Chilská sopka Calbuco vybuchla po několika desetiletích

23.01 2015|Aktuálně
Chilská sopka Calbuco vybuchla po několika desetiletích

Sopka Calbuco v jižním Chile vybuchla poprvé po téměř půl století. Vychrlila při tom obrovský sloup dýmu a popela do výšky 10 kilometrů.

V oblasti probíhá rozsáhlá evakuace

Úřady vyhlásily výjimečný stav a nařídily evakuaci obyvatel v okruhu 20 kilometrů kolem sopky. Ministerstvo vnitra povolalo armádu, aby dočasně převzala kontrolu nad provincií Llanquihue a městem Puerto Octay.Mimořádná opatření byla přijata také v sousední Argentině, kde se asi 100 kilometrů od sopky nachází malebné město Bariloche. Úřady zde během několika hodin očekávají příchod mraku s popelem a varovaly občany, aby nevycházeli z domů. Hned u hranic vedle Bariloche leží největší chilské město v oblasti Puerto Montt, které už pokryl oblak popela. „Lidé jsou velmi, velmi vystrašení,“ řekl starosta Puerto Montt Gervoy Paredes a doplnil, že situace je velmi složitá i kvůli rozvodnění řeky Blanco, které způsobilo tání ledu vyvolané erupcí.

Hned poté, co se ze zasněženého vrcholu Calbuca vyvalil hřibovitý oblak popela, aerolinky zrušily lety. V regionu též školy zrušily výuku. Televizní záběry ukázaly velké dopravní zácpy a dlouhé fronty u čerpacích stanic v Puerto Montt, kde byl spolu s nedalekým Puerto Varas vyhlášen nejvyšší stupeň varování. „Vyzývám obyvatele, aby zachovali klid a čekali na pokyny,“ řekl ministr vnitra Rodrigo Penailillo. „Policie vydala příkazy a zahájila evakuaci,“ dodal. Úřady oznámily, že počáteční evakuace se týkala asi 270 rodin a bude možná rozšířená. Policie vyzývala občany, aby neblokovali silnice kvůli případné pomoci při evakuaci.

Calbuco nebylo aktivní více než 43 let

„Byla to spíš výbušná erupce,“ řekl vulkanolog z Národního geologického a hornického úřadu Gabriel Orozco. Oznámil, že hrozí pád deset kilometrů vysokého mraku popele a varoval, že v této chvíli jsou velmi nebezpečná i koryta řek kvůli nebezpečí tání ledu a sněhu a následných povodní. Tato sopka vysoká 2000 metrů se nachází v oblasti Los Lagos asi 1400 kilometrů na jih od hlavního města Santiaga. Je to letos již druhý silný výbuch sopky v jižním Chile. Sopka Villarica 3. března vychrlila menší, ale prudkou erupci popela a lávy. Při této erupci musely úřady evakuovat více než 3500 lidí.

Při včerejší erupci, která začala asi v 6 hodin večer tamního času, nebyla vidět žádná láva. Zřetelný byl pouze oblak popela viditelný až z dvacetikilometrové vzdálenosti a zbarvující se do růžového a žlutého odstínu, jak nad oblastí zapadalo slunce.

V Chile je asi 90 aktivních sopek a Calbuco je považováno za jednu z nejnebezpečnějších.

Zdroj: Yahoo

Chilská sopka Calbuco vybuchla po několika desetiletích. Sopka Cabuco v jižním Chile vybuchla poprvé po téměř půl století. Vychrlila při tom obrovský sloup dýmu a popela do výšky 10 kilometrů.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ