Slovinsko omezilo denní příjem uprchlíků a migrantů

19.10 2015|Aktuálně
Slovinsko omezilo denní příjem uprchlíků a migrantů

Tisíce uprchlíků a migrantů uvízli v Chorvatsku a Srbsku, protože Slovinsko omezilo denní limit pro příjem migrantů a uprchlíků. Stalo se tak poté, co Maďarsko v sobotu uzavřelo své hranice s Chorvatskem.

Slovinsko přestává pouštět všechny migranty a uprchlíky

Slovinsko přijalo v neděli 18. října 2100 lidí a druhý vlak s 2000 lidmi odmítlo. Ljubljana den předtím oznámila, že umožní přechod pouze 2500 lidem denně, přestože ji Chorvatsko požádalo o přijetí 5000 migrantů a uprchlíků. To vedlo k nahromadění lidí na srbsko-chorvatské hranici, kteří museli čekat na autobusy několik hodin v chladu. Mezi uprchlíky údajně vypukla rvačka, když se snažili dostat přes policisty.

Asi 5000 migrantů a uprchlíků strávilo chladnou noc v tranzitním táboře v Opatovac, ve východním Chorvatsku. V sobotu přijelo ze Srbska do Chorvatska asi 6000 lidí, kteří pokračovali na své cestě z Makedonie a Řecka. Srbsko má kapacitu pro ubytování 8000 lidí.

Slovinský státní tajemník Bostjan Sefic vysvětlil sobotní uzavření hranic s tím, že sousední Rakousko přijímá pouze 1500 uprchlíků a migrantů denně, takže musí i Slovinsko tento počet omezit. "Pokud bychom akceptovali 5000 migrantů denně, muselo by Slovinsko přijmout 35 000 migrantů za 10 dnů, což by bylo nepřijatelné," řekl Sefic.

Slovinsko i Chorvatsko uvedli, že budou držet koridor otevřený tak dlouho, dokud Rakousko a Německo, destinace preferované uprchlíky, budou držet dveře otevřené. "Slovinsko nebude uzavírat své hranice, pokud to neudělá Německo, v tomto případě bude muset Chorvatsko udělat to samé," řekl Vesna Pusic, chorvatský ministr zahraničí.

Slovinská armáda byla vyzvána, aby pomáhala s migranty policii. Slovinský premiér Miro Cerar v sobotu řekl, že země zatím není ve stavu nouze. Slovinsko má kolem 2 milionů lidí a stalo se nejnovější top destinací na balkánské cestě pro lidi, kteří hledají mezinárodní ochranu.

EU se nedokázala dohodnout co s uprchlíky v Řecku

Pravicová vláda v Budapešti oznámila, že se rozhodla pro uzavření hranic poté, co se vedoucí představitelé EU nedokázali shodnout na společném úsilí o ochraně vnějších hranic EU v Řecku. Maďraskp říká, že je to také ochrana křesťanské Evropy a jejich hodnot před převážně muslimskými migranty. Maďarsko již před měsícem uzavřelo své zelené hranice se Srbskem, které byly oblíbenou tranzitní trasou pro uprchlíky a migranty.

Až do teď směřuje k hranicím Rakouska a Německa asi 5000 až 8000 lidí, kterým bylo povoleno překročení maďarských hranic každý den bez registrace. Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedla, že nová trasa přes Slovinsko prodlužuje utrpení pro tisíce lidí. "Rozhodnutí Maďarska uzavřít své hranice přispěje k utrpení a bídě na cestách těchto zoufalých lidí," řekl Babar Baloch, mluvčí UNHCR. Více než 615 000 lidí, většina ze Sýrie, dosáhlo v tomto roce hranic Evropy. V loňském roce jich bylo 200 000. Více než 475 000 lidí se v letošním roce dostalo do Řecka z Turecka.

Autor: EU observer

Slovinsko omezilo denní příjem migrantů. Počty migrantů přijíždějících na Slovinské hranice rostou. Slovinsko má problém s migranty v oblasti
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ