Co se stane, když Řecko odejde z eurozóny?

01.03 2015|Aktuálně
Co se stane, když Řecko odejde z eurozóny?

Téma odchodu Řecka z eurozóny se dostává do popředí všech debat. Investoři se snaží přijít na všechny možné důsledky takového kroku.

Pokud bude Řecko nuceno dostoupit z eurozóny nebude mít jediný důvod, proč splatit státní dluh. Vnitřní konflikty v zemi mohou přinutit vládu, aby odmítla splácet půjčky, které obdržela z řeckých zdrojů i z Evropského fondu finanční stability. Své dluhy splatí pravděpodobně jen MMF, protože bude potřebovat nové přátelé mimo eurozónu.

Důsledky pro Řecko

Cena za vystoupení Řecka z eurozóny je velmi vysoká, a to zejména v rozvaze řeckých bank a nefinančních podniků. Ještě před vystoupením z eurozóny by Řecko přešlo na používání nové měny (drachmy). To by znamenalo, že by měna vůči euru okamžitě prudce oslabila, přibližně o 40 % a všechny dříve uzavřené smlouvy by se přepočetly v kurzu 1:1. To znamená, že jakmile bude známo, že Řecko stoprocentně vystoupí z eurozóny, začne panika a lidé začnou hromadně stahovat peníze z účtu a investoři odmítnou investovat v soukromých i státních organizacích. Ti, kteří uzavřeli smlouvu podle řeckého práva, se budou snažit, aby se zabránilo přechodu na drachmu. Odchod z eurozóny by zcela zničil řecký bankovní systém. Destruktivní následky by to mělo i pro finanční systém, což by vedlo k ještě hlubší recesi. Dalším důsledkem by byla podle mnoha analytiků vysoká inflace v zemi.

Hlavním rozdílem mezi tím, jestli Řecko z eurozóny odejde nebo tam zůstane je ten, že pokud Řecko zůstane součástí eurozóny, tak bude přijímat oficiální finanční prostředky z Evropského fondu finanční stability a MMF. V případě, že Řecko zůstane, je velmi pravděpodobné, že ECB bude i nadále financovat řecké banky. Pokud se Řecko ovšem rozhodne z eurozóny vystoupit, ztratí přítok financí z EU i MMF. To by znamenalo, že Řecko bude muset pokrýt schodek v rozpočtu prostřednictvím finančních úspor nebo jiných zdrojů, které samozřejmě zatím nemá. Kolaps bankovního systému, dluh, vysoká inflace s vysokým rizikem hyperinflace povede k hluboké recesi.

Důsledky pro země eurozóny

Pro země eurozóny a Evropské unie by hlavním důsledkem byla skutečnost, že by bylo zničeno tabu o opuštění eura. To znamená, že by se eurozóna mohla začít rozpadat před našima očima. Je důležité si uvědomit, že pokud by bylo schopno Řecko vystoupit z eurozóny, pak je velmi pravděpodobné, že to dokáže kterákoliv jiná země, jejíž ekonomika je ve špatném stavu. Mezi tyto země patří Kypr, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie.

Jakmile Řecko z eurozóny vystoupí, trhy se zaměří na všechny země, které by ho mohly následovat. Investoři začnou z těchto zemí stahovat peníze, a to i když se objeví jen sebemenší riziko. Jakmile investoři stáhnout peníze z těchto zemí, převedou je do stabilnějších zemí, kterým odchod z eurozóny nehrozí. Mezi tyto země patří Německo, Lucembursko, Nizozemsko a Finsko. To by mohlo vést k finančnímu chaosu a krizi v dalších zemích. Příliv investic ve stabilních zemích eurozóny a výstup problémových zemí se projeví na euru.

Francouzský frank, italská lira a německá marka by mohli zažít comeback. Bývalý předseda Federálního rezervního fondu Alan Greenspan si myslí, že pokud Řecko vystoupí z eurozóny, bude to znamenat konec jednotné měny euro. Euro by mohlo čelit devalvaci a způsobit odliv investorů do bezpečnějších zemí. David Kotok, předseda představenstva a ředitel divize investic Cumberland Advisors si naopak myslí, že eurozóna je dostatečně silná, aby odchod Řecka ustála. "Eurozóna ztrátu Řecka vydrží a bude se mít po Grexitu lépe," řekl Kotok.

Výsledkem by byla bankovní krize v eurozóně. Evropská unie představuje zhruba jednu pětinu světového obchodu. Vzhledem k tomu, že se řecká krize rozšiřuje do celé EU, svět se obává, že bude pokračovat i za hranice EU. Zpomalení ekonomiky v Evropě by mohlo vést k dalším otřesům na světovém trhu s energií a způsobit škody v celosvětovém exportu. I když je momentálně světová i americká ekonomika silnější než v průběhu řecké krize v loňském roce, analytici se obávají, že kvůli úrokovým sazbám blízko nuly nemusí být globální ekonomika natolik silná, aby řecký exit a evropskou krizi ustála. Potenciál řeckého odchodu se v pondělí projevil i na trzích. Hlavní akciové indexy zamířily dolů, stejně jako akcie řeckých bank, které spadly o více než 10 %.

Autor: Jad, Financial Post

Co se stane, když Řecko odejde z eurozóny. Téma odchodu Řecka z eurozóny se dostává do popředí všech debat. Investoři se snaží přijít na všechny možné důsledky takového kroku.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ