Schindlerova továrna se promění v památník holokaustu

09.11 2016|Aktuálně
Schindlerova továrna se promění v památník holokaustu

Česká nadace plánuje obnovit zchátralou Schindlerovu továrnu a vytvořit z ní Památník holocaustu, který by vyobrazoval Schindlerův život.

Zdevastovaná Schindlerova továrna se dočká rekonstrukce

Opuštěna Schindlerova továrna, kde během druhé světové války zaměstnával německý průmyslník Oskar Schindler více než 1000 Židů, aby je zachránil z plynových komor, se stanePamátníkem holocaustu, prohlásili úředníci. Části komplexu v Brněnci (dříve Brünnlitz) a nedaleký Schindlerův rodný dům ve Svitavách (Zwittau), získaly status kulturní památky od českého ministerstva kultury na začátku tohoto měsíce.

"Továrna postavena v 19. století, laboratoř, mlýn, chemický sklad, vchodové dveře a dvůr mají úzké historické vazby ke koncentračnímu táboru Gross Rosen v Brněnci," řekla Simona Cigánková, mluvčí ministerstva.

Česká nadace plánuje obnovit zchátralou továrnu v Brněnci, vytvořit památník holocaustu a výstavu zobrazující Schindlerův život do roku 2019. "Naším cílem je obnovit budovu do původního stavu, včetně strážní věže," řekl Jaroslav Novák, vedoucí Šoa a Nadace Oskara Schindlera.

Oskar Schindler

Během druhé světové války Oskar Schindler (1908-1974) zachránil život 1200 Židů tím, že je zaměstnal ve své továrně na munici v okupovaném Polsku a Československu. Jeho příběh se lidem vepsal do paměti díky románu Toma Keneallyho Schindlerova archa a filmové adaptaci Stevena Spielberga z roku 1993 Schindlerův seznam.

Autor: Liv

Česká nadace plánuje obnovit zchátralou Schindlerovu továrnu a vytvořit z ní Památník holocaustu. Továrna Oskara Schindlera v Brněnci
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ