Konec Schengenu? Státy EU prodlužují hraniční kontroly

26.01 2016|Aktuálně
Konec Schengenu? Státy EU prodlužují hraniční kontroly

Členské státy EU požádaly Evropskou komisi, aby připravila opatření, která umožní členským státům prodloužit dočasné hraniční kontroly až na dva roky. Odborníci se obávají, že se jedná o konec Schengenu.

Konec Schengenu?

"Členské státy vyzvaly Evropskou komisi, aby připravila právní a praktický základ pro prodloužení přechodných opatření na hranicích, na základě článku 26 Schengenského kódu," řekl holandský ministr pro migraci Klaas Dijkhoof novinářům po neformálním zasedání ministrů vnitřních věcí EU v Amsterdamu. V případě, že se členské státy potýkají se závažnými nedostatky v provádění vnější kontroly hranic, může jim článek 26 Schengenského kódu umožnit prodloužení hraničních kontrol až o dva roky.

Jako jeden z hlavních problémů se teď jeví Řecko. Pokud hodnotící komise dojde k závěru, že v Řecku existují systémové problémy, mohlo by to členským státům umožnit znovu zavedení nebo zachování hraničních kontrol. Řecko bude mít na nalezení řešení tři měsíce. V květnu vyprší šestiměsíční lhůta pro dočasné hraniční kontroly, ale už teď je jasné, že mají být prodlouženy.

Pokud nedojde ke zlepšení, budou moci členské státy za pomocí kvalifikované většiny prodlužovat hraniční kontroly každých šest měsíců. "Naším cílem je chránit Schengen," uvedl Dimitris Avramopoulos, komisař pro migraci v EU. Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová to ovšem vidí černěji: „Schengen je na pokraji zhroucení".

Pro tuto chvíli zavedlo dočasné kontroly na hranicích na dobu šesti měsíců šest členských států. Mezi těmito státy je mimo jiné i Německo a Rakousko. Německo nyní bojuje s uprchlickou krizí po svém. Bavorsko se chce v případě, že německá vláda nezajistí ochranu hranic, obrátit na soud. Premiér Bavorska Horst Seehofer dokonce hrozí odvoláním Merkelové.

Vypadne Řecko z Schengenu?

Nezvladatelná uprchlická krize a potenciální teroristické útoky ohrožují schengenský protor i soudružnost Evropské unie. To je důvodem, proč se v poslední době diskutuje o dočasném vyřazení Řecka z Schengenu. Řecko je v poslední době často kritizováno za to, že neplní svou úlohu v ochraně vnějších hranic Evropské unie. „Žádné dobré možnosti nejsou, jen ty špatné. Takhle to prostě nemůže jít dál, na tom se členské státy shodují,“ citoval britský list The Guardian nejmenovaného diplomata v Bruselu. Řecko s obviněním samozřejmě nesouhlasí a vinu hází na pohraniční agenturu Frontex, která mu údajně dostatečně nepomáhá.

V případě, že by došlo k vyloučení Řecka z Schengenu, vznikla by na hlavní migrační trase nová vnější bariéra. Český premiér Bohuslav Sobotka i ministr Chovanec se v té souvislosti opakovaně zmínili o posílení ochrany makedonsko-řecké a bulharsko-řecké hranice. Bulharsko ovšem není součástí Schengenského prostoru, i když je členem Evropské unie. Také rakouská ministryně Miklová-Leitnerová uvedla, že když nepůjde ochránit vnější hranici EU mezi Řeckem a Tureckem, pak „se musí vnější hranice Schengenu posunout blíž ke střední Evropě”.

Autor: Liv, euobserver

Konec Schengenu? Státy EU prodlužují hraniční kontroly. Členské státy EU chtějí prodloužit hraniční kontroly. Odborníci se obávají, že se jedná o konec Schengenu.
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ