Princ Philip - 61 známých i neznámých faktů, které vás překvapí

13.04 2021|Osobnosti
Princ Philip - 61 známých i neznámých faktů, které vás překvapí

Mnozí doufali, že i přes čím dal častější zprávy o jeho chátrajícím zdraví, se princ Philip dožije stovky. Bohužel se tak nestalo a muž, který byl pro královnu Alžbětu II. celoživotní oporou a jak sama řekla, také její silou, 9. dubna 2021 zemřel. Kdo byl pozoruhodný muž, který obětoval svou zářnou vojenskou kariéru, aby podpořil svou ženu v kralování? Podívejte se s námi na 61 nejzajímavějších faktů z bouřlivého avšak nesmírně zajímavého života prince Philipa.

1.

Je těžké si představit dobu, kdy byl princ Philip někým jiným než chotěm britské královny. Princ přitom vůbec nebyl Brit. Narodil se 10. června 1921 do řecko-dánské královské rodiny na řeckém ostrově Korfu.

2.

Jeho rodiči byli Ondřej, syn řeckého krále Jiřího I. a princezna Alice z Battenbergu. Mladším bratrem jeho matky byl britský šlechtic a politik Louis Mountbatten. Jeho matka byla pravnučkou britské královny Viktorie a neteří poslední ruské carevny Alexandry. Jeho babička z otcovy strany Olga Konstantinovna byla rozená ruská velkokněžna z dynastie Romanovců.

3.

Princ neměl jednoduché dětství. Jeho otec měl pověst playboye a gamblera. Matka Alice byla od narození neslyšící a později jí diagnostikovali maniodepresivní psychózu.

4.

Philipova matka, princezna Alice z Battenbergu, byla nejstarším dítětem prince Ludvíka z Battenbergu a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské. Narodila na zámku Windsor v roce 1885 a byla vychovávána jako anglická princezna, než se v roce 1903 provdala za prince Andrewa z Řecka a Dánska. Svůj život zasvětila charitativní práci, od pomoci řeckým uprchlíkům až po práci s Červeným křížem během druhé světové války. Dokonce riskovala život tím, že po nacistické invazi do Řecka skryla ve svém domě židovskou rodinu.

5.

První roky svého života strávil Philip v královském exilu. Po porážce v řecko-turecké válce v roce 1922 byl Philipův strýc, král Konstantin I., nucen vzdát se svého titulu. Philipův otec, princ Andrew, byl dokonce zatčen. V tomtéž roce princova rodina uprchla do Francie. Philip byl propašován zabalený do dek a uložený v postýlce z krabice od pomerančů.

6.

I když se Philip narodil v Řecku, kvůli předčasnému odchodu ze země se příliš nesžil s tamní kulturou ani jazykem. Podle jeho vlastních slov se považoval za "dánského".

7.

V Paříži vystudoval The American School of Paris. Když se jeho rodiče rozešli, pobýval u svých sester provdaných v Německu, kde od roku 1936 i studoval. Později se přestěhoval ke svým příbuzným v Anglii, kde začal studovat na Gordonstounu ve Skotsku. Podle hodnocení učitelů byl rozeným vůdcem se silnou vůlí a téměř bezmeznou ctižádostí.

8.

V roce 1947 po získání britského občanství odložil rodové jméno Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a přijal jméno matky Battenberg v poangličtěné formě Mountbatten. Rozhodl se kvůli tomu, že přes jeho válečné zásluhy mu bylo vytýkáno spříznění s německými rody, z nichž některé měly blízko k nacistickému režimu. Jeho čtyři sestry se totiž provdaly za německé šlechtice, kteří bojovali na straně Adolfa Hitlera.

9.

Ve svých 13 letech se zúčastnil svatby svého bratrance. Tam se poprvé setkal se svou budoucí ženou. Alžbětě tehdy bylo pouhých 8 let. Podruhé se setkali o pět let později, kdy Alžbětě bylo 13 a tehdy prý přeskočila jiskra. Její budoucí manžel jí prý okouzlil svým šarmem, humorem a nezávislostí.

10.

Rodiče Alžběty byli proti svatbě, ale ta si nedala říct. V roce 1946 ji přes všechny překážky princ Philip požádal o ruku. 20. listopadu 1947 se s ní oženil ve Westminsterském opatství.

11.

Svatbu Philipa a Alžběty ve Westminsterském opatství, kterou odvysílalo rádio BBC, si poslechlo přibližně 200 milionů posluchačů po celém světě. Na rozhlas to v té době byla opravdu působivá čísla.

12.

Svatby se nezúčasnila ani jedna z Philipových sester. Důvodem bylo jejich manželství s německými knížaty, z nichž někteří měli politické vztahy s nacisty. V době, kdy zrovna skončila druhá světová válka, by takoví hosté nebyli vítání.

13.

Philip a Alžběta byli na společném turné po Africe, když 6. února 1951 zemřel jeho tchán. Pár byl zrovna v Keni a byl to Philip, kdo svou manželku informoval o smrti jejího otce a jejím novém titulu.

14.

Po návratu do vlasti byla prohlášena za královnu Alžbětu II. a Philip opustil aktivní vojenskou službu, aby mohl svou ženu doprovázet při reprezentačních povinnostech doma i v zahraničí.

15.

Princ Philip a královna Alžběta měli nejdelší manželství ze všech britských vládců.

16.

Společně měli čtyři děti - Charlese, Annu, Andrewa a Edwarda. První dva potomci se narodili ještě před tím, než se Alžběta stala královnou. Dohromady mají osm vnoučat a osm pravnoučat.

17.

Philip byl prvním členem britské královské rodiny, který řídil vrtulník.

18.

Princ Philip byl plodným autorem a pod svým jménem vydal několik knih o ekologii, koních a dalších zvířatech. Mezi ty patří například Driving and Judging Dressage, Wildlife crisis, Down To Earth nebo Survival or Extinction: A Christian Attitude to the Environment.

19.

V letech 1956-1957 absolvoval Philip celosvětové turné na královské jachtě HMY Britannia. Stal se prvním zaznamenaným členem královské rodiny, který překročil antarktický kruh.

20.

V prvních letech vlády královny Alžběty nebyl Philip "princem". Byl stále "jen" vévodou z Edinburghu. Ale 22. února 1957 jej královna Alžběta II. oficiálně povýšila na prince Spojeného království, což mnozí vnímali jako reakci proti pověstem, že se pár rozpadá.

21.

Philip byl 64 let prezidentem Národní asociace hřišť. Jeho vnuk princ William jeho funkci převzal teprve v roce 2013.

22.

Do svých 70 let princ Philip nalétal přes 5150 pilotních hodin. Létal od roku 1952.

23.

Mezi další královské koníčky prince Philipa patřili malování olejovými barvami. Anglický umělec a spisovatel Hugh Casson popsal jeho díla jako "přesně to, co byste očekávali, odvážný a barevný styl bez prosakování."

24.

Zatímco královna 30 hodin rodila prince Charlese, princ Philip hrál squash a plaval s přítelem. Když se vysušil, sluha ho informoval o narození jeho prvního dítěte.

25.

Časopis GQ jednou prince Philipa prohlásil za 33. nejlépe oblečeného muže ve Velké Británii.

26.

Svou královnu oslovoval francouzskou frází "mon petit chou" (doslovně moje zelíčko).

27.

Alžbětin otec, král Jiří, neměl Philipa zpočátku rád. Nejprve z politických důvodů. Nevědělo se, jak se veřejnost postaví k manželství mezi britskou dědičkou a řeckým princem. Král Jiří také neměl rád Philipovo drzé námořnické chování nebo jeho údajnou neschopnost střílet rovně.

28.

Jako svatební dárek pro Alžbětu přestal Philip v den jejich svatby kouřit.

29.

Philip použil diamanty z koruny své matky k výrobě zásnubního prstenu pro Alžbětu. Z klenotů, které zbyly, ji nechal vyrobit také svatební náramek.

30.

Mahatma Gandhi poslal královskému páru jako svatební dar bavlněnou krajku s vyšitými slovy "jai Hind", což znamená "Vítězství pro Indii". Sám jej vyšíval. Philipova tchýně si myslela, že jde o bederní roušku a nazvala to neslušným gestem.

31.

Se svou matkou měl Philip po roce 1930 jen omezený kontakt. Princezně Alici z Battenbergu byla diagnostikována schizofrenie a byla uzavřena do zařízení pro duševně nemocné ve Švýcarsku. Během turecké války začala Alice věřit, že dostává zprávy od Boha a má léčivou sílu.

32.

Princ Philip tlačil svého syna, prince Charlese, aby se rozhodl, zda si vezme lady Dianu Spencerovou nebo ne. V roce 1981 zjevně napsal svému synovi, ať buď dívce navrhne sňatek nebo s ní přeruší kontakt. Charles a Diana se vzali jen o šest měsíců později.

33.

V rozporu s tradicí Alžběta nepřijala po svatbě Philipovo příjmení a ponechala si příjmení Winsdor. Alžbětina babička, královna Marie, i předseda vlády Winston Churchill se zasazovali o to, aby si zachovala své vlastní jméno. Říká se, že Churchil nevycházel s Philipovým strýcem Louisem Mountbattenem. Zdá se, že to Philip vzal s rozvahou, ale v soukromí ho to patrně vzalo. "Nejsem nic jiného než krvavá améba. Jsem jediný muž v zemi, který nesmí dát své jméno svým dětem," prohlásil.

34.

Uprostřed rozpolcené reakce královské rodiny na Dianinu smrt v roce 1997 to byl Philip, kdo přesvědčil svého syna a vnuky, aby kráčeli za její rakví. Princové měli obavy, Philip údajně řekl svému nejstaršímu vnukovi, že pokud nepůjde, později toho může litovat a zeptal se, jestli půjdou, když půjde s nimi. Dianinu rakev nakonec následovali Philip, Charles, William, Harry a Dianin bratr.

35.

Princ Philip se vždy aktivně zúčastňoval společenského života. Zaměřoval se zejména na životní prostředí, průmysl, sport a vzdělávání. Postupně se tak stal patronem asi 800 organizací. Mnoho let podporoval Světový fond na ochranu přírody (WWF). Od roku 1964 do roku 1981 byl například prezidentem Mezinárodní jezdecké federace nebo působil jako kancléř univerzit v Cambridge, Edinburghu, Salfordu a Walesu.

36.

Philip údajně neměl rád čaj. Místo něj si rád dopřával černou kávu.

37.

Domorodý kmen na Vanuatu uctívá Prince Philipa jako boha už od 60. let. Původní náboženství tohoto kmene uznává mýtus o synovi horského ducha s bledou kůží, který se vydává přes moře hledat silnou ženu, aby se mohl oženit. Když uviděli obrázky Philipa a královny, věřili, že je to on.

38.

Stejně tak jako jeho manželka, britská královna Alžběta II., byl prapravnukem britské královny Viktorie, z tohoto důvodu patří také mezi následníky britského trůnu. Princ Philip byl do dubna 2021 prozatím třetím nejdéle žijícím britským aristokratem. Princezna Alice, vévodkyně z Gloucesteru, která byla švagrovou Philipova tchána krále Jiřího VI., se dožila 102 let. Zemřela v říjnu 2004.

39.

Princ Philip byl 480. v pořadí na britský trůn přes svou prababičku Alici, dceru královny Viktorie.

40.

V roce 1996 navštívil Philip s Alžbětou i Českou republiku.

41.

Princ Philip byl nadšeným pozorovatelem ptáků. Poprvé ho tento koníček uchvátil při turné na královské jachtě Britannia v roce 1956. Tehdy propadl fotografování různých ptáků v oblasti moře. V roce 1987 se stal prezidentem British Trust for Ornithology. Shromažďoval kresby a obrazy ptáků od různých umělců, včetně Axela Amuchsteguiho, Roberta Btemana, Terrence Bonda nebo Keitha Brockieho.

42.

Princ Philip se zajímal o technologie a modernizaci monarchie. V 60. letech řídil jeden z prvních elektromobilů.

43.

Princ Philip byl známý svou otevřeností, upřímností a mnohdy i sarkastickými a urážlivými vtípky.

44.

Poté, co princezna Diana zemřela v srpnu 1997 při autonehodě s Dodim Fayedem. Obvinil jeho otec, egyptský obchodní magnát Mohamed Fayed, prince Philipa z toho, že nařídil Dianinu smrt. Proběhlo rozsáhlé vyšetřování, které tato obvinění ovšem nikdy nepotvrdila.

45.

I když se několikrát během jeho manželství s Alžbětou tvrdilo, že byl údajně nevěrný, zdá se, že jsou tyto pověsti neopodstatněné. "Princ Philip rád koketoval, ale všechny ženy aféry popřely," říká Carolyn Harrisová, která vyučuje historii na School of Continuing Studies na Torontské univerzitě a více než 10 let zkoumá královské rodiny.

46.

Stejně jako jeho synové a vnuci, byl princ Philip vášnivým hráčem póla. Hrál až do roku 1971.

47.

Byl známý také svou láskou k lodím. Byl nadšený jachtař.

48.

Byl vyškolen k řízení mnoha typů letadel. V roce 1953 získal odznak RAF.

49.

Byl údajně velký labužník. Někdy vařil i večeře. Bývalý královský sluha Charles Oliver při večeři v Buckinghamském paláci prozradil: "Princ Philip je zběhlý v přípravě rychlých a lehkých večeří, které on a královna často konzumují, když propustí služebnictvo na noc. Připravuje například míchaná vejce s uzenou treskou, houby restované na másle se slaninou, omeletu se slaninou nebo míchaná vejce se sardelemi na toastu.

50.

Měl rád kořeněná jídla. Jeho oblíbeným jídlem byl lososový kulibjak.

51.

Měl rád pivo.

52.

Pomáhal při obnově hradu Windsor poté, co byl poničen v roce 1992 rozsáhlým požárem a působil jako předseda restaurátorského výboru.

53.

V roce 1993 byla jeho DNA použita k identifikaci pozůstatků rodu Romanovců - cara Mikuláše II. a jeho manželky a dětí, kteří byli zavražděni v roce 1918.

54.

Byl příbuzným Romanovců ze strany jeho matky i otce. Je přímým potomkem ruského císaže Mikuláše I. prostřednictvím své babičky z otcovy strany, ruské velkovévodkyně Olgy Constantinovny a jeho babičky z matčiny strany, princezny Viktorie z Hesenska a Rýna.

55.

Říkalo se, že neměl rád Sarah Ferguson, bývalou manželku svého syna, prince Andrewa.

56.

Princ Philip byl vitální a aktivní do vysokého věku. Do královského důchodu odešel až v květnu 2017, v 96 letech.

57.

Oficiálně se na veřejnosti objevil naposledy v červenci 2020 na zámku Windsor, aby předal britský armádní střelecký pluk své snaše, vévodkyni z Cornwallu.

58.

Jeho oficiální barvou byla edinburgská zelená, kterou nosili jeho zaměstnanci a která lemovala jeho soukromá auta.

59.

Měl také svůj vlastní oficiální standartu, která prezentuje jeho dánské, řecké a anglické dědictví i jeho vévodství z Edinburghu.

60.

V posledních letech se šířili zvěsti o jeho smrti.

61.

Princ Philip zemřel až letos, 9.4. 2021, v kruhu své rodiny. Před smrtí se cítil dobře. Telefonoval se známými a příbuznými. Královna Alžběta II. se zmínila, že odmítl nosit naslouchátko a nechtěl ani, aby mu zaměstnanci zvedali ze země brýle, které upustil. Ve svůj poslední den prý zrušil svůj pravidelný ranní čaj, který mu zaměstnanci podávali v 7:30. Neměl ani chuť k jídlu. Později vyšel na chvíli ven. Zemřel pak ještě téhož rána.


Princ Philip - pro mnohé vtipný, sarkastický, kontroverzní a bouřlivý muž, který celý život věrně plnil své poslání jako manžel britské královny Alžběty II. Nejzajímavější fakta z jeho života.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ