Desítky džihádistických buněk jsou připraveny udělat v Evropě peklo

10.01 2015|Aktuálně
Desítky džihádistických buněk jsou připraveny udělat v Evropě peklo

"Radikální islamisté jsou připraveni provést řadu útoků na civilisty v Evropě," píše Paolo Mastrolilli v článku pro italský list La Stampa, ve kterém zpovídá bývalého džihádistu z Dánska Mortena Storma.

Storm cvičil zahraniční bojovníky

Podle Paola Mastrolilliho byl v průběhu let Dán Morten Storm vyškolen islámskými extrémisty v Jemenu. Podle něj dánský občan přijal v roce 1993 radikální islám a v roce 1997 uskutečnil svou první cestu do Jemenu. Jeho úkolem byl vojenský výcvik zahraničních bojovníků.

Článek novin La Stampa říká, že v roce 2006 se Storm setkal s vůdcem Al-Káidy na Arabském poloostrově Anwarem al-Awlakim, ale jejich přátelství skončilo poté, co Stormovi bylo zakázáno jít do války v Somalsku. Storm se později stal informátorem západní zpravodajské služby.

Podle Storma se členové Al-Káidy snaží řídit svět šaría

Myslí si, že Bůh je s nimi a všechny prostředky k dosažení cíle jsou povoleny. Na otázku ohledně karikatury, kterou zveřejnil Charlie Hedbo, bývalý džihádista řekl: "Kdyby to nebylo kvůli karikatuře, bylo by to kvůli něčemu jinému. Jsou přesvědčeni, že Západ vyhlásil islámu válku tím, že podnikl invazi v Afghánistánu a Iráku. Jinými slovy, oni musí neustále bojovat. K dispozici je příprava zahraničních bojovníků - vrátí se domů, oholí si vousy, nosí západní oblečení,hledají si práci. Zkrátka ukazují, že jsou obyčejní lidé, díky čemuž je bezpečnostní služby přestanou sledovat. Pak můžou celé roky číhat na správný okamžik, a to i bez rozkazu ze základny.

Teroristické útoky vyvolávají reakci proti muslimům v Evropě. "Musíte být ostražití, protože to je přesně to, co džihádisté chtějí. Al-Káida sází na rozdělení mezi umírněnými muslimy a Západem. Říká: "Už jsi to viděl? Nemají vás rádi. Přestaňte věřit oblasti integrace a začněte bojovat s námi proti nevěřícím," říká bývalý instruktor.

Storm vysvětlil, že v Evropě je již mnoho extrémistických buněk, proto nesmíme dovolit, aby přijeli i ostatní, kteří jezdí za hranice na výcvik. Když už jednou vyjedou do zahraničí, jejich mateřská země jim nedá možnost se vrátit. Programy pro nápravu těchto lidí nefungují.

Autor: Jad, La Stampa

Desítky džihádistických buněk jsou připraveny udělat v Evropě peklo. Radikální islamisté jsou připraveni provést řadu útoků na civilisty v Evropě, píše Paolo Mastrolilli v článku pro italský list La Stampa
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ