Německo oznámilo prodloužení hraničních kontrol na dobu neurčitou

21.01 2016|Aktuálně
Německo oznámilo prodloužení hraničních kontrol na dobu neurčitou

Německo se připojilo k Rakousku a prodloužilo hraniční kontroly na dobu neurčitou. Domácí tlak na prodloužení hraničních kontrol se objevil uprostřed rozporů velké koalice kancléřky Angely Merkelové.

Ministr vnitra Thomas de Maiziere uvedl v německé rozhlasové stanici MDR, že hraniční kontroly představil poprvé loni v září. Nyní to vypadá, že k jejich zrušení by nemělo v dohledné budoucnosti dojít. "Nemyslím si, že lze předpovědět okamžik, kdy hraniční kontroly zrušíme," řekl De Maiziere. Oznámení De Maiziera zvýšilo napětí na poli otevření azylové politiky Angely Merkelové. Její největší domácí kritik, bavorský premiér Horst Seehofer, po ní požadoval prudké snížení počtu uprchlíků během několika příštích týdnů.

Kontrola není řešením

Německo doposud přijalo pro více než 1 milion uprchlíků a žadatelů o azyl. Asi 40 % z nich prchá před konfliktem v Sýrii. Každý den přijde do Německa asi 3000-10000 nových uprchlíků. Ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier je toho názoru, že uzavření hranic nic nevyřeší. "Já vám můžu zaručit, že uzavřením hranic se uprchlická krize nevyřeší," řekl. Steinmeier kritizoval uprchlickou politiku Merkelové. Ta mezitím čelí největší výzvě ve své politické kariéře. Údajně odsoudila postup Rakouska, které zavedlo plnou hraniční kontrolu.

Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že počet žádostí o azyl by byl v příštích 4 letech omezen na 1,5 % rakouského obyvatelstva. Na rakouských hranicích už se začíná projevovat efekt plných hraničních kontrol. Úřady v Srbsku a Chorvatsku říkají, že umožní průchod jen lidem, kteří hledají azyl v Rakousku a Německu. Slovinsko, které hraničí s Rakouskem na jihu, pravděpodobně pošle na hranici s Chorvatskem vojáky.

Schengenské šestiměsíční pravidlo

Německo nejdříve zavedlo na své hranici s Rakouskem desetidenní kontrolu na počátku září, poté, co oznámilo politiku otevřených dveří pro syrské státní příslušníky. Kontrolu pak prodloužilo na 20 dnů a pak ještě jednou na 20 dnů. Nyní si chce hraniční kontrolu zachovat, ale pravidla EU to umožňují pouze na šest měsíců. Limit může být prodloužen na dva roky, pokud to nebude představovat velkou hrozbu pro bezpásový schengenský prostor.

Zdroj: euobserver

Německo oznámilo prodloužení hraničních kontrol na dobu neurčitou. Německo se připojilo k Rakousku a prodloužilo hraniční kontroly na dobu neurčitou. Domácí tlak na prodloužení hraničních kontrol
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ