9 epizod ze života Adolfa Hitlera, které změnily běh dějin
Nejznámější podzemní nacistické továrny v Česku
10 historických záhad, které ještě nebyly vyřešeny
20 velkých tajemství světové historie
20 zajímavých, avšak málo známých historických faktů
24 podivuhodných historických faktů, které nás ve škole neučili
Nejznámější podzemní nacistické továrny v Česku
10 historických záhad, které ještě nebyly vyřešeny
20 velkých tajemství světové historie
20 zajímavých, avšak málo známých historických faktů
24 podivuhodných historických faktů, které nás ve škole neučili
9 epizod ze života Adolfa Hitlera, které změnily běh dějin

I když bychom si chtěli myslet, že průběh dějin měl svůj směr pohybu, ve skutečnosti byl plný chaosu, šancí, nepravděpodobných náhod a podivného štěstí. Štěstí provázelo i Adolfa Hitlera. Ifenomen pro vás má 10 epizod ze života Adolfa Hitlera, kvůli kterým málem zemřel.
1. Prasklý led
V lednu 1894 dováděl malý německý chlapec na ulici s ostatními dětmi. Během her náhodně vběhl na zamrzlou řeku Inn a praskl pod ním tenký led. Chlapec spadl do ledové vody a zoufale se snažil zabránit svému utopení. V té chvíli šel kolem chlapec jménem Johan Kyuberger. Uslyšel křik, přispěchal chlapci na pomoc a bez váhání pro bezbranné dítě skočil do ledové vody. Obětí byl čtyřletý Adolf Hitler.Později, během svého života Adolf Hitler vzpomíná na své první setkání se smrtí. Tento příběh se na veřejnost dostal jen skrze nepatrnou poznámku v jedněch starých německých novinách. Johan Kyuberger se později stal knězem.
Malý Hitler
2. Rozzlobený dav málem zabil Hitlera
Když ještě Hitler nebyl u moci, byl jedním z mnoha radikálních pravicových agitátorů. Po jednom provokativním projevu v Mnichově byl nucen utéct před rozzlobeným davem, který měl více než 200 lidí. Hitler zakopl a upadl. Lidé do něj začali kopat. Ze předu k Hitlerovi přistoupil muž s bajonetem a chystal se budoucího Führera zabít, když v tom ho před lynčováním zachránilo osm ozbrojených mužů.3. Zranění od chemické bomby
V roce 1918 zrovna probíhala první světová válka a desátník Adolf Hitler, který bojoval v Belgii, byl zraněn britskou yperitovou chemickou bombou. Během této bitvy zemřelo více než 10 tisíc vojáků, avšak Adolf Hitler svá zranění přežil. I když během války ztratil zrak, po čase se mu opět vrátil. Desátník Hitler byl schopen pokračovat v boji. Tento incident vystrašil Adolfa Hitlera natolik, že během druhé světové války zakázal svým vojákům používat yperitové chemické bomby.Hitler v první světové válce
4. Příliš soucitný britský voják
Ke konci první světové války vzali pod svou kontrolu britští vojáci most, který Němci částečně zničili, protože se snažili zabránit nepřátelskému vojsku, aby se dostalo ke svému vybavení do okupovaného francouzského města. Po další bitvě mladých vojáků z britské armádyse Henry Tandy oddával odpočinku, když v tom najednou uviděl německého vojáka, který zrovna utíkal ze svého úkrytu.
Tandy zamířil cíl, s cílem zabít nepřítele, když si v poslední vteřině všiml, že byl voják zraněn, a tak se rozhodl ho nechat jít. Ukázalo se, že Henry Tandy nechal utéct 29-letého Adolfa Hitlera. V květnu 1940 k tomu Tandy řekl: "Nechci zabíjet raněné."
5. Autonehoda
13. března 1930 narazila nákladní dodávka s přívěsem do Mercedesu Adolfa Hitlera. Naštěstí pro Hitlera, řidičovi dodávky se podařilo dupnout na brzdy, takže srážka byla méně destruktivní, než kdyby do něj narazil v plné rychlosti. Autor řídil Otto Wagner, na sedadle spolujezdce byl sám Hitler. Šest měsíců po autonehodě se dostal Hitler a jeho nacistická strana k moci. Bohužel, osud řidiče dodávky není znám.6. Nepodařená sebevražda
Ernst Hanfstaengl s manželkou Helenou se s Hitlerem setkali poprvé v roce 1921, krátce poté, co se přestěhovali do Mnichova z New Yorku. Byli ohromeni mladý vůdcem a jeho inspirativní řečí v jednom z nejoblíbenějších mnichovských barů. Mladí lidé se stali blízkými přáteli. Na chvíli s nimi Hitler dokonce žil v jedné domácnosti. Později se Ernst a jeho manželka účastnili Beer Hall puče, známého také jako Mnichovský puč, kde se nacisté pokusili převzít moc v zemi. Pokus se nezdařil.Trojice uprchla do usedlosti manželů Hanfstaeglových. Hitler zuřil. "Všechno je ztraceno," křičel. "Nemá smysl pokračovat v boji," křičel. A popadl ze stolu pistoli. Než však stačil stisknout spoušť a zabít se, Helena mu vytrhla zbraň z ruky. O několik dní později byl dům obklopen policií a Hitler zatčen.
Ernst Hanfstaengl
7. Trest smrti
Krátce před soudem výmarské vlády byl ve městě Výmar vyhlášen stav nouze a radikálně se změnil soudní systém. V důsledku toho museli o osudu Hitlera rozhodnout soudce a porota osobně. Fašisté měli štěstí, že soudce určený pro jejich případ, Georg Neytgardt, projevil sympatie k jejich politickým názorům.Neytgardt nejen že Hitlerovi neudělil trest smrti, ale zároveň mu umožnil, aby šířil na přítomné lidi své politické názory. Technicky byl Hitler shledán vinným z velezrady, ale trest smrti mu byl změněn na pět let odnětí svobody, přičemž Adolf Hitler strávil ve vězení ani ne rok.
8. Nečekaná smrt jeho matky
Když byl Hitler ještě mladý muž, došlo v jeho životě k události, která výrazně ovlivnila jeho budoucnost - ke smrti jeho matky. Hitlerova matka zemřela ve věku 47 let na rakovinu prsu. Hitler svou matku šíleně miloval a ve své knize Mein Kampf nazval její smrt hroznou ránou. Někteří historici se domnívají, že Hitler odmítl věřit tomu, že jeho matka zemřela v důsledku rakoviny prsu. Údajně si myslel, že byla otrávena židovským lékařem. Je pravděpodobné, že tato epizoda mohla vést k následnému holocaustu.Hitlerova matka
9. Neúspěšný atentát
V roce 1939 provedl obyčejný německý tesař Georg Else atentát na Hitlera. Esler neskrýval své levicové politické názory a otevřeně podporoval komunisty, kteří byli v té době hlavní opoziční silou v Německu. Později se stal prvním člověkem, který se pokusil vzít spravedlnost do vlastních rukou a provedl atentát na Hitlera.Když nacisté mířili k moci, šel Elser, který nenáviděl Führera, pracovat do továrny na zbraně a přemýšlel o plánu, jak zabít diktátora. Nakradl v továrně materiál pro výrobu domácí bomby, sestrojil bombu a víc než měsíc ručně hrabal malý výklenek ve sloupu tribuny, na které měl Hitler pronést svůj projev. Poté Georg Else položil na místo bombu v přesně stanovený čas.
Bohužel, tradiční řeč Hitlera nebyla v ten den tak dlouhá jako obvykle. Kvůli špatnému počasí byl Hitler nucen opustit pódium už pět minut před výbuchem. Detonace zařízení vedla ke smrti 8 lidí a dalších 60 bylo vážně zraněno. Hitler mezi nimi bohužel nebyl. Byl zraněn i otec jeho přítelkyně Evy Braunové. Po neúspěšném pokusu se atentátník Elser pokusil utéct do Švýcarska. Na hranicích ho ovšem chytili, zavřeli a později popravili.
Autor: Jad
9 epizod ze života Adolfa Hitlera, které změnily běh dějin. Ifenomen pro vás má 10 epizod ze života Adolfa Hitlera, kvůli kterým málem zemřel.
Zajímavosti a novinky
558
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ