Miliony žen v Africe jsou otrokyněmi s vodou

06.06 2016|Aktuálně
Miliony žen v Africe jsou otrokyněmi s vodou

Čtyři roky poté, co OSN oznámila, že se v Africe snížil počet lidí s přístupem k čisté vodě o polovinu, přichází nová analýza, která ukazuje, že těžkou práci při zajišťování vody, je nuceno dělat asi 17 milionů žen, což má velmi negativní dopad na jejich zdraví a život.

Zdraví žen je často nenávratně zdevastováno

Vědci spočítali, že více než 17 milionů žen a dívek musí donášet vodu do domácností, často i do desítek kilometrů vzdálených míst. Podobný obraz lze vidět v různých částech kontinentu. Tato praxe je velmi škodlivá pro zdraví žen. Lékařský výzkum zdokumentoval případy trvalého poškození zdraví žen, které musely přenášet vodu. Problémy těchto žen sahají od chronické únavy svalů i kostí, až po deformitu páteře a pánve, která má negativní účinky na reprodukci i kvalitu života samotných žen.

V některých částech Afriky musí ženy vynaložit až 85 % své denní energie na donášení vody. V určitých regionech tráví africké ženy až 5 hodin denně sběrem palivového dřeva a vody a až 4 hodiny přípravou jídla. V průměru ženy a děti ujdou pro vodu 10-15 kilometrů, přičemž za jednu cestu nesou v průměru 15-20 litrů vody.

Vědci dosud nenašli definitivní odpověď na otázku, proč je v Africe zvykem, že vodu donáší jen ženy. Pravděpodobně je tato práce považována za nízce kvalifikovanou a je pro ženy nejvhodnější prací. "Nevíme, proč ženy v Africe musí nosit vodu. Pravděpodobně je sběr a přeprava vody v Africe považovaná za nekvalitní práci, kterou mohou vykonávat ženy a děti. Naše studie ukazuje, že rozsah této praxe je skutečným měřítkem pokroku v zemích třetího světa," řekl Jay Graham, zástupce Univerzity George Washingtona. Ne ve všech afrických zemích je však situace tak žalostná. Například v Libyi jsou do nošení vody aktivně zapojeni i muži, v poměru 50:50. V Pobřeží slonoviny však vodu z 90 % nosí jen ženy.

Děti musí obětovat školní docházku

Dalším zajímavým faktem je, že pokud vezmeme v úvahu dětské otroky, kteří nosí vodu, převažují mezi nimi dívky. V zemích, jako je Nigérie a Etiopie, musí mnoho dětí obětovat školní docházku, aby mohlo splnit svou povinnost a donést vodu. Vědci doufají, že shromážděná data pomohou OSN vypracovat opatření zaměřená na propuštění žen z otroctví s vodou. K tomu je však v prvé řadě potřeba zajistit pitnou vodu do suchých oblastí.

Zdroj: washingtonpost

Miliony žen v Africe jsou otrokyněmi s vodou. V některých částech Afriky musí ženy vynaložit až 85 % své denní energie na donášení vody. Africké otrokyně ujdou denně 20 km
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ