Afričtí sloni by mohli zaniknout do 10 let

20.01 2016|Aktuálně
Afričtí sloni by mohli zaniknout do 10 let

Od roku 2006 bylo zastřeleno nejméně 80 000 slonů afrických. Pokud se situace nezlepší, tento jedinečný druh bude do 10 let zcela vyhuben.

Summit v Bostwaně se snaží zachránit slony

Afričtí sloni byli hlavním tématem The Africa Elephant Summit v Bostwaně, kterého se zúčastnili delegáti z asi 20 zemí, včetně Číny, která je obviněna z podněcování obchodu pytláků. Podle nejnovějších údajů Mezinárodní unie pro ochranu přírody se populace slona afrického zmenšila v letech 2006-2013 z 550 000 kusů na 470 000 kusů. Pokles byl ještě výraznější ve východní Africe, kde za stejné období klesl počet slonů ze 150 000 na 100 000. Rezervace Selous Game Reserve v Tanzanii byla kvůli tomuto problému přidána v loňském roce na seznam UNESCO. Populace slonů a nosorožců klesla v této rezervaci od roku 1982 téměř o 90 %.

"Pokud bude tento trend pokračovat, tento druh by mohl v našem životě během jednoho nebo dvou let zaniknout," varoval Done Ives, vedoucí pracovník ve Vulcan, dobročinné organizaci řízené americkým miliardářem Paulem Allenem. "Současné tempo zabíjení slonů je neudržitelné a populace slonů afrických je v nebezpečí," přidává se Elias Magosi z ministerstva životního prostředí v Bostwaně. "Obecným cílem summitu v Bostwaně je zajistit závazky na nejvyšší politické úrovni, které mohou ochránit slony a výrazně snížit trend jejich zabíjení.

Sloní kly nakupují hlavně Číňané

Mezinárodní zločinecké sítě často organizují pytláctví a nelegálně prodávají slonovinu. Sloni jsou zabíjení pro své kly, které se následně mění na šperky nebo umělecké díla, které si velmi cení bohatá čínská a thajská společnost. Jediný slon může přinést až 10 kg slonoviny v tržní hodnotě kolem 30 000 USD. Ministr cestovního ruchu v Bostwaně Tsheked Khama obvinil ze situace Čínu. "Ať se nám to líbí nebo ne, rozhodující skutečnost a konečný výsledek je zcela v rukou Číny," řekl.

"Poprvé ve své historii dosáhla stáda slonů afrického svého bodu zvratu - úhyn v důsledku pytláctví je rychlejší než jejich schopnost se reprodukovat," řekl Brian Jackman, expert na safari. "Pokud to tak bude pokračovat, sloni afričtí nevydrží déle než 20 let. Budoucnost těchto slonů je zcela závislá na Číně a v menší míře na Thajsku a Vietnamu, protože tento produkt nikdo nepotřebuje, nakupují ho je bohatí lidé z těchto zemí," řekl Jackman.

Podle Jackmana hraje v boji proti pytlákům důležitou roli cestovní ruch. "Každý, kdo přijede na safari, zaplatí vstupné, které pak putuje na ochranu volně žijících živočichů a platy zdejších zaměstnanců v cestovním ruchu. Cestovní ruch je velmi důležitý, bez něj by bylo všechno úsilí zbytečné. Sloni ovšem nejsou jedinými ohroženými druhy. Před 25 lety bylo na celém kontinentu 200 000 lvů, dnes jich je možná 20 000, z nichž pouze 3500 jsou dospělí samci. A jejich počet neustále klesá. Co se týká nosorožců, ti mizí ještě rychlejším tempem než sloni," dodává Jackman.

Zdroj: Telegraph

Afričtí sloni by mohli zaniknout do 10 let. Od roku 2006 bylo zastřeleno nejméně 80 000 slonů afrických. Pokud se situace nezlepší, tento jedinečný druh bude do 10 let zcela vyhuben.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ