Proč Wall Street tak tvrdě bojuje proti Brexitu?

27.06 2016|Aktuálně
Proč Wall Street tak tvrdě bojuje proti Brexitu?

Banky z Wall Streetu byly v pátek značně zaskočeny výsledkem referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Některé z největších amerických bank přitom přispěly stovky tisíc dolarů, aby zabránily Brexitu.

Světové banky se bojí Brexitu

Banky jako Goldman Sachs a JPMorgan Chase investovaly nemalé částky, aby zastavily snahu Velké Británie vystoupit z Evropské unie v obavách, že by to mohlo narušit jejich globální operace. Několik amerických bank uvedlo, že budou nuceny přesunout tisíce zaměstnanců z Londýna, kde měly sídlo svých evropských operací.

Po celá léta používaly velké americké banky Británii jako finanční odrazový můstek do Evropské unie. Z Londýna tak byly schopné prodat své služby do 28 zemí EU bez velkých problémů, a aniž by musely získat souhlas regulačních orgánů jednotlivých zemí. Budoucí složitější perspektiva, potenciálně vyšší náklady a regulační struktury v EU tak dělají nejednomu americkému bankovnímu domu vrásky na čele.

Londýn byl odrazovým můstek do Evropské unie

"Americké banky použily Londýn jako primární centrum pro své činnosti, a to nejen pro provoz ve Velké Británii, ale i v celé Evropě," řekl James Chessen, hlavní ekonom pro asociaci American Bankers. Goldman Sachs přispěl 500 000 liber na kampaň za udržení Británie v EU. Citigroup a Morgan Stanley na kampaň proti Brexitu investovali podle nadace Sungliht 250 000 liber.

"Citigroup vytvořila skupinu vedoucích představitelů z celého našeho podniku, abychom byli na Brexit připraveni," řekl Mike Corbat, výkonný ředitel banky. "I když výsledek není takový, jak bychom si ho představovali, naše vytrvalá práce za posledních šest měsíců nám dává jistotu, že má Citigroup dobrou pozici, aby mohla i nadále sloužit našim zákazníkům," prohlásil Jim Cowles, výkonný ředitel Citigroup v Evropě, na Středním východě a v Africe. Americké banky by mohly přesunout některé zaměstnance z Londýna do jiných částí Evropy. Novými finančními centry pro region by se podle analytiků mohli stát Frankfurt nebo Paříž.

Začátkem tohoto měsíce varoval Hamie Dimon, CEO JPMorgan, že pokud bude odhlasován Brexit, může to stát místo až 16 000 zaměstnanců v Británii. "Po Brexitu už tady nebudeme mít takové možnosti, jako dřív. Znamená to, že budeme propouštět tisíce zaměstnanců." Bank of America, která také ke kampani přispěla, se nakonec rozhodla zůstat neutrální, alespoň podle několika novinových zpráv. "V nadcházejících měsících pochopíme důsledky Brexitu mnohem jasněji a podle toho se budeme rozhodovat," řekl Alex Wilmot-Sitwell, prezident Bank od America v Evropě, na Středním východě a v Africe.

Autor: Ily, msn

Proč Wall Street tak tvrdě bojuje proti Brexitu? Banky z Wall Streetu byly v pátek značně zaskočeny výsledkem referenda o Brexitu. Brexit by pro ně znamenal
Zajímavosti a novinky

Téma: Brexit
 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ