Švédsko zavádí hraniční kontroly, uprchlíci se obávají

04.01 2016|Aktuálně
Švédsko zavádí hraniční kontroly, uprchlíci se obávají

Švédsko v pondělí 4. ledna zahájilo hraniční kontroly na hranici s Dánskem, jejichž cílem je zaznamenat totožnost všech cestujících v tomto úseku. Zavedení hraničních kontrol přichází po více než 60 letech svobodného cestování mezi těmito státy EU.

Reakce na příliv žadatelů o azyl

Drastické opatření Švédska je reakcí na příliv žadatelů o azyl, kteří přijíždějí z Dánska do Švédska. Kontrola totožnosti se vztahuje i na cestující z trajektů z Německa do Švédska. Dánsko v současné době uvažuje společně s Německem o dalších opatřeních.

Odhaduje se, že v loňském roce přijelo do Švédska až 160 000 žadatelů o mezinárodní ochranu. Švédsko, s celkovým počtem obyvatel těsně pod 10 milionů, má největší počet uprchlíků na jednoho obyvatele v EU. Stokholm tvrdí, že už nemůže ubytovat další uprchlíky, i když 220 obcí tvrdí, že mohou udělat více.

Agenturo pro uprchlíky při OSN (UNHCR) uvedla, že švédské orgány nyní budou důsledně kontrolovat ID osob s nárokem na azyl. „Jedná se o obrovskou masu lidí, kteří utíkají ze svých zemí a nelze očekávat, že ti, kteří mají nárok na azyl, budou mít také automaticky právo získat hned na začátku dokumenty. To je zcela nemožné,“ řekl Mattias Axelsson, mluvčí UNHCR.

Švédové nechtějí doplácet

Švédské úřady se ocitly pod intenzivním politickým tlakem doma, aby zastavili příliv uprchlíků. Každý, kdo cestuje z Dánska vlakem, autobusem nebo lodí, bude muset předložit průkaz totžnosti s fotografií, než bude moci vstoupit na území Švédska. Ostatním bude odepřen vstup.

Přímý vlakový spoj z Kastrup do Švédska bude brzdit v pohybu tisíce běžných občanů, kteří dojíždějí do obou zemí přes most Oresund. Dánská železniční společnost DSB předpokládá, že cestující by měli počítat se zpožděním mezi 30-40 minutami. DSB očekává, že nové kontroly budou stát 1,2 milionů eur, což se může přenést i na zákazníky.

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen ve svém novoročním projevu řekl, že i Dánsko uvažuje o kontrole na hranicích s Německem. Rovněž i finský lodní operátor zavedl přísnější kontroly cestujících. Norsko koncem prosince představilo návrh zákona, který by měl zpřísnit azylová pravidla, speciálně pak u žadatelů, kteří nemají žádná víza.

Zdroj: EU Observer

Švédsko zavádí hraniční kontroly, uprchlíci se obávají. Švédsko v pondělí 4. ledna zahájilo hraniční kontroly na hranici s Dánskem, jejichž cílem je zaznamenat totožnost všech cestujících
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ