Ebola zabila třetinu světové populace šimpanzů a goril

24.01 2015|Aktuálně
Ebola zabila třetinu světové populace šimpanzů a goril

V Guineji, Libérii a Sierra Leone zabila ebola 8600 lidí. V západní Africe se vytvořilo největší ohnisko eboly v historii a tragédii ještě zdaleka není konec. Obětmi zákeřného viru nejsou jenom lidé, ale zvířata. Na populaci velkých opic měl tento virus fatální následky.

V roce 1990 zdevastovala ebola v Africe populaci velkých opic

Odhaduje se, že v té době na virus ebola zemřela jedna třetina světových goril a šimpanzů. WWF odhaduje, že ve volné přírodě tak zůstalo asi ještě 100 000 goril a něco mezi 150 a 250 tisíci šimpanzů.

Vědci tvrdí, že Ebola se vedle pytláctví a odlesňování stala největší hrozbou afrických lidoopů. Ačkoliv vědci testují řadu očkovacích vakcín, ve volné přírodě zatím žádné nevyzkoušeli. Ebola Afriku devastuje již desítky let. V letech 2002 a 2003 vypukla Ebola kmene Zairu v severozápadní republice Kongo, kde zabila kolem 5000 goril. K význmaným ztrátám na životech došlo i v roce 1990 v národním parku Tai a Minkebe.

"Samotný virus Ebola by zatím neměl vést k úplnému vyhynutí goril a šimpanzů, ovšem jejich populace se významně zmenšila a vzhledem k pytláctví, odlesňování a dalším vlivům to může jen horší. Plný dopad na opičí populaci v Africe není znám, ale pokud budeme sledovat historii, měli bychom se obávat toho nejhoršího," říká zpráva AnimalResearch.

Vědci se domnívají, že virus se šíří mezi kvůli konzumaci opičího masa

Přenesení viru ebola na lidskou populaci bylo podle National Insitutes of Healt výsledkem manipulace s mrtvými těly volně žijících nakažených zvířat. Západní vědci se rovněž domnívají, že epidemie Eboly, která propukla v loňském roce, se nekontrolovatelně šíří kvůli přípravě a konzumaci masa z opic, kaloňů a dalších lesních zvířat, které mohou ebolu přenášet.Ebola a konzumace opičího masa

Autor: Ila, GB

Ebola zabila třetinu světové populace šimpanzů a goril. V Guineji, Libérii a Sierra Leone zabila ebola 8600 lidí. Vědci se domnívají, že virus se šíří mezi kvůli konzumaci opičího masa
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ