15 nejděsivějších prehistorických zvířat, které byly kdy objeveny

14.11 2018|Příroda
15 nejděsivějších prehistorických zvířat, které byly kdy objeveny

Živočišná říše je opravdu úžasná věc. Zahrnuje všechny druhy živých tvorů, kteří žijí na mnoha různých místech a prostředích, díky čemuž se od sebe diametrálně liší. Ve většině případů vycházejí lidé s dalšími živými organismy poměrně klidně. To je však jen proto, že existuje jen velmi málo zvířat, které pro lidskou rasu představují nebezpečí, a ta zvířata, která nás potenciálně ohrožují, žijí většinou daleko od lidské populace.

To ovšem neznamená, že neexistují zvířata, která jsou pro lidskou rasu děsivá. Lidé se bojí všech typu zvířat, od hmyzu a pavouků, po obrovské masožravce, jako jsou krokodýli, žraloci a medvědi. Avšak ani tyto monstrózní zvířata nejsou ničím ve srovnání s prehistorickými příšerami, které kdysi obývaly Zemi. Naštěstí, většina z těchto opravu děsivých stvoření, které kdysi putovali po světě, už vyhynula. Ifenomén pro vás dne má 15 prehistorických tvorů, které byste nechtěli potkat ani v noční můře.

1. Azhdarchid

Azhdarchid byl druh letajícího ptakoještěra, kterého lidé dodnes řadí mezi okřídlené dinosaury. To je však nesprávně, tento zaniklý druh patřil do jiné rodiny organismů, která je podobná gigantickým mořským plazům. Jejich název pochází z perského označení pro draka, a není divu, když si uvědomíme, do jaké monstrózní velikosti tito tvorové rostli.

Byli vyšší než žirafy. Měli velkou hlavu a bezzubý zobák, který byl téměř stejné velikosti jako jejich trup, a díky kterému mohli ve srovnání s ostatními druhy jíst poměrně velká zvířata. Vzhledem k jejich velikosti vznikla debata o tom, zda Azhdarchid byl vůbec schopen létat. Většina vědců došla k závěru, že byl schopen létat na dlouhé vzdálenosti a lovil malá zvířata na zemi.

Azhdarchid


2. Entelodon

Entelodon byl často známý jako vražedné prase. Jedná se o dávno zaniklou formu všežravého prasete, které žilo asi před 37 miliony lety. Tyto obrovské bytosti bylo možné najít po celé Severní Americe, v některých částech Evropy a dokonce i v Asii. Entelodonové se živili masem i rostlinami. Měli neuvěřitelně ostré zuby, kterými dokázali roztrhat skoro všechno.

Snad nejvýznamnějším rysem těchto terminačních prasat byly struktury na hlavě podobné rohům, které se podobaly těm od prasete bradavičnatého. Fosilní důkazy ukazují na skutečnost, že tato zvířata často bojovala proti jiným druhům a tyto rohy mohly způsobit opravdu hluboká poranění.Entelodon měl vzhledem ke své váze 500 kg i obrovskou sílu.

Entelodon


3. Liopleurodon

Na rozdíl od naprosté většiny mořských plazů, kteří jsou dnes naživu, od želv až po aligátory, byl liopleurodon opravdu masivním stvořením. Žil v oceánech asi 5 milionů let, než před 155 miliony lety vymřel.

I když je přesnou velikost liopleurodona těžké odhadnout vzhledem k malému množství dostupných fosilních důkazů, většina odborníků věří, že byl kolem 10 metrů dlouhý. To by znamenalo, že vážil neuvěřitelných 1588 kg a mohl lovit téměř jako žádný jiný tvor. Jako dravec liopleurodon mohl sledovat kořist pomocí svého silného čichu a pak zaútočit svou silnou čelistí se stovkami zubů ostrých jako břitva. Na rozdíl od krokodýlů a aligátorů nebyl kvůli ploutvím schopný opustit vodu.

Liopleurodon


4. Gigantopithecus

Gigantopithecus se dostal do podvědomí veřejnosti v nedávné době, i když žil před stovkami let, a to díky Disney a jeho akčnímu filmu natočenému podle relativně neznámé knihy Kniha džungle. Gigantopithecus byl v podstatě obří orangutan, který žil před asi 100 000 lety v lesích Indie a Číny. Ve skutečnosti byla jeho velikost tak obrovská, že podle fosílií vážil zhruba 500 kg a měřil přes 3 metry. S největší pravděpodobností to byla největší opice, která kdy existovala.

Jejich obrovská postava pro ně byla v mnoha případech výhodou, protože si na ně žádný predátor nedovolil. Na druhou stranu jejich velikost byla i důvodem jejich vyhynutí. Odborníci se domnívají, že velká velikost gigantopithecusů způsobovala, že byli zvláště citliví na tlak v životním prostředí, ve kterém se vyskytovali a změna klimatu je v podstatě vyhubila.

Gigantopithecus


5. Xenosmilus

Ačkoliv mnozí lidé mají představy o tom, že šavlozubí tygři byli gigantické kočky, xenosmilus se svou velikostí lišil. Nebyl příliš velký, ale zato měl velmi silné svaly. Jeho vzhled by se dal popsat jako vzhled křížence mezi leopardem a medvědem. Tento jedinečný vzhled a stavba těla mu umožňovaly lovit většinu ostatních šavlozubých koček. Díky silným čelistem, byl schopný roztrhat velké kusy svalů a masa ze své kořisti, která pak pomalu umírala na ztrátu krve.

Odhady z fosilií, které byly nalezeny na Floridě naznačují, že tato kočka mohla být asi 2 metry dlouhá a vážila 400 kg. To z xenosmiluse dělá jednu z největších kočkovitých šelem, které kdy žily a skutečně děsivého predátora.

Xenosmilus


6. Aegirocassis

Ostatky aegirocassise se našly teprve v roce 2014, v Maroku. Aegirocassis je druh mořského tvora, který má mnoho společného s dnešními humry. Tento tvor dorůstal do délky 2 metrů, což je zhruba stejná výška jako u dospělého člověka. Byl jedním z největších zvířat žijících v té době.

Aegirocassis nebyl zlý dravec. Místo toho, aby lovil svou kořist dlouhými ostrými zuby nebo obřími drápy, krmil se stejně jako to dnes dělají velryby. Nasával do úst velké množství vody a pak použil specializované zuby, aby z vody odfiltroval potravu. Tento předek humrů je považován za nejstarší příklad obřího organismu, který se živil filtrováním vody.

Aegirocassis


7. Argentavis Magnificens

Fosilní záznamy ukazují, že argentavis magnificens byl pravděpodobně největší pták, který kdy mohl vzlétnout do nebe. Byl o něco vyšší, než dospělý člověk a vážil kolem 80 kg. Na rozdíl od jiných velkých druhů ptáků nebyl argentavis magnificens pravděpodobně dravec, protože jeho stavba těla nebyla přizpůsobena k lovu kořisti. Odborníci věřili, že se pravděpodobně živil pojídáním mršin a toho, co našel.

Obrovská velikost argentavis magnificens pravděpodobně znamenala, že tento druh nebyl schopen létat tak, jako jeho dnešní příbuzní. Namísto toho se nechal unášet ve vzduchu a křídly mával jen zřídka kdy. Navzdory své velikosti byl argentavis magnificens schopen cestovat rychlostí 40 km/hod, což mu umožnilo rychle procházet obrovské území až o velikosti 190 čtverečních mil.

Argentavis Magnificens


8. Arthropleura

Existuje několik živých tvorů, kteří děsí lidí více než hmyz. Jsou to takoví děsiví tvorové, kteří by mohli hrát hlavní role v hororech. Mezi ty patří i obrovská mnohonožka, která mohla růst až do délky 2,5 metrů.

Žila asi před 299 miliony lety a byla tak velká, že neexistovali žádní přirození dravci, kteří by je mohli ohrozit. Arthroleura je považována za největšího známého pozemního bezobratlovce, který kdy na planetě Zemi žil. Tyto obrovské mnohonožky žily v Severní Americe a Evropě, v blízkosti teplých močálů, které jim umožňovaly vyrůst do takových velikostí. Vědci věří, že jejich velikost je limitem, do jakého mohou bezobratlovci dorůst.

Arthropleura


9. Titanoboa

Největší had, který v dnešní době žije, je schopný dorůst do délky 7,6 metrů, ale jeho předchůdce titanoboa by ho rozhodně zahanbil. Vážil totiž něco přes tunu a měřil neuvěřitelných 15 metrů. "Ani v nejdivočejších snech jsem neočekával, že najdeme hroznýše, který bude mít 15 metrů. Největší dnešní had dosahuje sotva poloviny," řekl Dr. Carlos Jaramillo, vědec Smithsonian Tropical Research Institute.

Titanoboa žili těsně po té, co vymřeli dinosauři. Tito hadi žili hlavně v bažinatých pralesích Jižní Ameriky. Nebyli jedovatí, místo toho však mohli rozdrtit kořist k smrti silou 181 kg na čtvereční palec. Poté, co zemřeli dinosauři byli titanoboa podle vědců největšími dravci na planetě dalších asi 10 milionů let.

Titanoboa


10. Meganeura

Vážky nejsou příliš děsivé stvoření, ačkoliv někteří z nich mají fóbii. Druh vážky meganeura by však vyděsil i ty, kteří mají pro strach uděláno. Tato vážka, která žila před 300 miliony lety byla stejně velká jako dítě.

Létající hmyz měl rozpětí křídel asi tři čtvrtě metru a délku těla jako noha dospělého člověka. Stejně jako jeho dnešní příbuzní byl druh meganeura masožravý a s největší pravděpodobností se živil drobnými bezobratlovci a obojživelníky.

Meganeura byla schopna růst do takových rozměrů. protože tamní vzduch byl bohatší na obsah kyslíku ve vzduchu. Současné výzkumy naznačují, že dnešní hmyz má k dispozici poloviční množství kyslíku, než měly meganeury.

Meganeura


11. Dunkleosteus

I dnes existují ošklivé a děsivé ryby, jako třeba piraně, avšak ve srovnání s dunkleosteusem je to nic. Tato obří ryba žila asi před 360 miliony lety a byla jednou z největších ryb, které kdy žily. Dunkleosteus dorůstal do délky 6 metrů a vážil zhruba 1 tunu. Velikost této ryby byla její předností, protože díky ní byla jako dravec na špičce řetězce. Navíc dunkleosteuse chránilo jeho "pancéřování" hlavy.

Ryba s párem velikých tesáků měla nesmírně silné čelisti, což znamenalo, že byla schopna sníst téměř cokoliv, na co ve vodě narazila, včetně žraloků a dalších obrovských ryb. Při kousnutí používala neuvěřitelnou sílu a maso či svaly jiného tvora roztrhala jako nic.

Dunkleosteus


12. Carbonemys

Carbonemys objevil tým výzkumníku uhelného dolu v Kolumbii v roce 2005. Carbonemys je zaniklý rod obří želvy, která žila před 60 miliony lety. Krunýř této obrovité želvy byl dlouhý zhruba 2 metry a celkově byla želva dlouhá asi 3 metry. Carbonemys vážila kolem tuny, což je skoro jako malé auto.

Carbonemys není největší želvou, která kdy byla objevena, ale stoprocentně je tou nejděsivější. Měla jedinečnou čelist, která byla neuvěřitelně silná a díky tomu přizpůsobena k lovu zvířat, která byla mnohem větší než ona sama. Ve skutečnosti byly její čelisti tak silné, že vědci věří, že byla schopna boje a zabití podobně velkých savců, jako jsou krokodýli.

Carbonemys


13. Gorgonopsia

Gorgonopsia je druh therapsida, který byl předkem dnešních moderních savců. Byl to v podstatě hybrid mezi plazy a savci, který se po Zemi potuloval před 250 miliony lety. Na rozdíl od mnoha jiných tvorů té doby, gorgonopsia byl typický jedinečným tvarem zubů a silnými zadními nohami.

Byl to jeden z největších predátorů, který kdy na Zemi žil a co do velikosti byl srovnatelný s medvědem. Jeho lebka však byla dlouhá jako dvě lidské nohy. Gorgonopsia měli neuvěřitelně ostré a silné zuby, které byly až 15 cm dlouhé. Byli neuvěřitelně svalnatí a s klidem mohli ulovit a sníst kořist dvakrát větší, než byli oni sami.

Gorgonopsia


14. Sarcosuchus

Ačkoliv sarcosuchus technicky není krokodýl, silně se dnešním plazům podobal. Měl dlouhé šupinaté tělo a dorůstal dvojnásobné délky než dnešní krokodýli. Podle odhadů vědců dosahovali sarcosuchusové i 12 metrů. Vážili okolo 8 tun. Jejich hroší kůže fungovala jako brnění, které bylo vzhledem k době, ve které žili, nezbytné.

Sarcosuchusi žili ve stejné době jako dinosauři. Jedli tvory libovolné velikosti, ale mezi jejich hlavní stravu patřily ryby, které plavaly v oblasti, kde se nyní nachází poušť Sahara.

Sarcosuchus


15. Megalodon

Žraloci jsou jedním z nejděsivějších tvorů, kteří dnes na naší planetě žijí. Jsou noční můrou všech plavců. Jejich předchůdci jsou však mnohem děsivější. Megalodoni žili zhruba před 2,5 miliony lety a jsou i nyní považování za jedny z největších a nejvýkonnějších zabijáků v historii.

Obří žraloci dorůstali do délky téměř 18 metrů a vypadali jako přehnaná verze dnešního velkého bílého žraloka. Nejděsivější ze všeho byla jejich obrovská čelist, která obsahovala 15 a 10 centimetrů dlouhé zuby. Vzhledem ke své velikosti, byl megalodon schopný sežrat obrovské množství kořisti, včetně velryb, obřích mořských želv a delfínů.

Megalodon



Autor: Jad

Prehistorická zvířata. 15 prehistorických zvířat, které vyděsí i ty nejotrlejší. Vědecké objevy 15 nejděsivějších tvorů v historie Země
Zajímavosti a novinky

 570 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ