Islamský stát se potýká s neúspěchem

02.02 2015|Aktuálně
Islamský stát se potýká s neúspěchem

Islámský stát to v posledních měsících nemá jednoduché, drtí ho jeden neúspěch za druhým. Bojovníkům islámského státu se nepodařilo dokončit obléhání Kobani, vytlačili je i z irácké provincii Dijála a neúspěchy hlásdí i z Mosulu. Kromě pozici ztrácí islámský stát i velké množství bojovníků.

Zánik islámskému státu nehrozí

Podle různých pozorovatelů není na místě přílišný optimismus. I když se za poslední měsíc Islámský stát stahuje ze svých pozic, stále ovládá asi 50 tisíc kilometrů čtverečních v Iráku a až třetinu Sýrie. Na západ od Bagdádu útočí na Anbár a nedávno zaútočil také na strategické body na irácko-sáudských hranicích. Podle mluvčího Pentagonu, Johna Kirbyho, je boj s IS ještě dlouhodobý. Podle něj je to otázka tak půl roku. Nikdo ale zatím neuvádí přesné závěry, IS může ještě překvapit. Podle Kirbyho je IS velmi adaptabilní organizací a může tak nastat nepředpokládaný bod zlomu. I přesto je zde však pozitivní kontrast mezi tím, co se například o udržení Kobani říkalo v září, a tím, jaká je dnes realita. Američtí představitelé předpokládali, že Kobani padne a Kurdové jej neudrží. Stal se však pravý opak, Kurdové dokázali své město po dlouhém boji uhájit. Právě toto syrské město bylo lákadlem, které mělo k IS přilákat nové, i zahraniční bojovníky.

Radikálové se potýkají s dezertéry

Mnoho nadšenců, kteří se především z Evropy a dalších západních zemí k IS přidalo, se po nějaké době zase snaží uniknout. Dezerce se navyšuje hlavně v poslední době, kdy byly mnohé z pokusů o ovládnutí měst či území neúspěšné. Podle iráckého předního experta na Islámský stát, Hišama Al Hašimiho, se nyní bude muset organizace přeskupit. Například v irácké provincii Dijála, kterou po mnohých bojích získala plně do rukou vláda, se radikálové potýkali s problémem v rámci zásobovacích tras. Tento problém pak přetrvává na více místech, což nahrává teorii o tom, že se bude muset organizace přeskupit. Klíčovým místem pro všechny zúčastněné strany nyní zůstává Mosul, 1,5 milionové město na řece Tigris. Jedná se o druhé největší irácké město. Islamisté město drží, čímž výrazně ohrožují tamní Kurdistán.

Kurdské milice zvané Pešmerga se ale kolem Mosulu stahují. Převzaly už 3000 kilometrů čtverečních a zabírají i důležité přístupové cesty k městu. Podle vojenských expertů se Islámský stát chystá kvůli stahujícím se Kurdům vykopat kolem Mosulu obranný příkop a vyhodit do povětří most, který tvoří klíčový přístup k městu. Mimo to, spojenecké síly hlásí mnoho obětí z řad vysoce postavených lidí v rámci IS, což je také velikým oslabením. Například minulý týden byl při náletech zabit expert na chemické zbraně, kterého budou radikálové velice postrádat.

Zdroj: CNN

Islamský stát se potýká s neúspěchem. Islámský stát to v posledních měsících nemá jednoduché, drtí ho jeden neúspěch za druhým. Bojovníkům islámského státu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ