8 nejúžasnějších průzkumníků Antarktidy

20.11 2017|Osobnosti
8 nejúžasnějších průzkumníků Antarktidy

Jen abyste se dostali na Antarktidu, musíte urazit tisíce krutých mil přes zamrzlé vody. A když už jste tam, je to ještě horší. Antarktida je nejchladnějším, nejsušším, největrnějším, nejodlehlejším a nejvýše položeným kontinentem na Zemi.

Nenajdete tady žádné stromy, řeky, města a jen máloco připomíná život. Dokonce i dnes, v době technologických vymožeností, zůstává mnoho koutů tohoto tajemného kontinentu neprobádáno. Podle teorií NASA máme víc informací o planetě Mars než o některých částech Antarktidy. Je potřeba odvážných lidí, aby se odhodlali navštívit tuto drsnou půdu, a to je těžké i přesto, že nechybí moderní materiály a zásobování. Nicméně na přelomu století došlo k významným a odvážným průzkumům. Tady je seznam těch 10 nejsilnějších, kteří se nebáli krutých podmínek jižního pólu.

8. Sir Edmund Hillary

Je známo, že byl prvním mužem, který se dostal na vrchol Mt. Everest. Sir Edmund Hillary ale vedl také spoustu expedic na Antarktidu. Byl v čele novozélandského oddílu Commonwealth Trans-Antarktické expedice v roce 1958. Jeho oddíl byl první, který dobyl pól od návštěvy Scotta v roce 1912, což z něj udělalo třetího muže na zemi, který se tam dostal.

Také se stal průvodcem spousty vyhlídkových letů po celém kontinentu v sedmdesátých letech a v roce 1957 založil přistávací dráhu Marble Point. Hilaryho záznamy o nebezpečnosti kontinentu z první ruky jsou stále cenným výzkumem a slouží těm, kteří plánují Antarktidu navštívit, i dnes. Jeho úspěchy byly tak obrovské, že je uctíván (a byl i v době, kdy žil) tak, že je jeho portrét na novozélandské pětidolarové bankovce.

Edmund Hillary a Tenzing Norgay


7. Sir James Clark Ross

Mnoho výzkumníků, prodejců a lovců tuleňů z 19. století o Antarktidě vědělo, ale kvůli odlehlosti a nebezpečnosti obklopujícího Antarktického oceánu, její existenci poměrně ignorovali. James Clark Ross byl ale toho názoru, že země rozhodně stojí za prozkoumání. Proto mezi roky 1839 a 1843 vzal dvě lodě - HMS Erebus a HS Terror a plul na jih, dál než doposud někdo docestoval.

Poté, co obeplul obrovské pobřeží kontinentu, stal se pravděpodobně prvním, kdo přišel s tím, že Antarktida je kontinent, nikoli jen řada ostrovů. Objevil Victoria Barrier, obrovský výběžek, který byl později pojmenován po něm. Po návratu do Anglie byl pasován na rytíře a jeho cesty byly sepsány v kronice s názvem "A voyage of discovery and research in the southern and Antartic regions," kde byl právě pojem "Antarctica" poprvé použit jako pojmenování jižního kontinentu.

James Clark Ross


6. Shirase Nobu

Zatímco většina historiků připomíná Scotta a Amundsena jako hrdiny bojující o pól kolem roku 1911, je zde i menšina, která si vzpomene na japonské námořní výpravy ve stejné době. Nobu Shirase a jeho oddíl byli prvními lidskými návštěvníky, kterým se v roce 1911 podařilo dorazit k pevnině poloostrova Edwarda Sedmého.

Sedmičlenný tým prozkoumal Queen Alexandra range, ale nepříznivé počasí je donutilo vrátit se na loď. Za zmínku stojí část expedice, která se nečekaně setkala s Framem - jednou z lodí Rolanda Amundsena, která čekala na jeho návrat z jižního pólu. Loď Nobuho tak musela neplánovaně zastavit a přečkat zimu v australském Sydney, kde asistovali dalším průzkumníkům, například Sirovi Edgeworthovi Davidovi, kterému byl v 17. století předán Samurajský meč. Tento meč je stále vystaven v muzeu v Sydney.

Shirase Nobu


5. Sir Edgeworth David

Je to trošku matoucí, ale stojí to za zmínku - existují totiž dva jižní póly. Ten geografický jižní pól je přesně "dno" planety – to je také to, co většina lidí myslí, když mluví o jižním pólu. Ten druhý jižní pól je magnetický a v roce 1909 byl umístěn několik sto mil od geografického jižního pólu. Velšský australský geolog Sir Edgeworth David se podílel na první expedici, která měla za cíl dostat se na jižní magnetický pól. On a jeho muži se během svých průzkumů na jižním pobřeží živili především tuleni a tučňáky.

Sir Edgeworth David byl také prvním člověkem, který se dostal na vrchol Mr Erebus - jedinou aktivní sopku na Antarktidě. Chce to kuráž vyrazit na Antarktidu, natož tak šplhat ještě po aktivní sopce. David se zde později vrátil spolu s Ernestem Shackletonem v rámci Nimrod expedice a úspěšně našli jižní magnetický pól v roce 1909, za což získal Mullerovu medaili od australské asociace, která oceňuje vědecké pokroky.

Edgeworth David, Douglas Mawson a Alistair Mackay


4. Richard Evelyn Byrd

V roce 1929 byla letadla a létání obecně stále v plenkách. Když se americký námořní úředník Richard Evelyn Byrd, pilot a fotograf, rozhodl letět vratkým třímotorovým dopravním letounem Ford 5-AT na Antarktidu, stal se prvním člověkem, který přeletěl jižní pól. Protože je ale kontinent položen extrémně vysoko a Trans-antarktické pohoří stejně tak, museli členové posádky vyhodit většinu zásob a vybavení, aby odlehčili letadlo, které se sotva nadnášelo nad vrcholky Trans-antarktických hor.

To znamená, že kdyby došlo palivo nebo nastaly nějaké mechanické komplikace, nebyl by žádný způsob, jak přežít a přejít kontinent pěšky. Admirál Byrd vedl další čtyři expedice na Antarktidu a byl jeden z prvních, kdo se odvážil v tomto ne příliš životu přejícímu prostředí přezimovat. Na kontinentě je totiž neustále tma a teplota se pohybuje kolem -50 stupňů Celsia.

Richard Evelyn Byrd


3. Robert Falcon Scott

Když dojde na něco tak historického, jako je dobytí jižního pólu, není ostuda být druhý. První plavba Roberta Falcona Scotta, který mířil na Antarktidu, proběhla v roce 1901, ale jeho skupina neměla dostatek zkušeností a zásob, proto nakonec využili záchranných lodí.

Tato expedice byla nicméně úspěšná a mnohé překvapilo jeho prohlášení, že bude prvním mužem, který se dostal na jižní pól, poté co sotva přežil svou první výpravu. Dal se tedy do plánování další cesty. Tehdy dostal telegram od Amundsena, který se v Melbourne také připravoval na další výpravu. Varoval ho před jeho plánem být první na jižním póle. Scott ale odmítl brát to jako souboj. Nijak se nepřizpůsoboval tomu, aby Nora porazil, nic na svých plánech neměnil. Byl si jistý, že zvolí lepší cestu, a proto tam bude první.

Scott si na finální pochod na pol vybral pět mužů, a když se tam dostal, zjistil, že Amundsen tam byl o čtyři týdny dříve. Na cestě zpět jeho skupinu potkala sněhová bouře a kombinace podchlazení, dehydratace a kurdějí způsobila, že zde zahynuli. Všichni už předem znali svůj osud, a proto zanechali dopisy pro své blízké. Na památku jejich odvahy, byl postaven jednoduchý dřevěný kříž, na kterém jsou vyrytá jména mužů a připsáno je motto "Usilovat, hledat, najít a nepovolit!"

Robert Falcon Scott


2. Roald Amundsen

Amundsen je pravděpodobně jeden z prvních dobře známých polárních průzkumníků v historii. Jeho unikátnost spočívá především v tom, že se stal prvním mužem, který se jako první dostal na severní i jižní pól. Ve srovnání se Scottovou výpravou, která byla doprovázená komplikacemi a prohrami, Amundsenova výprava na jižní pól byla docela klidná. Na rozdíl od Scotta, který využíval křehké norské poníky, Amundsen zvolil silné tažné psy a pečlivě používal své zdroje k tomu, aby cesta proběhla hladce. Přesto byla Amundsenova expedice extrémně složitá.

On a jeho muži putovali stovky mil v oblasti neprozkoumaných hor a vlajku zabodli na jižním pólu 14. prosince 1911, načež oblast pojmenovali "Poheim" nebo-li "Pevnina patřící pólu". Ne ve zlém, ale nechal zde vzkaz svému soupeři Scottovi:

"Drahý kapitáne Scotte - Protože jste pravděpodobně první, kdo dorazí na pól po nás, chtěl bych vás požádat, abyste tento dopis předal králi Haakonovi VII. Pokud budete potřebovat jakýkoliv předmět odložený ve stanu, neváhejte. Můžete si vzít i sáně, které zůstaly venku. Zdravím a přeji bezpečný návrat."

Roald Amundsen


Amundsen vedl pouze jednu výpravu na jižní pól, ale strávil zbytek života bádáním, dokud se neztratil během záchranné mise poblíž Medvědího ostrova. Později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, ve kterém letěl, na pobřeží u Tromsø. Předpokládá se, že se Amundsenův letoun v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že Amundsen zahynul během havárie nebo těsně po ní. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Roald Amundsen


1. Ernest Shackleton

Ve srovnání s těma dvěma muži, kteří dobyli jižní pol, Shackletonův podíl může vypadat jako nesmírně malý, ale historikové poznamenávají, že Shackleton a jeho muži sdíleli jedno z největších dobrodružství s ostatními díky skvělé dokumentaci.

Během své první expedice na jižní magnetický pol zmapoval cestu skrz Trans-antarktické pohoří. Jeho poznatky později použil Scott. Protože pól byl už jednou dobyt, rozhodl se pro jiný cíl - cestovat od jednoho břehu ke druhém.

Tato expedice bohužel skončila tragicky, když jeho loď havarovala a uvízla mezi kusy ledu. Uvěznila tak celou skupinu poblíž Jižních Shetlandských ostrovů. Téměř rok tady skupina přežívala na tulením mase, velrybách a tučňácích. Používali velrybí tuk k výrobě oleje, který jim pomohl rozdělávat oheň, a tak se zahřívali. Existuje populární fotografie, na které hrají fotbal na kusu ledu.

Shackleton si uvědomil, že bez pomoci takto navěky nepřežijí a rozhodl se použít záchranné lodě k ošidné cestě směrem ke stanici, kde se loví velryby na 800 mil vzdáleném ostrově Jižní Georgie. S trochou jídla a vody a zdravotnických potřeb, se Shackleton a jeho pět mužů rozhodli vydat se na promrzlé moře.

Ernest Shackleton


Po několika týdnech připluli hladoví a trpící dehydratací na ostrov Jižní Georgie. Bohužel připluli k neobydlené části ostrova, takže bylo ještě zapotřebí, aby skupina přelezla hory, které nikdy nikdo předtím nepřekročil. Podařilo se jim dostat se na stanici, kde začali pracovat na expedici, aby zachránili zbytek mužů. Po téměř roce na poloopuštěném ostrově konečně získali lodě, které je dostaly domů. Nehledě na to, jaká jeho výprava byla, nakonec tato neúspěšná cesta byla vítězstvím houževnatosti lidského ducha.

Autor: Ive

8 nejúžasnějších průzkumníků Antarktidy. Polární expedice, které fascinují svět až dodnes. Amundsen, Scott, Byrd, David, Hillary, Ross, Shackleton
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ