Al-Káida na Arabském poloostrově
Desítky džihádistických buněk jsou připraveny udělat v Evropě peklo
Válka v Jemenu: 6 důležitých faktorů
Dombrovskis: Řecko nemá času nazbyt
Islám je nejrychleji šířící se víra na světě
Jak moc je Evropa ohrožena terorismem?
Co se stane, když Řecko odejde z eurozóny?
Tři američtí novináři zemřeli během 24 hodin
Severoafričtí džihádisté se stahují do Tuniska
Desítky džihádistických buněk jsou připraveny udělat v Evropě peklo
Válka v Jemenu: 6 důležitých faktorů
Dombrovskis: Řecko nemá času nazbyt
Islám je nejrychleji šířící se víra na světě
Jak moc je Evropa ohrožena terorismem?
Co se stane, když Řecko odejde z eurozóny?
Tři američtí novináři zemřeli během 24 hodin
Severoafričtí džihádisté se stahují do Tuniska
Al-Káida na Arabském poloostrově
Vůdce Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) se přihlásil k odpovědnosti za teroristický útok na satirické noviny Charlie Hedbo. Zde je pár informací, které víme o této teroristické odnoži Al-Káidy.
Kde je základna AQAP?
AQAP má svůj domov v Jemenu, v chudém státě, který hraničí se Saúdskou Arábií a Ománem. V posledních měsících se sunnitská extrémistická organizace dostala pod tlak ze strany šiítských rebelů Houthi a vlády. Útok v Paříži však ukazuje hlavně na schopnost této skupiny řídit operace za hranicemi Jemenu.Jaký je vztah mezi AQAP a Al-Káidou?
Stejně jako Al-Káida při vojenských operacích v Afghánistánu a Pákistánu, jsou její „dceřiné společnosti“ hlavními autory teroristických útoků, i když v poslední době vystupují pod křídly ISIS. Šéf AQAP číslo dvě, Nasie al-Wuhayshi, zůstal loajálním k vůdci základní teroristické sítě Al-Káida Ajmánu Zavahrímu až dodnes. Ajmán Zavahrí byl v roce 2013 jmenován globálním vůdcem Al-Káidy.AQAP koncem loňského roku pokárala ISIS, za to, že se v únoru odpojil od Al-Káidy. Odráží to určitou rivalitu mezi Al-Káidou a ISIS, protože se snaží rozšířit svou působnost i za hranice Iráku a Sýrie. Někteří analytici jsou toho názoru, že tato vzájemná rivalita teroristických organizací by mohla vést k eskalaci terorismu. „Napětí a konkurence mezi Al-Káidou a ISIS je obrovské. Soutěží o peníze, rekruty i o pozornost médií,“ řekl Matthew Levitt z institutu pro blízkovýchodní politiku ve Washingtonu.
Podle Levitta byla AQAP v nedávné době v tomto závodě poražena. AQAP již nějakou dobu neprovedla nic velkolepého, a stala se tak vedle svých konkurentů z ISIS druhými houslemi. ISIS má za sebou velké úspěchy: drží území spravované kalifem a drtivá většina zahraničních bojovníků, kteří přijíždějí z celého světa, se hrnou místo do Al-Káidy do ISIS,“ řekl Levitt.
Al-Káida se na Arabském poloostrově poprvé objevila v roce 2002, ale díky úsilí saúdských úřadů ztratila do roku 2005 většinu své síly. Její znovu oživení přišlo až v roce 2009 v Jemenu poté, co se sloučila saúdská větev s jemenskou.
Co říká AQAP o útoku na Charlie Hedbo?
Velitel AQAP Nasr Ibn Ali al-Ansi přijal plnou odpovědnost za útok na Charlie Hedbo. „Objasníme islamskému světu, že ten, kdo si vybral cíl, sestavil plán, dostal finance a byl jmenován Emirem, ten je vůdčí organizací,“ řekl al-Ansi.Al-Ansi popsal bratry Kouachi jako hrdiny a řekl, že nejenom, že přijali a slíbili provést svůj teroristický úkol, ale také ho splnili. „Pravidla pro operace byly vytvořeny skupinou pozdního vůdce, radikálního amerického duchovního Anwara Al-Awlakiho, který ohrožoval západ během svého života a pokračuje v tom i po své mučednické smrti. Útok byl odvetou za zobrazení proroka Mohameda v časopise,“ řekl Al-Ansi. Al-Ansi dává ve svém prohlášení vinu nejen redaktorům časopisu Charlie Hedbo, ale i Francii a Spojeným státům. Mluvčí Národní bezpečnostní rady USA Alistair Baskey řekl, že zpravodajská komunita se snaží zjistit, zda je video s prohlášením Al-Ansiho autentické.
Jak byli bratři Kouachovi zapojeni do AQAP?
Je docela sporné, který z bratrů cestoval do Jemenu. Neví se úplně přesně, jestli v Jemenu byl jenom jeden z nich nebo oba, ani četnost cest. Bezpečnostní zdroj v Jemenu řekl CNN, že oba bratři byli v Jemenu asi tři měsíce od dubna 2011. Není jasné, kolik času bratři strávili společně. Jako pravděpodobná varianta se zdá, že jeden z bratrů absolvoval výcvik se zbraněmi v AQAP, zatímco druhý se setkal s Al-Awlakim.Vyšetřovatele věří, že Cherif Kouachi byl v Jemenu v roce 2011, a že když odcházel, nesl si sebou peníze od AQAP na provedení útoku. Podle vyšetřovatelů mohla AQAP vyčlenit na útok až 20 000 USD, ale Spojené státy přesnou částku zatím neověřovaly.
Představuje AQAP hrozbu pro USA?
Americký analytik terorismu Paul Cruickshank se domnívá, že AQAP je nejnebezpečnější větev Al-Káidy. V listopadu AQAP vydala prohlášení, v němž vyzývá muslimy po celém světě, aby zapomenuli na jejich rozdíly a obnovili své úsilí s cílem provádět operace proti americkým cílům, ať už se jedná o ty civilní, vojenské nebo diplomatické. Ministerstvo zahraničí v USA vypsalo odměnu ve výši 10 milionů USD za informace, které povedou k zatčení Al Wuhayshiho, který poskytuje teroristům významnou finanční pomoc.„I když byl Al-Awlaki zabit v Jemenu v roce 2011, jeho vliv stále působí,“ říká národní bezpečnostní analytik Peter Bergen. „Al Awlaki měl vliv i na Tamerlana a Džochara Tsarnajevovy, kteří podnikli teroristický útok na Bostonském maratonu v roce 2013, při kterém zemřeli 3 lidé. Ovlivňoval také Carlose Bledsoa, která střílel v armádním náborovém centru v Little Rock v roce 2009. Sám Bledsoe po útocích prohlásil, že jeho duchovní inspirací byl Al-Awlaki. Major Nidal Hasa zabil ve Fort Hood v Tesaxu v roce 2009 13 lidí. Stalo se tak po emailové konverzaci s Al-Awlakim," řekl Bergen.
Jaké jsou cíle AQAP?
AQAP popsala své cíle v ustanovení z května 2010: „Vyhnat Židy a křižáky z Arabského poloostrova, opětovně zavést zřízení islámského chalífátu, zavést právo šaría nebo islámské právo a osvobodit muslimské země.To naznačuje, že cílem skupiny je zbavit Jemen a Saúdskou Arábii nemuslimů a svrhnout vládu národů a nahradit ji tím, co považují za islámský stát. To je možná důvod, proč teroristé cílí i na vládní síly v Jemenu a Saúdské Arábii. V roce 2009 přežil princ Mohammed bin Najíf bin Abdulaziz, náměstek ministra vnitra Saúdské Arábie, bombový útok, který měl na svědomí právě AQAP.
Autor: Jad, CNN
Al-Káida na Arabském poloostrově. Vůdce Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) se přihlásil k odpovědnosti za teororistický útok na satirické noviny Charlie Hedbo.
Zajímavosti a novinky
558
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ