Leonardo da Vinci: nadčasový génius

23.09 2019|Osobnosti
Leonardo da Vinci: nadčasový génius

Syn notáře a venkovské děvečky, obdivovaný vynálezce, uznávaný malíř, vyhledávaný sochař a zarputilý vědec. Tímto vším byl slavný Leonardo da Vinci, renesanční muž italského Toskánska, jehož výtvory dodnes udivují celý svět. Tajemná Mona Lisa, půvabná Dáma s hranostajem či perem kreslený Vitruviánský muž; toto je pouhý zlomek výčtu da Vinciho děl, jež jsou centry obdivu výtvarného světa. Jaký život měl jejich autor? A co o těchto dílech nevíte?

Mládí nadaného bastarda

Leonardo se narodil 15. dubna 1452 jako nemanželské dítě poblíž města Vinci kousek od Florencie, kam se po pěti letech života na venkově s matkou přestěhoval kvůli školy. Záhy bylo jasné, že bastard děvečky a notáře bude pro učitele pořádným oříškem; byl geniální, vynikal v přírodovědných předmětech, zároveň však měl problém přijmout něco, co si sám nemohl ověřit.

Z Vinci se s otcem ve svých čtrnácti letech přestěhoval do Florencie, kde se začíná učit malířství a sochařství pod dohledem Andree del Verrocchia, renesančního malíře a zlatníka. Ve svých dvaceti letech je da Vinci přijat do cechu florentských malířů. Radost z přijetí mu však dlouho nevydrží; brzy nato je obviněn z homosexuality, která byla tehdy považována za zločin. Nakonec se obvinění zametlo pod koberec, Leonardova láska k Florencii však zřetelně ochladla. V roce 1482 se vydává do Milána, živí se uměním a dává vzniknout svému prvnímu významnému dílu: Dámě s hranostajem.

Od malování k pitvám a zpět

Po dvaceti letech v Miláně a krátké zastávce v Benátkách se da Vinci vrací zpět do toskánské metropole, aby studoval lidské tělo, které tak rád zvěčňuje na plátnech. Účastní se pitev v nemocnici svaté Panny Marie – později je dokonce sám provádí –, a vše si zakresluje. Právě v této době vzniká známá perokresba znázorňující proporce muže uvězněného v čtverci a kruhu zároveň.

Osud však Leonardovi nepřeje; předtím jej z Florencie vyhnali udavači a špehové, nyní jsou to dotěrní našeptávači papeže Lva X., který malířovi jeho činnost zakazuje. Da Vinci prchá do Říma a chvíli pracuje pro Borgiu, vojevůdce papežské armády. Nakonec se však vrací; stejně jako můru láká světlo, Leonarda přitahuje jeho Florencie. Koneckonců, ještě musí namalovat nejslavnější obraz všech dob (bez nadsázky): Monu Lisu, ženu, jejíž jméno a úsměv budou v budoucnu uchvacovat miliony návštěvníků francouzského Louvru.

Sbohem, Itálie aneb z Florencie do Francie

Da Vinci je hotov, s Monou Lisou i s celou Florencií. Šestnáct let se pohybuje napříč Itálií, nějaký čas tráví v Miláně, poté zkouší štěstí v Římě, který jej přijímá rozporuplně. Sice je uznávaným géniem, přesto zde má mnoho odpůrců kvůli svým nadčasovým teoriím. Nakonec svou rodnou Itálii opouští.

Je rok 1516 a nejznámějšímu renesančnímu muži zbývají tři roky života. Je téměř poetické, že je dožije ve Francii, budoucím domově Mony Lisy. Přijel zde na pozvání Františka I., který mu nabídl titul Prvního královského malíře, architekta a mechanika. Druhého května 1519, ani ne měsíc po svých šedesátých sedmých narozeninách, Leonardo da Vinci umírá. Svá nejcennější díla odkazuje svým nejoblíbenějším žákům; Melzi dostává nástroje a rukopisy, Salai malby (včetně Mony Lisy). Muž, jehož životní dílo bude fascinovat mnoho následujících generací, byl pochován v Kapli svatého Huberta v Amboise.

Pět zajímavostí o nejznámějších dílech Leonarda da Vinciho

Pojďme se nyní blíže podívat na nejslavnější malby a kresby italského všeuměla.

Věděli jste, že

...celosvětově proslavila Monu Lisu její krádež? V létě 1911 byla z pařížského Louvru odcizena a skoro dva roky se toulala po světě. Tato událost byla médii hojně probírána a vzbudila zájem nejen u výtvarníků a milovníků umění. A kdo ji teda ukradl? Bývalý zaměstnanec muzea, který obraz schoval pod sako. Ital Vincenzo Perrugia chtěl malbu vrátit do rodné Itálie, když se ji však snažil prodat majiteli galerie, zavolal na něj policii a obraz se vrátil zpět do Louvru.

...Vitruviánský muž pravděpodobně trpěl kýlou? Kresba znázorňující dokonalé proporce lidského těla zaujala doktora Hutana Ashrafiana, který zpozoroval u mužova levého třísla bulku. Tato bulka je podle Ashrafiana projevem tříselné kýly, na kterou pravděpodobně muž zemřel. Koneckonců, Leonardo se účastnil více než 30 pitev; je možné, že předlohou mu byl právě některý z nebožtíků.

Poslední večeře je (nezdařený) experiment? Další z da Vinciho nejznámějších děl se do dnešní doby nezachovalo v původním stavu. Nástěnná malba v kostele Santa Maria delle Grazie v Miláně se začala odlupovat po několika pouhých desítkách let po dokončení, jelikož da Vinci experimentoval s temperovými barvami a suchou omítnutou zdí. Nebýt restaurátorů, možná bychom Poslední večeři nikdy nespatřili.

Dáma s hranostajem není ve skutečnosti dáma, ale mladá dívka? Na obrazu je zvěčněna teprve šestnáctiletá milenka vévody Lodovica Sforzy jménem Cecilia. Přestože měl Lodovic zákonnou manželku, k Cecilii se hrdě hlásil a k jejich dvěma synům jakbysmet, ačkoliv šlo o bastardy.

Monu Lisu nelze koupit ani prodat? Podle francouzského zákona je její hodnota nevyčíslitelná a obraz tak patří veřejnosti, která ji zbožňuje (dokonce natolik, že usměvavá Mona Lisa dostává každý den několik milostných dopisů od svých obdivovatelů).

Autor: Světlana Nedvědová

Leonardo da Vinci: nadčasový génius. Život Leonarda da Vinci nebyl jednoduchý. Ani to mu však ale nebránilo v tom, aby světu předvedl svůj úžasný talent
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ