Severoafričtí džihádisté se stahují do Tuniska

12.06 2015|Aktuálně
Severoafričtí džihádisté se stahují do Tuniska

Tunisko, jakožto kolébka Arabského jara, se stalo novým cílem severoafrických džihádistů. Dokazuje to především útok na tuniské muzeum Bardo v hlavním městě Tunisu.

Nová fronta

Islamisté se stahují do Tuniska, které se stává novou frontou Islámského státu vedle Iráku a Sýrie. Libyjští a tuniští džihádisté ​​vstupovali do řad Islámského státu a dalších militantních skupin v Sýrii a Iráku. Nyní se však vrací zpátky. V Libyi, kde o kontrolu nad zemí bojují dvě soupeřící vlády, se situace rychle zhoršuje. Díky chaotické situaci ve vedení země se Libye stává vhodným prostředím pro zakládání islamistických základen. Washington je přesvědčen, že v Libyi v současnosti bojují 3000 lidí, kteří se hlásí k Islámskému státu a tak 300 bojovníků, kteří přišli z Iráku a Sýrie. Od začátku letošního roku, bojovníci v Libyi prohlašující loajalitu k islámskému státu napadli egyptské křesťany, zaútočili na Hotel Tripoli a obsadili tři ropná pole, kde unesli 10 ropných pracovníků.

Sousední Tunisko bylo až do teď většinou klidné. Bylo to místo zrození "arabského jara" - vlny protestů proti vládnoucím autoritám, které započaly v roce 2010. Populární povstání svalilo v Tunisku samovládce Zine El-Abidine Ben Aliho, Tunisko má svobodné volby, novou ústavu a politiku, která využívá kompromisů bez občanských válek nebo násilí, které je k vidění v Egyptě, Libyi, Sýrii a Jemenu. Tunisko je však zdrojem bojovníků, kteří bojují jinde. Útoky, jako byl ten poslední z Tunisu, jsou nákladově nízké a logisticky celkem jednoduché. "To bude motivovat další skupiny, aby napodobili útok nebo zvýšili nábor členů ISIS, nebo al-Káidy," řekl alžírský bezpečnostní analytik Khelifa Rekibi "Terorismus je stále více profesionální a riziko větší," dodal.

Ekonomické cíle

Afričtí radikálové se soustředí především na ekonomické cíle, jako jsou například ropné plošiny, či plynové generátory. Tunisko nemá moc ropy nebo zemního plynu, a proto se teroristé soustředí na zabíjení zahraničních návštěvníků, aby tak podkopali zisky z cestovního ruchu země. Zatím není zcela jasné, k jaké teroristické skupině se hlásí útočníci, kteří zaútočili na muzeum Bardo. Není zcela jisté, jestli se útočníci hlásí k vůdci IS Abu Bakr al-Baghdadimu, či nikoliv. Bylo také řečeno, že útok měl být předzvěstí slibu tuniské militantní skupiny tomuto islamistickému vůdci.

V loňském roce se větev Al-Káidy v Alžírsku stala jednou z prvních skupin v severní Africe, která deklarovala věrnost islámského státu. Skupina sťala francouzského turistu. Někteří severoafričtí militantní velitelé naopak zůstali stranou. Vůdce Ansar al Šaríi Abou Iyed, veterán z bojů v Afghánistánu v loňském roce vyzval své bojovníky, aby se do ničeho nezapojovali . Předpokládá se, že Ived se nyní skrývá v jižní Libyi. Oproti tomu alžírská militantní Mokhtar Belmokhtar v pozadí nezůstala. Začátkem tohoto měsíce provedla útok na restauraci v hlavním městě Mali - Bamaku. Při útoku zemřeli dva západní turisté a tři místní lidé.

Zdroj: Global Post

Do Tuniska se stahují teroristé z celé Severní Afriky. Vracejí se sem i teroristé z Irku a Sýrie.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ