Sopka Kambalnyj se po 250 letech probudila k životu

29.03 2017|Aktuálně
Sopka Kambalnyj se po 250 letech probudila k životu

Stratovulkán Kambalnyj se minulý týden po téměř 250 letech probudil k životu a projevil se silnou erupcí. Kambalnyj je s výškou 2156 metrů nejvyšší sopka v jižní části ruského poloostrova Kamčatka, který má velikost asi jako Kalifornie a je domovem více než 300 sopek.

Nejvyšší koncentrace aktivních sopek na světě

Poloostrov Kamčatka ve skutečnosti hostí nejvyšší koncentraci světových aktivních sopek, a tak náhlé erupce nejsou ničím nezvyklým. Ale stratovulkán Kambalnyj překvapil i vědce, když 24. března vybuchl.

Od roku 1993 sopečné erupce na Kamčatce sleduje tým vědců Kamchatka Volcanic Eruption Response Team (KVERT) z Ruské akademie věd. "Nic nenasvědčovalo tomu, že by Kambalnyj mohl vybuchnout," řekla Olga Girina vedoucí KVERT. "Velmi nás to překvapilo, proto i nadále pozorně sledujeme a analyzuje možné hrozby, které s erupcí mohou přijít," dodala Girina.Erupce Kambalnyj

Erupce sopky Kambalnyj je vidět z vesmíru

Hustý popel, který zahalil vrchol sopky Kambalnyj byl vidět i z vesmíru. Den poté, co začala erupce, zachytil doutnající sopku NASA satelit Terra. Podle NASA Earth Observatory se oblak popela táhl asi 100 kilometrů jihozápadně. Poloostrov Kamčatka je v tomto ročním období z velké části pokrytý sněhem, a tak tmavé skvrny popela na snímcích NASA na bílém sněhu krásně vynikly. Podle vědců z NASA se popel ze sopky začal snášet na zem okolo ní od 26. března.

I když je vidět popel, vědci z NASA varovali, že sopečné výbuchy představují i neviditelné hrozby v podobě oxidu siřičitého, které mohou poškodit lidské dýchací ústrojí. NASA satelit Aura, který má nástroj na monitorování ozónu zjistil, že se vzdušný oblak oxidu siřičitého pohybuje směrem na jih. Podle vědců z KVER se oblak s popelem šíří rychlostí až 8 km za hodinu a očekává se, že by mohl ovlivnit i letadla létající v regionu.

Autor: Mak, LiveScience

Sopka Kambalnyj se po 250 letech probudila k životu. Nejvyšší sopka jižní Kamčatky vybuchla. Erupce stratovulkánu Kambalnyj byla vidět až ve vesmíru. Kambylnyj
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ