10 nejúžasnějších mravenců na zemi

18.03 2019|Příroda
10 nejúžasnějších mravenců na zemi

Kdyby se člověk mohl zmenšit na velikost mravence, byl by svědkem neutuchajících bitev, sofistikovaných krádeží a násilných útoků. Dnes se podíváme do působivého světa deseti druhů nejzajímavějších mravenců.

10. Cardiocondyla obscurior

Mravenci Cardiocondyla obscurior pochází z Brazílie. Kolonie mravenců Cardiocondyla obscurior obvykle nemá jen královnu, ale i dominantního bezkřídlého samce, který je nazýván argatoid. Ergatoid si své prvenství a jedinečnost chce zachovat za každou cenu. Pokud se v mraveništi objeví nějaký rival, vládnoucí mravenec jej uchopí dlouhými kusadly a pomaže smrtícím sekretem.

Šanci tento mravenec nedá ani ještě nevylíhlým mravencům v kuklách. Jakmile se malinký mravenec vylíhne z kukly, ergatoid se s ním dá do okamžitého boje. Šance, že by právě vylíhlý mravenec vyhrál, je mizivá. Jeho tělo je měkké a smrt téměř okamžitá. Kdyby ergatoid zaváhal, mohly by čerstvě narozenému samci narůst křídla a tam by se jeho šance na výhru snížilo na 14 %.

Cardiocondyla obscurior


9. Crematogaster Striatula

Afričti stromoví mravenci Crematogaster Striatula jsou odborníci na pátrání po termitech. Dělnice tohoto druhu má na svém zadečku zabudováno zařízení, tzv. Dufourovu žlázu, které je schopno během okamžiku vytvořit jedovatý sprej a na dálku zasáhnout oběť.

Při pohledu na kořist se predátor obrátí na břicho a vystříkne na kořist toxickou látku. Během několika minut termit spadne na záda a ve smrtelných křečích zemře. Crematogaster Striatula používá svůj ochranný toxický sprej také k ochraně proti jiným mravencům, kteří jsou však na rozdíl od termitů dost chytří na to, aby zavčasu utekli.

Crematogaster Striatula


8. Temnothorax Pilagens

Mravenčí otrokáři Temnothorax Pilagens přepadají drobná mraveniště svých příbuzných, mravenců druhů Temnothorax longispinosus a Temnothorax ambiguus, která se nacházejí například v dutých oříšcích či žaludech. Zotročovaní mravenci si svá hnízda opevňují jako středověké hrady, do nichž se lze dostat jediným vchodem o průměru kolem 1 milimetru. Dovnitř se nedostane žádný velký nepřátelsky naladěný mravenec.

Mravenci drancíři, jak se jim také říká, díky překladu z latiny (pilere znamená drancovat), jsou ale drobní, takže se při útoku na mravenčí hrady dovnitř dostanou velmi snadno. Průměrné komando drancířů tvoří čtyři mravenci, přičemž jedním z nich je vždy zvěd, který nešťastné mraveniště objevil.

Jejich nájezdy jsou nesmírně úspěšné. Útok běžných otrokářských mravenců na mraveniště obvykle proběhne jako brutální řezničina s mnoha mrtvými na obou stranách. Ne tak u mravenců drancířů. Jejich útok, to je precizní a čistá akce, při které mravenci drancíři použijí rafinovanou chemickou kamufláž, se kterou jsou podle vědců pro nepřátelé prakticky neviditelní.

Temnothorax Pilagen


7. Solenopsis fugax

Mravenci Solenopsis fugax jsou typičtí tím, že kradou larvy jiných mravenců, ale místo toho, aby je zotročili, jako předchozí druh, tak je konzumují. Solenopsis fugax hloubí systém chodeb od svého hnízda směrem k hnízdu cizí mravenčí kolonie. Když se dělnice konečně prokutají ke svým sousedům, jako o závod běží zpět a mobilizují družky k co nejpočetnějšímu loupeživému nájezdu. Pak vtrhnou do cizí kolonie a odpor obránců zdolávají chemikálií, která má silně odpudivé účinky.

Je to podobné, jako kdyby kolem sebe útočníci stříkali pepřový sprej a sami vůči němu byli imunní. Mezi obránci vládne zmatek, kterého útočící mravenci využívají k bezuzdnému loupení. Cílem ataku je potomstvo cizí kolonie – vajíčka, larvy a kukly. Mravenci Solenopsis fugax jich poberou, co unesou, vrátí se s nimi do vlastního hnízda a tam je sežerou.Solenopsis fugax

6. Cephalotes Specularis

Cephalotes Specularis jsou příživničtí mravenci, kteří se přiživují na hostitelských mravencích Crematogaster ampla. Tito mravenci špehují militantní mravence Crematogaster Ampla, aby získali zdroje potravy. Pak se začnou pohybovat a chovat se jako konkurenti, čímž získávají schopnost ukrást jim jídlo přímo pod nosem.

Cephalotes Specularis


5. Formicoxenus nitidulus

Formicoxenus nitidulus jsou lesklí mravenci, kteří mohou zamořit kolonie až 11 druhů mravenců. Nezvaní návštěvníci hostitelkou kolonii prakticky nepoškozují. Těmto mravencům jde hlavně o to, aby bezstarostně přežili.


Formicoxenus nitidulus

4. Dinoponera Quadriceps

Dinoponera Quadriceps dosahuje až 2,5 cm na délku a místo jedné reproduktivní matky existuje u těchto mravenců alfa-samice, která je obklopena 5 beta-samicemi. V případě nutnosti je každá z nich schopná zaujmout místo "matky královny".

Stává se, že některou z "dam" nebaví čekat na svou příležitost a naklade vajíčka bez povolení. V tomto případě alfa samice vyprodukuje chemikálie, nechá si mravenčí zrádkyni chytit a touto chemikálií ji připoutá k zemi na 4 dny. Po odpykání trestu "beta samice" ztrácí svůj status a padá na nižší pozici. Pokud ovšem během věznění neumře hlady.Dinoponera Quadriceps

3. Pachycondyla Chinensis

Asijští invazivní mravenci Pachycondyla Chinensis, známí také jako asijští bodaví mravenci, postupně nahrazují své argentinské protějšky v jejich rodných zemích. Vědci si stále lámou hlavu nad tím, jak je možné, že cizinci mohou porazit bojovné domorodce.

Podle jedné verze za to může odolnost vůči chladu. Na jaře začínají být aktivní ještě v době, kdy jsou jejich argentinští konkurenti strnulí chladem. Jsou tak o krok napřed a navíc mohou kolonizovat širší rozsah území. Vědci proto nevylučují, že asijští bodaví mravenci se nakonec stanou dominantním invazivním druhem.


Pachycondyla Chinensis

2. Pheidole

Říká se, že každý voják má v torně maršálskou hůl. Vojáci amerických mravenců rodu Pheidole mají ve své pomyslné torně schopnost dorůst obludných rozměrů.

V rodu amerických mravenců Pheidole je sdruženo asi 1 100 druhů. Pro všechny jsou typické dělnice dvou velikostí. Malé dělnice jsou pracovité a zasvětí svůj krátký život budování mraveniště, shánění potravy a péči o potomstvo. Velké dělnice mají větší hlavu a silnější svaly ovládající kusadla. Prací se nepřetrhnou. Jejich chvíle přichází, když se v blízkosti mraveniště objeví vetřelci. Pak větší dělnice názorně předvedou, proč se jim říká vojáci.

Zatímco mravenčí dělnice při boji často spoléhají na chemické zbraně, např. rozprašování kyseliny mravenčí nebo jed žihadla, vojáci přemohou nepřítele silou kusadel. Tady ustřihnou některému z útočníků nohu, tam zase jinému ucvaknou hlavu nebo přeštípnou vetřelce vpůli ve štíhlém pase.

Osm druhů z rodu Pheidole má ještě jednu kastu dělnic. Jsou to tzv. supervojáci. Obludně zvětšené „kopie“ vojáků jsou někdy vybaveny i obřími hlavami. Osmička mravenčích druhů se supervojáky žije na jihu USA a na severu Mexika, kde se vyskytují kočovní loupeživí mravenci rodu Eciton. Ti pořádají nájezdy na kolonie jiných druhů mravenců a dokážou je v krátké době zničit. Supervojáci se umějí s mravenčími loupežníky poprat a navíc mohou obřími hlavami utěsnit vstup do kolonie.Pheidole

1. Nylanderia fulva

Jihoameričtí mravenci druhu Nylanderia fulva zaplavují jižní oblasti Spojených států a masakrují místní mravence, včetně dřívějších invazních mravenců Solenopsis invicta. To není válka, to je genocida!

Vědci Nylanderia fulva přezdívají šílenými mravenci. Jsou typičtí svým hemživým pohybem bez hlavy a paty. Jejich populace se rychle rozšiřuje, jsou všežraví a agresivní. Jejich odstranění je prakticky nemožné, protože jsou příliš chytří, na to, aby se pustili do jedu. Srdcervoucí je jejich záliba zalézat do elektrických přístrojů a elektroinstalací, které je z nejasných důvodů velice přitahují. Majitelům pak zbudou jen oči pro pláč a zkratované dráty.


Nylanderia fulva

Autor: Nik

10 nejúžasnějších mravenců na zemi. Na zemi existuje mnoho druhů mravenců. Dnes pro vás máme ty nejzajímavější a nejúžasnější mravence..
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ