10 historických záhad, které ještě nebyly vyřešeny

21.03 2019|Historie
10 historických záhad, které ještě nebyly vyřešeny

Člověk je tvor zvídavý a chtěl by vědět pokud možno všechno. Jedním ze základních pravidel, které se v životě pravděpodobně musíme naučit však je, že je nemožné dozvědět se všechno. Mnohá tajemství zkrátka zůstanou nevysvětlena. Ifenomén vám nabízí zajímavá fakta o 10 historických tajemstvích, která nikdy nebyla rozluštěna.

1. Záhada Hitlerova bohatství

Seznam pokladů, které patřily Adolfu Hitlerovi je úžasný. Předpokládaná hodnota historických artefaktů, ukradeného zlata, bankovek a šperků jsou více než 4 miliardy USD. Skrýš, ve které Hitler své poklady schovával, byla brzy po porážce Německa v druhé světové válce opuštěna a poklad rozebrán. V následujících desetiletích byl poklad rozkraden a odvezen do mnoha zemí, včetně Portugalska, Turecka, Španělska, Švýcarska a dokonce i Švédska.

Stovky dobrodruhů po celém světě ještě pokračují v hledání těchto pokladů, ale ani po 70 letech nikdo neví, kam všechno zlato Adolfa Hitlera zmizelo. Někteří věří, že Hitler stihl v posledních měsících války zlato schovat někde v Deutschneudorfu. Jiní zase věří, že jsou tyto poklady pohřbeny v dolní části rakouského jezera Toplitzsee. A někteří jsou zase toho názoru, že je zlato uloženo odděleně v desítkách bank po celém světě.

Hitlerův poklad


2. Zmizení lodi Cyclops

Bermudský trojúhelník je známý jako místo, kde záhadně mizí lodi a letadla. Vědci se dodnes neshodli na jednom logickém vysvětlení. Zvláště to pak platí pro americkou loď Cyclops, která byla postavena těsně před první světovou válkou.

Cyclops, která vezla manganovou rudu, zamířila na začátku února 1918 z Barbadosu do Norfolku ve Virginii. Během plavby bylo na lodi 309 členů posádky. 4. března loď, která měla dokonce i rádiové spojení, bez varování navždy zmizela. Kvůli probíhající válce se mělo za to, že se loď stala obětí německé ponorky. Po válce se ovšem zjistilo, že v té oblasti neoperovaly žádné německé válečné lodi ani ponorky. Objevila se i verze, že se Cyclops srazila s obrovským kytovcem nebo ji zlikvidovala obrovská krakatice nebo chobotnice. Loď se sice mohla potopit, avšak po takové katastrofě by zůstaly nějaké trosky. Nic se však nikdy nenašlo. Americký vláda utratila za 10 let důkladného pátrání po Cyclops spoustu peněz, po plavidlu však nezůstaly žádné stopy.

Cyclops


3. Umístění Kolumbových ostatků

Velký objevitel Kryštof Kolumbus byl nejdříve pohřben ve španělském Valladolidu. O několik desetiletí později byly jeho pozůstatky přesunuty na karibský ostrov Hispaniola. Poté, co v roce 1875 přešel ostrov do držení Francouzů, Španělé přesunuli Kolumbovy ostatky na Kubu. Tam odpočívaly až do roku 1898 a pak se zase vrátily do španělského Seville.

V roce 2006 byly pozůstatky Kolumba podrobeny genetické a srovnávací analýze, které měly ukázat jejich pravost. A tam to vzniklo. Vláda Dominikánské republiky odmítla uznat výsledky vyšetření DNA. Stále se snaží dokázat, že Kolumbovy ostatky jsou pohřbeny v jejích zemi. A tak už celá léta probíhá spor o to, kde jsou ostatky slavného mořeplavce pohřbeny.

Hrobka v Seville


4. Nevyřešené záhady Festoského disku

Minojské civilizace považuje většina historiků za první článek v řetězu evropských národů. V roce 1908 objevil archeolog Luigi Perna v malém městečku Festós na Krétě Festoský disk. Vědci doufali, že se konečně něco dozví o této vyspělé civilizaci. Avšak Festoský disk tvrdošíjně odmítá prozradit svá tajemství. Obsah disku zůstává stále nevyřešený. Někdo si myslí, že je na něm píseň nebo modlitba, jiní jsou přesvědčeni, že je to kalendář. Bohužel, vědecká komunita zatím nenašla žádný způsob, jak tyto hypotézy potvrdit nebo vyvrátit.

Festoský disk


5. Signál Wow!

Signál Wow! byl silný, úzkopásmový rádiový signál, který byl zachycen dne 15. srpna 1977 Dr. Jerry R. Ehmanem během práce na projektu SETI. Zdroj signálu vykazoval známky původu mimo sluneční soustavu a doba jeho sledování činila celkem 72 sekund. Během této doby byl plně zachycen radioteleskopem The Big Ear, patřícím Státní univerzitě v Ohiu. Dr. Ehman byl natolik uchvácen podobou tohoto signálu s očekávanou představou o signálu jiné mimozemské civilizace, že do tištěné podoby signálu vepsal komentář Wow!. V průběhu 38 let, které od přijetí signálu Wow! uplynuly, vědci nebyli schopni přijít na to, odkud přichází. Většina vědců je přesvědčena, že měl mimozemský původ. Od té doby už nebyl nikdy zaznamenán.

Wow signál


6. Hrobka Čingischána

Čingischán byl sjednotitelem mongolských kmenů, prvním Velkým chánem Mongolů a jedním z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě. Podle legendy zabili členové chánovy pohřební družiny kohokoliv, kdo zkřížil jejich cestu, aby místo jeho posledního odpočinku nemohlo být nikdy vyzrazeno. Jeden historický pramen říká, že deset tisíc jezdců pošlapalo půdu, kde byl chán pohřben, tři dny po jeho pohřbu, aby zničili všechny stopy.

Po hrobce Čingischána nyní pátrají vědci s využitím nejmodernějších technologií. Někteří historici se domnívají, že zbytky pohřebiště Čingischána se nachází ve spodní části malé řeky Onon, která v minulém století opakovaně změnila svůj tok. Jako pravděpodobnější místo pohřbu se však jeví místo, kde se chán narodil - Khentii aimag.

Když v roce 2006 objevil tým archeologů ruiny paláce Čingischána asi 10 kilometrů západně od Ulánbátaru, mnozí odborníci se začli domnívat, že Čingischán byl pohřben v blízkém okolí. Bohužel, během prvních 9 let hledaní nebylo nic nelazeno. Tajemství hrobu Čingischána tedy trvá až dodnes.

Čingischán


7. Betlémská hvězda

Křesťané vnímají betlémskou hvězdu jako božské znamení, které nevyžaduje mnoho vysvětlení. Ale vědci tomu samozřejmě chtějí porozumět. Někteří z nich věří tomu, že to bylo UFO. K tomuto závěru došli po analýze Písma svatého, které se zabývalo jasným objektem, který byl vidět na obloze kdykoliv během dne a na rozdíl od jiných hvězd se nepohnul na západ.

Vědci z Oxfordu se domnívají, že betlémská hvězda mohla být výbuch sopky. Slavný astronom Johannes Kepler byl přesvědčen, že úkaz byl vytvořen kolizí a následným sloučením dvou planet v naší sluneční soustavě. Staří Řekové věřili, že betlémská hvězda byla jasná kometa. Které verzi byste věřili vy?

Betlémská hvězda


8. Olympijští bohové mohli být mimozemšťané

Je možné, že před několika tisíci lety navštívili zástupci mimozemských civilizací Zemi a dali lidem technologie a radikálně změnili běh dějin? Někteří vědci se domnívají, že ano. Podle archeoastronautické hypotézy nejsou starověká božstva nic jiného než pozorování činnosti nějaké vyspělé civilizace. A nejinak to podle ní bude s bohy řeckými. Kdo zná staré řecké báje a pověsti, ví, že i zdejší božstva používala jakési létající stroje. A některé z nich možná i havarovaly.

Apollo


9. Tajemství Bimini Road

V květnu 1968 našli potápěči u pobřeží Bimini tisíce velkých plochých vápencových bloků a nazvali je Bimini Road. Všechny byly úhledně naskládané do tvaru cesty o délce více než jednoho kilometru. Souhlasíte, že příroda bez lidského zásahu nemohla nic takového vytvořit? Někteří vědci se domnívají, že tato cesta je ruinami starověké civilizace, zatímco jiní tvrdí, že jde o úžasný přírodní jev. Ale jak je možné vysvětlit proroctví, které vyslovil velký prediktor Edgar Cayce? V roce 1938 řekl: "Ruina ztracené Atlantidy bude nalezena v hlubokém moři u pobřeží Bimini. A v roce 1968 tyto ruiny opradu našli potápěči J.Masnon Valentine, Jayques Mayol a Robert Angove.
10. Tajemná Babushka Lady

Babushka Lady je přezdívka označující dodnes neidentifikovanou ženu, která se v době atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, nacházela na dallaském náměstí Dealey Plaza, kde byl prezident zavražděn. Přezdívku „Bábuška lejdy“ získala podle šátku, který měla v inkriminovanou dobu na hlavě, připomínajícího tradiční pokrývku žen na ruském venkově. Přítomnost této ženy v místě atentátu potvrdila jednak řada očitých svědků, je však doložena i fotografickými a filmovými materiály.

Na některých snímcích je vidět, že žena drží před očima malou videokameru. Téměř všichni lidé utekli, když zaslechli střelbu, ale Babushka Lady zůstala na místě a pokračovala v natáčení. Poté přeběhla cestu a zmizela v davu. Po tajemné ženě začala pátrat i FBI, ale bez úspěchu. V červnu 1970 se novinářům ozvala nějaká Beverly Oliver a a řekla žurnalistům, že ona je Babushka Lady. Ale její příběh měl spoustu mezer a faktických nepřesností, takže její slova nakonec nevzal nikdo vážně. Kdo je ta neznámá žena v šátku? A kde je video se smrtí prezidenta, které natočila?
Autor: Jad

10 historických záhad, které ještě nebyly vyřešeny. Ifenomen vám nabízí zajímavá fakta o 10 historických tajemstvích, která nikdy nebyla rozluštěna.
Zajímavosti a novinky

 562 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ