7 měst, které mohou v roce 2100 zmizet

09.01 2022|Aktuálně
7 měst, které mohou v roce 2100 zmizet

Následujících sedm měst po celém světě je ohroženo různými přírodními i sociálními vlivy, které mohou způsobit to, že tato města do roku 2100 zmizí.

1. San Francisco. Důvod: Zemětřesení

Výzkumníci z University of California předpokládají se 75 % pravděpodobností, že v roce 2086 dojde v San Franciscu k zemětřesení o síle 7 bodů Richterovy stupnice a více. San Francisco je město, které se rychle mění. Tento trend může problém ještě urychlit.

2. Detroit. Důvod: Odliv obyvatel

Od roku 1950 se počet obyvatel v Detroitu snížil asi o jednu třetinu na 950 000 lidí. Předpokládá se, že populace města bude pomalu klesat, a to minimálně až do roku 2030. Míra nezaměstnanosti je momentálně vyšší než 10 %. Na druhé straně počet obyvatel na předměstí Detroitu roste. Pokud bude tento trend pokračovat, Detroit se do roku 2100 změní v nepoznání.

3. Benátky. Důvod: Zatopení

Město lásky a kanálů klesá pod úroveň mořské hladiny již po tisíciletí. V minulém století se ovšem rychlost poklesu zvýšila. Za posledních 100 let Benátky klesly o 24 centimetrů. Vláda má plán, jak město udržet na úrovni moře, ale nikdo neví, jestli bude fungovat nebo ne.

Benátky by gnuckx


4. Mexiko. Důvod: Nedostatek pitné vody a zatopení

Mexico City se potápí. Město stojí na kolektoru, který je také hlavním zdrojem pitné vody. Pokaždé, když se jeden z 20 milionů obyvatel napije pitné vody, město nepatrně klesne. Podle některých odhadů, klesly jednotlivé části města za posledních 100 let asi o 9 cm. Může to však být ještě horší. Předpokládá se, že se zásobník pitné vody vyprázdní.

5. Neapol. Důvod: Erupce

Vesuv, který zničil v roce 79 před našim letopočtem Pompeje, by měl mít podle odhadů další obrovskou erupci asi za 100 let. Poslední erupce byla v roce 1944. Vesuv se nachází v Neapolském zálivu, který je domovem více než 4 milionů lidí. Toto číslo zahrnuje nejen obyvatele Neapoli, ale i více než půl milionů lidí, kteří žijí v tzv. "červené zóně", která bezprostředně obklopuje sopku.

Vesuv, foto by Carlo Mirante


6. Timbuktu. Důvod: Desertifikace

Desertifikace nebo-li zasypání úrodné půdy pískem je problémem, který sužuje řadu afrických zemí. Nejvíce ohrožené je tisíc let steré město Timbuktu v Mali, které bylo v 15. a 16. století významným centrem islámského vzdělání. V Mali sice uskutečnili několik projektů, které mají znovu obnovit zelené plochy města, ale i tak je více než polovina města již pokryta pískem.

Timbuktu, foto: Emilio Labrador


7. Ivanov. Důvod: Odliv obyvatel

Ivanov je regionální centrum, které se nachází na severo-východ od Moskvy. Během sovětské éry byl Ivanov centrum pro výrobu textilií. Žije zde asi 448 tisíc lidí a jejich počet neustále klesá. Počet žen je větší než mužů. Klesá zde porodnost a stoupá úmrtnost. Vzdělaní mladí lidé odjíždějí ve velkém do Moskvy.

Autor: JaL
Foto: Mike Behnken

7 měst, které mohou v roce 2100 zmizet. Následujících sedm měst po celém světě je ohroženo různými přírodními i sociálními vlivy, které mohou způsobit to, že tato města do roku 2100 zmizí.
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ