Obama vyzval muslimy, aby bojovali proti ISIS

07.12 2015|Aktuálně
Obama vyzval muslimy, aby bojovali proti ISIS

V neobvyklém hlavním vysílacím čase se v neděli ozval Barack Obama z Oválné pracovny, aby vyzval muslimy v Americe i po celém světě, aby rázně a jednoznačně zasáhli proti extremismu ve svém středu, tedy proti tzv. islámskému státu.

Společný boj proti terorismu

"Extrémistické ideologie se rozšířily do některých muslimských komunit. To je skutečný problém, kterému musí muslimové čelit bez výmluvy," řekl Obama ve svém poselství. "Muslimští vůdci po celém světě musí pokračovat v práci proti islámskému státu s námi a rozhodně a jednoznačně odmítnout nenávistnou ideologii, která panuje u skupin jako ISIS nebo al-Káida. Muslimové musí vystoupit nejen proti násilným činům, ale i proti těm výkladům islámu, které jsou neslučitelné s hodnotami náboženské tolerance, vzájemným respektem a lidskou důstojností," dodal Obama.

Obama rovněž silně varoval před nazýváním války proti islámskému státu jako střetu náboženství, protože ISIS tento pojem používá jako silný nástroj k nabírání nových lidí a varoval, že přitom riskuje, že ztratí zásadní spojence uvnitř islámu. "Pokud chceme porazit terorismus, musíme spíše získat muslimské komunity na svou stranu, než je tlačit pryč přes podezření a nenávist," řekl americký prezident.

USA plánuje zničit ISIS

Obama také slíbil, že zničí ISIS, i když v současné době velká část Američanů pochybuje o tom, že kampaň USA proti terorismu je na cestě k vítězství. Nedávné teroristické útoky v Paříži a Kalifornii podnítily obavy mezi demokraty. "Zatím nemáme žádné důkazy, že vrazi z Kalifornie byli v režii nějaké teroristické organizace v zahraničí, nebo že byli součástí širšího spiknutí tady v Americe. Hrozba terorismu je zde pořád reálná, ale my ji překonáme. Zničíme ISIS i jakoukoliv jinou organizaci, která nám bude chtít ublížit," slíbil Obama.

Aby Obama zahnal pochybnosti o úspěšnosti své strategie, zdůraznil, že Spojené státy silně spolupracují se zpravodajskými agenturami a posílí vojenskou kampaň proti ISIS. Vyzval Kongres, aby pomohl zpřísnit omezení pro bezvízové cestování do Spojených států, ve snaze zabránit ISIS bojovníkům, kteří mají evropské občanství, aby provedli nějaký útok v USA. Zároveň vyzval Kongres, aby zakázal potenciálním teroristům přístup ke zbraní.

Zroj: Yahoo

Obama vyzval muslimy, aby bojovali proti ISIS. Barack Obama vyzval muslimy v Americe i po celém světě, aby rázně a jednoznačně zasáhli proti extremismu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ