Severní Korea plánuje teroristický útok proti Jihu

19.02 2016|Aktuálně
Severní Korea plánuje teroristický útok proti Jihu

Vysoce postavený úředník z Jižní Koreje říká, že hrozba teroristického útoku ze severu se nyní zvyšuje více než kdy jindy. Severní Korea se podle něj připravuje ohrožovat životy jihokorejců teroristickým útokem na území Jižní Koreje.

Režim Kim Čong-una je stále agresivnější


Agresivita Kim Čong-una roste. 6. ledna provedl už čtvrtou jadernou zkoušku a na začátku tohoto měsíce otestoval balistickou střelu. Vláda současné jihokorejské prezidentky navrhla nový protiteroristický zákon, který by dal bezpečnostním silám více pravomocí, jak čelit jakékoliv hrozbě. Vláda se rozhodla shromáždit všechny informace o možných teroristických akcích proti Jihu.

Severní Korea má zpravodajskou službu známou jako 225. Bureau, která je určena k rozvracení Jižní Koreje. V minulosti provedla Severní Korea proti Jižní Koreji řadu útoků. Jedním z nejhorších byl útok z roku 1987, kdy bombou zničili jihokorejské letadlo a zabili 115 cestujících a členů posádky.

V posledních letech nedošlo k žádným závažným incidentům a někteří odborníci pochybují o tom, že by chtěla Severní Korea provést útoky tohoto druhu. Jeden ze západních pozorovatelů uvedl, že v případě, že by došlo k větší útočné akci, tak by se jednalo spíše o kybernetický útok než o teroristický.

Jihokorejská rozvědka přesto informovala členy vládnoucí strany Saenuri. Zřejmě ji předává k posouzení prohlášení Kim Čong-una. Cílem by podle nich mohli být odpadlíci, vládní úředníci nebo bojovníci proti režimu Pchjongjangu.

Jaderné testy Kim Čong-una mohou způsobit výbuch sopky

Mezitím seismologové varovali, že opakované severokorejské jaderné testy by mohly vyvolat erupci sopky Mount Paekdu, která se nachází asi 72 mil od místa, kde byly testy provedeny. Sopka se rozprostírá nad hranicí mezi Severní Koreou a Čínou, což znamená, že každá erupce by mohla mít vliv na obě země. Odborníci objevili pod vrcholem sopky zvýšené seismické aktivity, které se shodují s obdobím po nukleárních testech.

Autor: Liv

Severní Korea plánuje teroristický útok proti Jihu. Vysoce postavený úředník z Jižní Koreje říká, že hrozba teroristického útoku ze severu se nyní zvyšuje více než kdy jindy.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
JiříP|17.03 2016 09:00
Zdroj? Nebo jste si to vycucali z prstu?
Odpovědět
 1