Tajný kódovací stroj Lorenz z 2. světové války se prodával na eBay za 9,5 liber

30.05 2016|Aktuálně
Tajný kódovací stroj Lorenz z 2. světové války se prodával na eBay za 9,5 liber

Historický stroj Lorenz používaný k výměně přísně tajných zpráv mezi Hitlerem a jeho generály byl nalezen v kůlně v Essexu. Dobrovolníci z Národního výpočetního muzea v Bletchley Parku našli klávesnici stroje Lorenz na eBay.

Historický nález za 10 liber

Historický stroj Lorenz byl inzerován jako stroj na posílání telegramů a byl na prodej za 9,5 liber. Muzeum v Buckinghamshire nyní žádá lidi, aby našli motor přístroje, který je dalším klíčovým prvkem zařízení.

"Můj kolega si prohlížel eBay a uviděl fotografie, na které byl přístroj podobný dálnopisu," řekl John Wetter, dobrovolník v muzeu. "Poté se vydal do Southendu, aby mohl přístroj blíže prozkoumat. Nakonec jej našel na podlaze kůlny, mezi odpadky. Majitel za něj chtěl 9,5 liber, tak jsme jej vzali," vysvětluje Wetter.

Dálnopis, který se podobá psacímu stroji, se používal k zadání prosté zprávy v němčině. Zpráva pak byla zašifrovaná pomoci šifrovacího stroje na dvanácti úrovních, přičemž každá měla svůj kód.

Chybějící motor


Větší než Enigma

Andy Clark, předseda správní rady Národního počítačového muzea řekl, že přístroj Lorenz byl umístěný na bezpečných místech a byl daleko větší než mnohem slavnější přenosný přístroj Enigma.

"Každý zná Enigmu, ale přístroj Lorenz byl používán pro strategičtější komunikaci," řekl Clark. "Je mnohem složitější, než Enigma a po válce zůstal v provozu ve stejném stylu. "Dobrovolníci doufají, že se jim podaří v pátek 3. června prozkoumat válečné zařízení od psaní zprávy v němčině, až po rozluštění kódu. "Tento objev nám dává šanci rozluštit šifrovací kód stroje Lorenz od začátku do konce," říká Andy Clark.

Když dobrovolníci přivezli přístroj z Essexu do muzea, zjistili, že měl vyznačené oficiální válečné číslo z německé armády, které odpovídá jednomu ze strojů z Norska. Norsko muzeu nedávno zapůjčilo šifrovací stroj Lorenz SZ42, který má s nově objeveným strojem stejné válečné číslo německé armády. Těchto zařízení bylo za války vyrobeno asi 200 a pouze čtyři se uchovala.

Jediné, co stroji chybí, je elektromotor v černém plášti se dvěma hřídeli na každé straně, které pohánějí kola na stroji Lorenz. Dobrovolníci doufají, že veřejnost bude ostražitá a pomůže tuto část přístroje najít.

Autor: Lim, tnmoc

Tajný německý kódovací stroj z 2. světové války se prodával na eBay za 9,5 liber. Historický stroj Lorenz používaný k výměně přísně tajných zpráv mezi Hitlerem
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ