Sebevražedný bombový útok v Kábulu si vyžádal nejméně 28 mrtvých

19.04 2016|Aktuálně
Sebevražedný bombový útok v Kábulu si vyžádal nejméně 28 mrtvých

Při sebevražedném útoku v Kábulu bylo zabito nejméně 28 lidí a 329 zraněno. Sebevražedný útočník odpálil vozidlo v centru města a další ozbrojenci zaútočili na lidi kolem. Policie prohlásila, že přestřelka je už u konce.

K útoku v Kábulu se přihlásil mluvčí Talibanu. Útok přichází týden poté, co Taliban prohlásil, že zahajuje "jarní ofenzívu" a varoval před rozsáhlými útoky.

Proč Taliban znovu ožívá v Afghnistánu?

K dnešnímu útoku došlo během ranní dopravní špičky v Pul-e-Mahmud, rušné čtvrti, kde je mnoho domů, mešit, škol, podniků i ministerstvo obrany. Výbuch rozbil okna v okruhu 1 kilometru. Associated Press citoval policistu, který řekl, že to byla jedna z nejsilnějších explozí, jakou kdy slyšel. Ještě dvacet minut po výbuchu měl potíže se sluchem. Zdá se, že tento výbuch je začátkem běžně používané taktiky bojovníků z Talibanu při vstupu do prostoru.

Nepotvrzená tvrzení naznačují, že se podařilo prolomit obranu Národního ředitelství pro bezpečnost, hlavní špionážní agenturu, která chrání vysoce postavené vládní úředníky. Prezidentský palác, který se nachází jen několik set metrů od výbuchu, útok výrazně odsoudil. "Takové zbabělé teroristické útoky neoslabí vůli a odhodlání afghánských bezpečnostních sil v boji proti terorismu."

NATO a USA skončily svou bojovou misi v Afghánistánu

Taliban si v uplynulém roce užil své "obnovení". Byl povzbuzen tím, že NATO a americké síly zrušily na konci roku 2014 většinu svých základen. Stačil rok od konce bojové mise NATO v Afghánistánu a Taliban pod Hindúkušem úspěšně zabírá své bývalé državy. Nyní ovládá největší území od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla spojenecká invaze. Afghánské jednotky se zatím v boji s radikály příliš nepředvedly.

Kromě Talibanu stojí Afghánci i proti novému nepříteli: Islámskému státu (IS). Přestože se chalífát rozkládá na území Sýrie a Iráku, své stoupence získal i na území Afghánistánu. Ačkoliv je Taliban stejně jako IS islamistickým hnutím, nejde o spřátelené organizace. Taliban se proti IS jasně vymezuje a pro afghánskou vládu se tak ukazuje jako nečekaný spojenec. Konkurenční teroristy se totiž v tuhých bojích snaží vyštípat ze země.

Zdroj: BBC

Sebevražedný bombový útok v Kábulu si vyžádal nejméně 28 mrtvých. Při sebevražedném útoku v Kábulu bylo zabito nejméně 28 lidí a 329 zraněno. Sebevražedný útočník odpálil
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ