V Německu vychází poprvé po 70 letech nové vydání Mein Kampf

02.12 2015|Aktuálně
V Německu vychází poprvé po 70 letech nové vydání Mein Kampf

Kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj zápas), která nebyla v Německu zveřejněna od druhé světové války, bude mít po Novém roce, v lednu 2016, nové vydání. V posledních 70 letech německé orgány kategoricky odmítly vydat tuto knihu z úcty k obětem nacismu a obavám z nárůstu neonacistických nálad ve společnosti.

"Politický manifest Adolfa Hitlera Mein Kampf bude vydán poprvé od konce druhé světové války v limitované edici čtyř tisíc výtisků a bude doprovázen kritickými připomínkami vědců," píše BBC. Nová verze Mein Kampf 2016 bude mít 2000 stran a bude o 700 stran delší, než původní Hitlerovo dílo.

Mein Kampf

Mein Kampf napsal Hitler ve vězení v roce 1920 a poprvé byl publikován v roce 1925, tedy osm let přech příchodem Hitlera k moci. Poté, co nacistické Německo utrpělo drtivou porážku ve Velké vlastenecké válce proti Sovětskému svazu v roce 1945, spojenecké síly předaly autorská práva ke knize Bavorsku. Místní úřady odmítly povolit opakovaný tisk knihy, aby se zabránilo podněcování etnické nenávisti. V souladu s německým autorským zákonem může být kniha znovu vydána až 70 let po smrti Hitlera, což znamená, že vydavatelé budou mít ke knize přístup od ledna 2016.

Obavy ze zveřejnění

Nicméně, němečtí úředníci již varovali, že by měl být ke knize omezený přístup veřejnosti kvůli obavám, že by to mohlo vést k oživení neonacistického sentimentu. V Rusku je prodej knihy Mein Kampf zakázán. Kniha je součástí federálního seznamu extrémistických materiálů. Židovské skupiny pokládají nové vydání knihy za čin mimo lidskou logiku.

"Chápu, že někteří lidí se cítí nepříjemně, protože tato kniha hrála tak dramatickou roli v našich životech, a teď bude znovu zpřístupněna," řekl Magnus Brechtken, zástupce ředitele institutu. "Na druhou stranu si myslím, že je to také užitečný způsob komnikace v historické výchově a osvětě, protože publikace je obohacena komentáři odborníků, aby se zabránilo tomu, že se tyto traumatické události budou někdy opakovat."

Florian Sepp, historik Bavorské státní knihy, která schovává původní výtisk Mein Kampf je opačného názoru:"Tato kniha je příliš nebezpečná, aby byla přístupná široké veřejnosti."

Autor: Jad, BBC

V Německu vychází poprvé po 70 letech nové vydání Mein Kampf 2016. Nové vydání Mein Kampf bude přístupné v roce 2016. Lidé mají na vydání smíšené názory
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ