Jak moc je Evropa ohrožena terorismem?

16.01 2015|Aktuálně
Jak moc je Evropa ohrožena terorismem?

Uprostřed smrtících útoků v Paříží a Belgii se evropské protiteroristické agentury usilovně snaží identifikovat a zmařit potenciální hrozby.

Evropské bezpečnostní služby v posledních týdnech obdržely informace, že extrémistická skupina ISIS mohla začít vést evropské přívržence v Sýrii a Iráku k tomu, aby zahájili útoky ve svých domovských zemích,“ řekl Paul Cruickshank, senior analytik pro teroristické útoky v Evropě.

Belgické úřady řekly, že čtvrteční útok, při němž byli zabiti dva podezřelí, byl součástí operace vyšetřující teroristickou buňku, která zahrnuje lidi vracející se ze Sýrie, a kteří se chystají provést zásadní útoky v Belgii. „Tato hrozba se ovšem netýká jen Belgie, ale také dalších evropských zemí,“ řekl Cruickshank.

Jaké povahy je hrozba?

Ačkoliv se objevily informace o belgickém útoku, podrobnosti zůstávají stále nejasné. Cruickshank řekl, že existují náznaky, že navrátilci z Iráku a Sýrie byli vedeni ISIS k tomu, aby zahájili útoky na evropské půdě jako pomstu za letecké údery v Sýrii a Iráku.

Došlo ke změně pravidel hry, protože ISIS až do tohoto okamžiku neměla na západě žádné teroristické plány. Zatím se vždy jednalo o pár bojovníků ISIS, kteří se vrátili, aby zahájili útoky na vlastní pěst,“ řekl Cruickshank.

Podle Cruickshanka čelí konkrétní teroristické hrozbě Francie, Spojené království a Belgie. V pohotovosti jsou i protiteroristické agentury v Německu. Několik evropských národů, včetně Velké Británie, Francie, Belgie a Nizozemska, se podílí na leteckých operacích proti ISIS v Iráku. Hrozbou je až 20 „spících“ teroristických buněk ve Francii, Německu, Belgii a Nizozemsku.

Cruickshank uvedl, že podezřelá teroristická buňka, na kterou byla v Belgii provedena razie, obdržela instrukce od ISIS. Německé úřady mezitím řekly, že zatkly tři muže kvůli podezření z vazeb na ISIS. 26-letý muže podezřelý z toho, že byl vycvičen k boji v Sýrii a snaží se získávat nové členy ISIS, byl ve čtvrtek zadržen v Dolním Sasku. Dva muži, kteří jsou podezřelí z podpory ISIS v Sýrii, byli zadrženi v pátek v Berlíně.

Existují obavy z jiných skupin?

Al-Káida na Arabském poloostrově se přihlásila k odpovědnosti za útok na satirické noviny Charlie Hedbo v Paříži. Americké úřady řekly, že video s přiznáním vypadá autenticky, ale účast AQAP nepotvrdili.

Cruickshank uvedl, že byl zaznamenám i problém se skupinou Khorasan, která je odnoží Al-Káidy působící v Sýrii. Minulý týden varoval Andrew Parker, šéf britské bezpečnostní služby MI5, že Al-Káida ze Sýrie se chystá na útoky proti Západu s velkým počtem obětí.

Spolupracuje Al-Káida s ISIS v Evropě?

Zatím se nezdá, že by spolu v tomhle směru spolupracovali. Bratři Charif a Said Kouachi podle francouzských úřadů provedli útok na Charlie Hebdo ve spojení s Al-Káidou na Arabském poloostrově (AQAP). Amedy Coulibaly, který napadl supermarket v Paříži, a požadoval, aby policie ukončila obléhání bratrů Kouachi, slíbil věrnost ISIS.

V Sýrii jsou Al-Káida a ISIS odvěkými rivaly. „Myslím si, že vedení těchto dvou skupin nespolupracuje. V mnoha případech v Sýrii dokonce bojovali mezi sebou,“ řekl Adam Schiff, senior člen Výboru pro zpravodajskou činnost USA. Cruickshank řekl, že možný nárůst útoků je částečně důsledkem zvýšené konkurence mezi ISIS a Al-Káidou.

Jak velká je to výzva pro bezpečnostní agentury?

Evropští úředníci varují před vracejícími se bojovníky ze Sýrie již několik měsíců. Více než 3000 Evropanů odešlo v uplynulých letech bojovat do Sýrie. Celkový počet těch, kteří se nyní do Evropy vrátili, se odhaduje na více než 500. Asi 250 se jich vrátilo do Británie, 200 do Francie a 70 do Belgie. Varování před potenciální hrozbou přišlo loni při smrtící střelbě v Židovském muzeu v Bruselu. Podezřelým je v tomto případě Francouz Mehdu Nemmouche. Byl zatčen ve Francii a vydán do Belgie. Svou vinu popřel.

Autor: Sta, CNN

Jak moc je Evropa ohrožena terorismem? Uprostřed smrtících útoků v Paříží a Belgii se evropské protiteroristické agentury usilovně snaží identifikovat a zmařit potenciální hrozby.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ