Kdo byl král Abdalláh?

24.01 2015|Aktuálně
Kdo byl král Abdalláh?

Zpráva o smrti krále Saúdské Arábie obletěla celý svět. Kdo byl Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd a jaký byl jeho život?

Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd byl synem prvního krále Saúdské Arábie  Abd al-Azíz ibn Saúd a jeho osmé manželky Fahd bint Asi Al Shuraim. V letech 1982 až 2005 byl korunní princ prvním náměstkem předsedy vlády. Ačkoliv byl u moci ještě jeho otec, 21. února 1996 se Abdalláh stal de facto vládcem státu, protože jeho otec prodělal srdeční příhodu a nemohl se plně věnovat své funkci. V době své smrti byl nejstarším aktivním monarchou.

Časopis Forbes odhadl majetek monarchy na počátku roku 2013 na 18 miliard USD. Ukazatelem králova bohatství byl i fakt, že se rozhodl financovat ze svého stavbu stanice metra v Rijádu, která byla mimochodem ozdobena zlatými deskami.

Princ

Abdalláh ibn Abdal Azíz se narodil v roce 1924 v Rijádu jako syn krále Abdulazize ibn Saúda. Byl jediným synem své matky Fahdy. Jeho matka Fadha bin Aziz Ashur patřila k šlechtickému rodu z pokolení Shammar. Předtím, než se stala osmou manželkou krále Abdulazíze, byla vdaná za Rashidiho Emira, vůdce jednoho z emirátů Arabského poloostrova, který byl velkým nepřítelem Abdulazize. Poté, co byl Rashidi zabit, udělal král Abdulaziz z Fahd jednu ze svých manželek. Měl dvě sestry a mnoho nevlastních bratrů.

Cesta na trůn

1. srpna 2005 zemřel jeho otec. O dva dny později, 3. srpna, byl Abdulláh korunován v Rijádu. První krok, který nový král udělal, bylo jmenování svého nevlastního bratra Sultana korunním princem a ministrem obrany a letectví. Po smrti prince Sultána, 27. října 2011, dosadil na jeho místo prince Najífa. 18. června 2012 zemřel princ Najíf. Na jeho místo nastoupil princ Salman.

Jeden z prvních dekretů, které král Abdalláh vydal, byl zákaz členům královské rodiny používat veřejnou pokladnu. Zrušil také tradiční uvítací gesto líbání rukou panovníka a nahradil ho potřesením ruky.

V roce 2005 zavedl král Abdalláh státní stipendijní program, v rámci kterého posílali mladé lidi studovat na západní univerzity. Program nabízel finanční prostředky na školné a životní náklady až na čtyři roky v zahraničí. Programu se zůčastnilo více než 70 tisíc studentů, kteří studovali více než ve 25 zemích světa, nejčastěji však v Anglii, USA a Austrálii.

6. listopadu 2007 navštívil Abdullah Vatikán, kde se setkal s papežem Benediktem XVI. a stal se tak prvním saúdským monarchou, který navštívil hlavu římsko-katolické církve.

Král také dosadil do čela instituce vyššího vzdělání první ženu, princeznu Giharu. Ta byla jmenována první rektorkou ženské univerzity v Rijádu. 14. února 2009 vydal král Abdullah dekret, díky kterému mohly vysoké veřejné funkce vykonávat i ženy. Od září 2011 se pak mohly ženy účastnit i komunálních voleb a být členkami rady Shura.

V roce 2011 král vyčlenil 37 miliard USD na nové výdaje v sociální oblasti - na programy podpory v nezaměstnanosti, podpory vzdělávání a bydlení, odpisu dluhů a podobně. Do roku 2014 slíbil 400 miliard USD na zlepšení vzdělávání, zdravotnictví a infrastruktury.

Kritika

V únoru 2008 zveřejnil americký časopis Parade seznam nejbrutálnějších diktátorů naší doby. Král Abdulláh byl na čtvrtém místě po severokorejském vůdci Kim Čong-ilovi, súdánském prezidentovi Omaru al-Bašírovi a prezidentovi Myanmaru, Thanu Shwe.

Osobní život

Král Abdulláh se během svého života oženil více než 30 krát. Avšak podle zákona islámu mohl mít v jednom čase ve svém domě pouze 4 manželky. Měl manželky ze Sýrie, Maroka i Palestiny. Byl otcem mnoha dětí. Měl 15 synů a 20 dcer. Jeho nejmladší syn, princ Badr, se narodil v roce 2003, když králi bylo 79 let. Jeho druhý syn, princ Mutaib, je velitelem národní gardy. Další syn, Mishaal, je provinční guvernér Mekky. Prince Khaled Al-Faisal převezme funkci ministra školství. Předtím působil jako guvernér provincie Najran. Abdul-Aziz je náměstkem ministra zahraničních věcí. Princ Faisal je šéfem saúdského Červeného půlměsíce. Jeho nejstarší syn, princ Chálid, byl do roku 1992 zástupce velitele Národní gardy. Jeho dcera, princezna Adila, se provdala za Faisala bin Abdullaha. Je jedna z mála saúdských princezen, která je známá jako obchodní právnička. Jeho druhá dcera, Alia,princezna je předsedkyní programu sociálních služeb. Nejmladší dcera Sahab se narodila v roce 1993. Sahab se v roce 2011 oženila s pátým synem krále Bahrajnu Shaikh Khalid bin Hamad bin Isa Il Khalifou.

Král měl rád velbloudí závody a sokolnictví. Byl velkým fanouškem plnokrevných koní. Osobně choval arabské koně a stal se zakladatelem jezdeckého klubu.

Smrt

Dne 31. prosince byl hospitalizován v Rijádu, kde se léčil. Zemřel 23. ledna 2015 ve věku 90 let na plicní infekci.

Autor: Jad

Kdo byl král Abdalláh? Zpráva o smrti krále Saúdské Arábie obletěla celý svět. Kdo byl Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd a jaký byl jeho život?
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ