Nové důkazy naznačují, že s Titanikem bylo něco špatně ještě před ledovcem

06.01 2017|Aktuálně
Nové důkazy naznačují, že s Titanikem bylo něco špatně ještě před ledovcem

Více než století po osudové cestě Titaniku odborníci objevují stále více důkazů o tom, co se tenkrát stalo na palubě. A je tu nový důkaz, podle kterého by mohl požár v podpalubí, který vznikl ještě před nárazem do ledovce, hrát velkou roli v jeho potopení.

Ledovec jistě uštědřil Titaniku osudnou ránou, ale při prozkoumávání dobových fotografií vyšetřovatelé objevili skvrny, které vykazují známky poškození trupu, jež mohly být způsobené možným požárem v podpalubí.

Způsobil katastrofu Titaniku požár?

Irský novinář Senan Molony, který katastrofu Titaniku studuje přes 30 let říká, že oslabené části trupu by Titaniku znemožnily ustát náraz do ledovce. Jeho nová hypotéza je předložena v dokumentu běžícím na Channel 4 ve Velké Británii pod názvem "Titanic: Nové důkazy". "Není to jednoduchý příběh kolize s ledovcem, ale souhrn mimořádných faktorů, jako je oheň, led a kriminální nedbalost," říká o svém dokumentu Molony. S vlivem požáru už si vyšetřovatelé pohrávali i při původním šetření katastrofy.

Co nového ukazují fotografie katastrofy, které Molony nedávno našel v soukromé aukci? Na trupu Titaniku, poblíž bunkru 6, kde způsobil ledovec nejtvrdší rány, objevil Molony tmavé značky. Ve svém dokumentu pak tvrdí, že oheň zahřívá trup Titaniku až na 1000 stupňů Celsia, což by znamenalo, že loď neměla proti obrovskému ledovci žádnou šanci. "Máme odborníky z oblasti metalurgie, kteří potvrzují, že pokud se ocel zahřeje na tuto teplotu, stane se křehkou a její síla klesne až o 75 %," řekl Molony pro The Times.

Hypotéza o požáru tu není poprvé

Je tu ještě další zvrat v požární hypotéze, se kterým původně přišel mechanický a letecký inženýr Robert Essenhigh z Ohio State University v roce 2004. Vždycky se vědělo, že Titanik jel v době, kdy narazil do ledovce, rychleji, ale nikdo si nebyl jistý proč. Essengigh říká, že to mohlo být výsledkem snahy námořníků uhasit oheň. "Posádka se mohla snažit vyházet uhlí z bunkrů do kotle parní lokomotivy a pokusit se zlikvidovat ohniska požáru, tím pádem by loď zrychlila," myslí si Essenhigh.

V roce 2008 se domněnka o požáru na Titaniku opět dostala do popředí. Tentokrát s ní přišel výzkumník Ray Boston, který spekuloval o tom, že na Titaniku začalo hořet už během rychlostních zkoušek, než loď opustila Southampton, ale plameny byly uhašeny ještě před cestou.

Nové fotografické důkazy a svědectví námořníků z té doby vytváří přesvědčivý případ, ale ne všichni s Molonyho závěry souhlasí.

Zdroj: The Times

Způsobil potopení Titaniku oheň? Nové důkazy naznačují, že s Titanikem bylo něco špatně ještě před ledovcem. Odborníci se domnívají, že katastrofu Titaniku způsobil požár
Zajímavosti a novinky

 562 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ