Rakousko dočasně končí v Schengenu a zavádí úplné hraniční kontroly

18.01 2016|Aktuálně
Rakousko dočasně končí v Schengenu a zavádí úplné hraniční kontroly

Rakousko kvůli migrantům dočasně pozastavilo schengenskou dohodu. Podle zemského kancléře čekají všechny přijíždějící přísné kontroly na hranicích.

Úplná kontrola na hranicích Rakouska

Rakousko dočasně pozastavilo Schengenskou dohodu a zavedlo na hranicích úplnou kontrolu. Mediím o tom řekl rakouský kancléř Werner Faymann. "Každý, kdo k nám přijde, bude muset projít velmi přísnou kontrolou. Ti, kteří nebudou způsobilí pro udělení azylu nebo bude zamítnuta jejich žádost o azyl, budou okamžitě poslání do jejich země původu," řekl v rozhovoru Faymann. Kancléř zdůraznil, že schengenská pravidla v Rakousku se dočasně ruší. Faymann upozornil, že pokud EU nedokáže ochránit své vnější hranice, je bezpečnost schengenského prostoru sporná. "V těchto případech musí každá země kontrolovat své hranice sama," dodal.

"Zatím to neznamená úplný kolaps schengenské dohody. Jsme ovšem svědky začátku kolaps," říká William Mallinson, spisovatel a bývalý britský diplomat. "Pokud to tak bude pokračovat, Schengen brzy zemře," dodal. Rakouské ministerstvo obrany od soboty nasadilo na hranicích armádu, aby zastavila uprchlíky, kteří chtějí použít Rakousko jako tranzitní zemi a nikoliv tam žádat o azyl. Přes 3000 migrantů od začátku roku se snažilo projít přes rakouské hranice s falešnými doklady."Je to velký byznys, ale dosud nebylo zjištěno, kdo za touto show stojí. Tyto falešné dokumenty se vyrábí velmi jednoduše a určité skupiny si na tom vydělají spoustu peněz," řekl Mallinson a dodal, že je velmi obtížné rozlišit mezi skutečnými uprchlíky a těmi ostatními.

Juncker varuje před zbytečností eura

Kvůli nezvladatelnému přílivu uprchlíku oznámilo zavedení kontrol na hranicích i Švédsko. I Berlín prohlásil, že není vyloučeno, že v budoucnu Německo zavře své hranice. "Pokud nefunguj vnější správa hranic, schengenský prostor nemůže existovat bez permanentně funkčních hranic," řekl v polovině prosince Thomas de Maiziere, německý ministr vnitra. Jean Claude Juncker, předseda Evropské komise varoval, že obnovení hranic v rámci Evropské unie může zničit vnitřní trh. "Bez schengenského prostoru, kde se mohou volně pohybovat pracovní síly a evropští občané, nemá euro smysl," upozornil Juncker.

Zdroj: oe24, rt

Rakousko dočasně končí v Schengenu a zavádí úplné hranice. Rakousko kvůli migrantům dočasně pozastavilo schengenskou dohodu. Schengenská dohoda v Rakousku
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ