Erdogan signalizuje zlepšení vztahů s Izraelem

14.12 2015|Aktuálně
Erdogan signalizuje zlepšení vztahů s Izraelem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že je možné, že dojde ke zlepšení vztahů s Izraelem. V jednom ze svých komentářích Erdogan řekl, že z normalizace styků s Izraelem bude mít prospěch celý region.

Vztahy Turecka s Izraelem

Vztahy mezi bývalými spojenci Tureckem a Izraelem se pokazily v roce 2010 poté, co izraelská námořní flotila zaútočila na Gazu a zabila 7 tureckých občanů a jednoho tureckého Američana. V důsledku toho se Turecko stalo jedním z nejsilnějších kritiků izraelských akcí v Gaze. Izrael se Turecku omluvil a zabití tureckých občanů a souhlasil s kompenzací rodinám obětí v rámci amerického zprostředkování uspořádaném v roce 2013. Ke zlepšení vztahů ani kompenzaci ovšem tenkrát nedošlo.

Tři podmínky normalizace

Erdogan během letu z Turkmenistánu prozradil skupině novinářů, že normalizace s Izraelem by byla možná v případě, že by strany dokončily kompenzační řešení pro oběti náletů a Izrael by zrušil blokádu proti Palestincům. Jeho slova později uvedly noviny Yeni Safak. "Máme tři podmínky - omluvu, náhradu škody, která dosud neproběhla a zrušení embarga vůči Palestině," citovaly noviny Erdogana. "Pokud budou splněny tyto dvě podmínky, můžeme začít pracovat na normalizaci našich vztahů." "Jde tam o hodně a normalizací mohou všichni jen získat. Tento region to potřebuje," dodal Erdogan. V loňském roce se Erdogan silně vyslovil proti operaci Izraele v Gazi a obvinil ho ze spáchání genocidy a barbarství překonávající Hitlera.

Zdroj: Yahoo

Erdogan signalizuje zlepšení vztahů s Izraelem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že je možné, že dojde ke zlepšení vztahů s Izraelem. V jednom ze svých komentářích Erdogan
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ