Juncker: Euro nemá bez Schengenu smysl

25.11 2015|Aktuálně
Juncker: Euro nemá bez Schengenu smysl

Pokud selže Schengenská zóna bezvízového styku, jednotná měna Evropy euro bude v ohrožení. Prohlásil to ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém prvním projevu v Evropském parlamentu od útoku v Paříži, při kterém bylo zabito 130 lidí.

Schengen je částečně v kómatu

Juncker varoval, že euro nemá smysl, pokud se lidé nebudou moci volně pohybovat, aby jej mohli používat. "V případě, že duch Schnegenu zmizí, ztratíme víc než jen Schengenskou dohodu. Jednotná měna by v případě selhání Schengenu neměla smysl. "Schengen je jedním z hlavních pilířů budování Evropy," dodal Juncker.

Schengenský systém otevřených hranic se dostal pod tlak poté, co se členské státy EU snaží zastavit příliv uprchlíků. Schengen má 26 členů, přičemž některé z nich nejsou státy EU. Je to jeden z největších úspěchů Evropské unie, který umožňuje volný pohyb osob a zboží. "Musíme chránit ducha Schengenské dohody," řekl Juncker a přiznal, že Schengenský systém je částečně v kómatu.

Juncker znovu varoval před rovnítkem mezi teroristy a uprchlíky

Politici by podle něj neměli využívat tragické útoky v Paříži jako záminku. Ve svém projevu v parlamentu, kde se probíralo sdílení údajů leteckých cestujících, vyzval Juncker poslance Evropského parlamentu, aby našli v zákoně způsob, jak zaznamenat pohyb všech létajících v rámci Evropy.

Potvrdil také, že Evropská komise předloží v prosinci návrhy na úrovni celé EU na pohraniční a pobřežní stráž, která má sloužit k účinnější spolupráci mezi evropskými zpravodajskými službami.

Zdroj: euoobserver

Juncker: Euro nemá bez Schengenu smysl. Pokud dojde ke zrušení Schengenu, přestane mít jednotná evropská měna smysl. Euro by bylo bez Schnegenu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Paw|02.12 2015 04:51
Neschopnost obrany EU a NATO znamena jiz rozpad EU . Zlocinni skreti jen pomahaji...dle rozkazu ! Jedni z nich Merkel-Juncker fasisti..s mnoha formami fasismu uvalujici teror vsude na vlastni populaci !!
Odpovědět
 1