Turecko po dohodě s EU zatklo 1300 migrantů a pašeráků

01.12 2015|Aktuálně
Turecko po dohodě s EU zatklo 1300 migrantů a pašeráků

Turecké pobřežní hlídky zatkly v pondělí okolo 1300 migrantů a tří podezřelé pašeráky. Stalo se tak den poté, co Turecko a EU dosáhly politické dohody ohledně zastavení toku migrantů do Evropy.

3 miliardy eur za zastavení nelegální migrace

Asi 250 policistů provedlo na osmi různých místech v regionu Ayvacik v jihozápadním Turecku 8 různých razií, během kterých se uprchlíci snažili dostat z Turecka na řecký ostrov Lesbos. Mezi zatčenými byli Syřané, Afghánci, Iráčané a Íránci, kteří se schovali v lesích a na malých plážích. Policie také zachytila čtyři lodě a šest motorových člunů, přičemž na jednom z nich našla tělo mrtvého muže.

Policie plní rozkaz, který vyplynul z dohody EU a Turecka na nedělním summitu v Bruselu, kde se obě strany dohodly na provádění společného akčního plánu, který přinese pořádek v migračních tocích a pomůže zastavit nelegální migraci.

EU zaplatila Turecku 3 miliardy eur pro uprchlíky žijící v Turecku a znovu otevřela přístupová jednání výměnou za slib turecké strany, že pomůže zastavit nelegální migraci. Turecké úřady byly obviněné z toho, že tolerovaly shromažďování migrantů na pobřeží a ignorování organizovaného pašování. Turecký premiér Ahmet Davutoglu tvrdí, že nemůže učinit žádná opatření. "Kéž bych mohl říct, že počet migrantů bude klesat, ale nemohu, protože nevíme, jak to bude pokračovat v Sýrii," řekl Davutoglu po summitu.

Hlavní vstupní bod

Pondělní zákrok proti uprchlíkům na Lesbosu je pozitivní signál vyslaný do EU, protože Lesbos je hlavním vstupním bodem pro migranty mířící z Turecka do EU. Podle posledních údajů vysokého komisaře OSN přijelo na Lesbos mezi 1. lednem a 26. listopadem přesně 431 989 lidí, což je více než na ostrovy Chios, Samos, Kos a Leros dohromady. Migranti do Řecka miří i přes zásah turecké policie. UNHCR uvedlo, že v neděli do Řecka dorazilo 3425 uprchlíků, což je o 2000 méně než v pátek a v sobotu.

Evropská komise v Bruselu slíbila, že 15. prosince přeloží zprávu o realizaci společného akčního plánu EU a Turecka. Komise rovněž představí plán dobrovolného mechanismu na přesídlení syrských uprchlíků, kteří v současné době žijí v Turecku. Osm zemí - Rakousko, Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko prohlásilo, že je připraveno přijímat uprchlíky z Turecka. "V plánu je předat určitý tlak, kteří uprchlíci vyvíjejí na Turecko," řekla mluvčí komise novinářům.

Autor: euobserver

Turecko po dohodě s EU zatkne 1300 migrantů a pašeráků. Turecké pobřežní hlídky zatkly v pondělí okolo 1300 migrantů a tří podezřelé pašeráky. Stalo se tak den poté, co Turecko a EU dosáhly
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ