Zuckerberg a Chan chtějí do roku 2100 vyléčit všechny nemoci

22.09 2016|Aktuálně
Zuckerberg a Chan chtějí do roku 2100 vyléčit všechny nemoci

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan investovali 3 miliardy do lékařského výzkumu v příštím desetiletí.

Na tiskové konferenci v San Francisku uvedli, že jejich konečným cílem je vyléčit, zavést preventivní opatření a naučit se zacházet se všemi nemocemi do konce tohoto tisíciletí. Investované finanční prostředky budou rozděleny podle organizace Chan Zuckerberg Initiative, která byla vytvořena v prosinci 2015.

Představitelé technických firem stále častěji obracejí svou pozornost na zdraví. Začátkem týdne prohlásil Microsoft, že má v úmyslu vyléčit rakovinu pomocí nástrojů umělé inteligence. Jednotka DeepMing Google spolupracuje s NHS ve snaze najít způsob, jak využít počítače pro přesnější diagnostiku chorob. IBM a MIT začátkem týdne oznámili, že vyvinuli systém, který by mohl pomoci lékařům zlepšit péči o seniory a zdravotně postižené pacienty.

Projekty Biohub

Mark Zuckerberg řekl, že v současné době je 50 krát více peněz vynaloženo na léčbu lidí, kteří jsou již nemocní, než na léčení nemocí, které jsou původní příčinou a dodal, že je třeba to změnit. Nastínil tři principy, kterými se jejich investice bude řídit. V prvé řadě chtějí dát dohromady vědce a inženýry, poté sestrojit nástroje a technologie, které budou rozvíjet výzkum a pak zajistit finance pro vědu po celém světě.

Chan dodala, že investují 600 milionů USD k vytvoření nového výzkumného centra Biohub, kde se sejdou inženýři, počítačoví odborníci, biologové, chemici a další inovátoři. Biohub bude zpočátku pracovat na dvou projektech. Prvním bude vytvoření Mapy buněk, která popíše různé typy buněk, které řídí hlavní orgány těla. Druhým projektem budou infekční nemoci typu HIV, Zika, Ebola, na které se budou snažit vyvinout nové testy a očkovací látky.

Zuckerberg předpovídá, že do roku 2100 by se mohla průměrná délka života dostat nad 100 let. Ale varoval, že bude trvat roky, než se jim podaří vyvinout nové léčebné postupy a další čas, než je budou moci používat na pacientech.

Dlouhodobé cíle

Zuckerberg a Chan oznámili v prosinci 2015, když se narodila jejich dcera, že plánují rozdat 99 % svého podílu na Facebooku na financování veřejně prospěšných aktivit. Uvedli, že posláním organizace je zajistit dlouhodobé investice do práce, aby se mohl rozvíjet lidský potenciál a podpořila se rovnost. Předtím oznámili, že chtějí investovat také do vzdělávání souvisejícího se start-upy.

Zdroj: BBC

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan chtějí vyléčit do roku 2100 všechny nemoci. Ambiciozní plán na léčbu všech nemocí je
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ