Těžba zlata ničí deštné pralesy

28.03 2015|Aktuálně
Těžba zlata ničí deštné pralesy

Vědci z univerzity v Puerto Rico bijí na poplach. Těžba zlata v tropických lesích Jižní Ameriky vede ke katastrofálním důsledkům. Situaci značně zhoršila globální ekonomická krize.

Devastování deštných pralesů

Deštné pralesy Jižní Ameriky čelí mnoha hrozbám. Jednou z nejhorších je odlesňování. Běžnými viníky jsou zemědělci. K nim se ovšem přidali i těžaři zlata, kteří deštné pralesy devastují děsivou rychlostí. "I když k odlesňování deštných pralesů kvůli těžbě zlata dochází v menší míře než z důvodu využití půdy pro zemědělství nebo pasteveství, je odlesňování kvůli zlatu horší, protože k němu dochází v oblastech s největší biologickou rozmanitostí," říká Nora Álvarez-Beríos, postgraduální studentka environmentálních věd na univerzitě v Puerto Rico.



Vykácený peruánský prales

Poptávka po zlatě ve světě vždy rostla. V posledních několika letech ovšem roste ještě více v důsledku globální ekonomické krize a volatility na finančních trzích. Lidé se kvůli recesi snaží stále více ukládat své peníze do hmotných investic jako je například zlato. Ekologové zjistili, že v období od roku 2001 do roku 2013 bylo vykáceno kolem 1680 kilometrů čtverečních tropických deštných pralesů, právě v souvislosti s těžbou zlata.

Zajímavé je sledovat závislost těžby zlata na jeho ceně

V roce 2000 stála unce zlata 250 amerických dolarů. V roce 2011 vyvrcholila cena zlata na 1800 USD za unci. Devastování deštných pralesů kvůli zlatu můžeme rozdělit na dvě etapy. V letech 2001 až 2006 bylo vykáceno nějakých 380 kilometrů čtverečních, zatímco v letech 2007 až 2013, kdy cena zlata nenávratně vrostla, se vykácelo 1300 kilometrů čtverečních, což je více než 80 % z celkového odlesňování deštných pralesů v Amazonii během 13 let. To vedlo k nárůstu vymýcených ploch v Amazonii o 245 %. Nejvíce zasažená je Guyana, Francouzská Guyana, Surinam a Venezuela. Podle autorů studie došlo k 68 % odlesňování v letech 2001 až 2011 v Guyaně. Těžba zlata vzrostla i v Brazílii. V Kolumbii probíhá dokonce nelegálně. Tento region je totiž domovem partyzánských skupin a milic, které se takto živí. Vyjímkou není ani Peru, což můžete vidět na videu výše.

Autor: Jad
Foto: mark gobleCC BY 2.0

Těžba zlata ničí deštné pralesy. Vědci z univerzity v Puerto Rico bijí na poplach. Těžba zlata v tropických lesích Jižní Ameriky vede ke katastrofálním důsledkům.
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kami|16.06 2015 18:13
Je to hnus, co se v tom světě děje. Nejhorší na tom je, že tomu nikdo nedokáže zabránit
Odpovědět
 57