Islám je nejrychleji šířící se víra na světě

24.10 2015|Aktuálně
Islám je nejrychleji šířící se víra na světě

Islám je nejrychleji šířící se víra na světě. V roce 2010 se k víře hlásilo 1,6 miliard osob. V roce 2050 by se mělo podle studie Pew Research Center k islámu hlásit 2,92 miliard osob, což je více než 31 % světové populace.

Islám a křesťanství by mohli mít podobný počet příznivců

Znamená to, že do roku 2050 bude více než 6 lidí z 10 na zemi buď křesťané nebo muslimové. Islám a křesťanství by se tak poprvé v historii mohli pochlubit zhruba stejným počtem příznivců. Při pohledu do ještě hlubší budoucnosti by islám mohl předběhnout křesťanství v roce 2100. Více než 10 % Evropanů budou muslimové, zatímco počet křesťanů se sníží o 100 milionů. Globálně by od křesťanské víry mělo během následujících desetiletí konvertovat k jiné víře 106 milionů lidí. Počet zemí s křesťanskými většinami klesne na 151. Předpokládá se, že počet křesťanů se sníží hlavně v Austrálii, Beninu, Bosně a Hercegovině, Francii, Nizozemsku, Novém Zélandu Makedonii a ve Spojeném království.

Proč počet muslimů roste?

Výzkumné centrum Pew se věnuje studiu a sběru dat z oblasti náboženství více než 6 let. Data byla posbírána z více než 234 zemí. Konkrétně byl výzkum zaměřen na budhismus, křesťanství, hinduismus, judaismus a islám. Studie Pew je první svého druhu a vychází z demografických údajů jako jsou věk populace, plodnost úmrtnost, migrace a podobně. Důvodem, proč bude počet muslimů skoro stejný jako křesťanů je to, že muslimové mají větší rodiny a jsou mladší než stoupenci jiných náboženství. Více než 1 ze 3 muslimů jsou mladší 15 let. Muslimské ženy mají v průměru 3 děti, což je nejvyšší průměr ze všech výše uvedených náboženských skupin.

Měl by růst i počet hinduistů a judaistů. Počet budhistů by se měl zachovat. Kromě pěti uvedených náboženství se výzkum zabýval také ateisty nebo agnostiky. Jen v USA počet těchto dvou skupin vzrostl za 16 % na 26 %.

Výzkum Pew do prognózy nezahrnuje možné katastrofy typu války, nemoci, přírodní katastrofy a podobně, které by prognózu mohly rapidně změnit.

Zdroj: CNN

Islám je šířící se víra na světě. Islám se v posledních letech nebývale rozšířil. Průzkumy zjistily, že islám je nejrychleji šířící se náboženství
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ