EU usiluje o migrační dohodu s africkými státy

13.10 2016|Aktuálně
EU usiluje o migrační dohodu s africkými státy

Ministři vnitra se dnes setkají v Lucemburku, aby uprostřed stále větších obav nad vysokým přílivem migrantů z Afriky do Itálie diskutovali o migraci. Ministři budou řešit, jak zpomalit tok uprchlíků, zintenzivnit posílání migrantů zpět a jak dosáhnout dohody o migraci s africkými státy.

Migrační dohoda s Afrikou

Fabrice Leggeri, který stojí v čele evropské hranice a pobřežní stráže, řekl ve středu v Bruselu novinářům, že migranti přijíždějící z Afriky jsou nyní hlavním problémem pro celou Evropskou unii. "Pokud jde o neregulovanou migraci, pak členský stát, kterého se to dotýká nejvíce, je Itálie," řekl Leggeri. Počet migrantů z Afriky, kteří přijeli v letošním roce do Itálie přesáhl 144 000, přičemž více než 3600 z nich při pokusu dosáhnout italských břehů zemřelo. Za celý loňský rok bylo zaznamenáno kolem 154 000 uprchlíků.

Vysoký představitel EU na počátku tohoto týdne řekl novinářům, že EU chce uzavřít migrační dohodu s Etiopií, Mali, Nigerem, Nigérií a Senegalem. Výsledky EU očekává na konci roku. Tyto dohody se zřejmě budou zaměřovat na vrácení odmítnutých žadatelů o azyl i dalších, kteří přijdou přes Středozemní moře z Afriky.

Začátkem tohoto týdne německá kancléřka Angela Merkel oznámila, že africké státy musí zastavit migrační toky a oznámila vojenskou i rozvojovou pomoc. Takové snahy jsou ze strany Německa nové.

Chartúmský proces a RSF

Před dvěma lety zahájila EU tzv. Chartúmský proces, který by se dal popsat jako politický dialog mezi státy EU a Džibuti, Egyptem, Eritreou, Etiopií, Keňou, Somálskem, Jižním Súdánem a Tuniskem. Hlavním důraz v Chartúmském procesu je kladen na zastavení migračních toků a pašování. Ale některé z režimů, jako například v Súdánu a Eritreji za sebou mají dlouhou historii porušování lidských práv.

Súdánské ministerstvo vnitra počátkem letošního roku požádalo EU, aby pomohla financovat hraniční infrastrukturu na 17 hraničních přechodech poté, co Komise EU oznámila rozvojový balíček 100 milionů Eur na zemi.

Vládní milice Súdánu, Rapid Support Force (RSF), mají za úkol zabránit překračování hranic. Ale RSF také zahrnuje muže, kteří bojovali v Dárfúru s Janjeweedy, milicí súdánských arabských kmenů, které jsou nyní součástí RSF. V srpnu hrozil náčelník RSF Mohamed Hamdan, bývalý válečníky Janjaweedů, známý také jako Hametti, že umožní migrantům volně procházet, pokud bude Evropa Súdánu poskytovat více vojenského materiálu.

"Tvrdě jsme pracovali na pomoci Evropě ohledně přílivu migrantů, ale pokud naše cenné snahy nebudou dobře oceněny, budeme muset migrantům poušť znovu otevřít," řekl Hamdan. Evropská unie popřela, že by poskytovala jakoukoliv podporu RSF s tím, že veškerá její podpora je smíšená a předávána prostřednictvím mezinárodních humanitárních a nevládních organizací.

Jeden z dokumentů však ukazuje, že na Chartúmský proces bylo vynaloženo 40 milionů eur. Bylo tam mimo jiné poznamenáno, že podpora půjde na vládní účastníky Chartúmského procesu, a že je třeba zlepšit kontrolu hranic, jak již bylo vyzkoušeno mezi Etiopií, Džibuti a Súdánem. Přesněji řečeno, dokument říká, že peníze budou s největší pravděpodobností využity na pomoc při financování pohraniční policie v Súdánu, zařízení pro školící středisko v Chartúmu, auta, kamery a počítače na hraniční přechody.

Autor: EU Observer

Evropská unie se snaží zajistit migrační dohodu s africkými státy ohledně uprchlíků, kteří přijíždí do Evropy přes Středozemní moře. Migrační dohoda s Afrikou
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ