USA zemřela nejstarší ryba na světě. Nejstarší ryba na světě, druhu bahník australský, přezdívaná děda , zemřela ve věku 90 let v Shedd Aquarium v Chicagu.
Zajímavosti a novinky

 561 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ