Pád ruského letadla - Kdo je teroristická skupina Al Wilayat Sinai?

10.11 2015|Aktuálně
Pád ruského letadla - Kdo je teroristická skupina Al Wilayat Sinai?

Vlády i odborníci ze zpravodajských služeb jsou stále více přesvědčeni o tom, že to co v Egyptě poslalo dolů ruské letadlo Metrojet let 9268, nebyla náhoda. K odpovědnosti za pád ruského letadla nad Egyptem se přihlásila pobočka ISIS Al Wilayat Sinai. Při pádu ruského letadla zemřelo 224 lidí.

Co víme o Al Wilayat Sinaj?

ISIS na Sinaji je velmi odlišná větev ISIS, teroristické skupiny, která v současné době zabírá velkou část Iráku a Sýrie. Většinou se jedná o místní skupiny džihádistů, kteří se přiživují na dlouhotrvajícím rozhořčení populace Sinajského poloostrova z egyptského státu. Skupina je v kontaktu a slíbila poslušnost hlavní skupině ISIS, která má své hlavní město v syrském Raqqa. ISIS na Sinaji ovšem působí, alespoň podle zpráv z médií, do značné míry autonomně.

Jak se teroristická skupina objevila na Sinaji?

Sinaj je region s dlouhou historií džihadistické činnosti. Tento poloostrov s pouští na severu a horami na jihu je velmi obtížné kontrolovat. Egyptské bezpečnostní síly tam doposud mohly nasazovat jen velmi omezené prostředky a vojáky, protože tamní oblast má být demilitarizovanou nárazníkovou zónou mezi Egyptem a Izraelem.

Kromě toho zde byly původní beduínské populace odříznuty od hospodářského rozvoje a infrastruktury. Mnohé z beduínských vesnic nemají ani elektřinu ani vodu. Zatímco drtivá většina beduínských kmenových vůdců je proti náboženskému násilí a mnozí dokonce bojují proti ISIS, někteří beduíni se k teroristické skupině připojili.

Bezpečnost na Sinaji se zhoršila ještě více po vypuzení egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Jednou z hlavních džihadistických skupin, které v té době vznikly, byla Ansar Bait al-Maqdis nebo-li Mistři Svaté chýše. Hlavním cílem této skupiny je bojovat proti Izraeli. Skupina se přihlásila k odpovědnosti za různé útoky na egyptské bezepčnostní síly a několik bombových útoků na hlavní plynovod spojující Egypt s Izraelem a Jordánskem.

V roce 2013 převzal Abdel Fattah moc po bývalém egyptském prezidentovi a záhájil rozsáhlý zákrok proti džihadistickým skupinám na Sinaji a v dalších oblastech. To vedlo k odcizení mnoha místních obyvatel a vzniku tetoristické skupiny.

Co víme o vůdci Al Wialayat Sinai?

Vůdce teroristické skupiny je Abu Usama al-Masri. Ten slíbil svou věrnost Usámovi bin Ládinovi. Al Masri zorganizoval několik útoků na egyptské bezpečnostní síly a v Izraeli. V roce 2014 slíbil věrnosti Abu Bakr al-Baghadadimu, který se sám prohlásil za kalifa islámského státu v Iráku a Sýrii.

Pobočka ISIS na Sinaji působí většinou v severní části Sinaje u hranic s Gázou a Izraelem. Podle zpráv používala většinou lehké zbraně, ale někdy i protiletadlové rakety. Odborníci se domnívají, že pobočka ISIS na Sinaji je poměrně malá co do počtu, mnozí však říkají, že jde o jednu z nejaktivnějších větví ISIS. Pokud Al Wilayat Sinai shodili ruské dopravní letadlo, mohlo by to znamenat, že je tato teroristická skupin mnohem nebezpečnější než se předpokládalo.

Autor: Jad, CNN

Pád ruského letadla Metrojet let 9268 - Kdo je teroristická skupina Al Wilayat Sinai? Za pád ruského letadla Metrojet let 9268 by mohla být zodpovědná skupina
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ