Dombrovskis: Řecko nemá času nazbyt

27.10 2015|Aktuálně
Dombrovskis: Řecko nemá času nazbyt

Valdis Dombrovskis, místopředseda Evropské komise na včerejší návštěvě v Aténách varoval, že řecká vláda už nemůže ztrácet čas při zavádění úsporných opatření.

"Musíme pracovat velmi intenzivně, aby nedošlo k žádným dalším zpožděním. Prověrku je třeba dokončit během příštího měsíce," řekl Dombrovskis.

Sueddeutsche Zeitung po jeho slovech napsal, že řečtí věřitelé budou mít zpoždění se zaplacením dvoumiliardového dluhu kvůli nedostatku pokroku v reformách. Noviny také minulý týden uvedly, že experti z Trojky v Aténách nezjistili žádný pokrok, a že platba splatná v říjnu bude zaplacena nejdříve v listopadu.

Ochota k práci

Dombrovskis se setkal s řeckými ministry financí, hospodářství a práce a sociálního zabezpečení i s premiérem Alexisem Tsiprasem. Komisař EU řekl, že diskuze byla dobrá a konstruktivní, a že řecká vláda ukázala ochotu tvrdě pracovat. Ale dodal, že je to na řeckých orgánech, aby zavedly právní a správní rámec k využívání evropských fondů, které jsou k dispozici díky nejnovějšímu záchrannému balíčku.

Rozhovory s Řeckem se týkaly fondů, reforem trhů práce za pomocí Světové organizace práce a vytvoření zaručeného minimálního příjmu. V rámci migrační krize komise Řecku oznámila, že mu přiřadí novou podporu ve výši 5,9 milionů eur. Dohoda o programu technické pomoci na pomoc Řecku při provádění reforem byla také úspěšná.

Důchodové řeformy v Řecku

Projednávání problematiky důchodové reformy a odebírání majetku neplatičů bylo složitější. Řečtí věřitelé - Evropská komise, Evropská centrální banka, Evropský mechanismus stability a Mezinárodní měnový fond požádali Řecko, aby snížilo úroveň, při které jsou neplatící majitelé domů chránění před odebráním majetku. Zatímco řecká vláda chce chránit domovy až do výše 300 tisíc eur pro vlastníky vydělávající do výše 35 000 eur ročně, věřitelé požadují snížení úrovně do výše 120 000 eur. To by mohlo ovlivnit až 80 % dlužníků, místo současných 75 %.

Dalším problémem je vytvoření penzijního systému, který poskytuje přiměřenou sociální ochranu, ale je také finančně dostupný ve střednědobém až dlouhodobém horizontu," řekl Dombrovskis v Aténách.

Autor: euobserver

Dombrovskis: Řecko nemá času nazbyt. Řecko už nemá příliš času na zavedení reforem. Za chvíli bude muset splatit další splátku. Dombrovskis uvedl, že Řecko
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ