Francouzská stížnost na obchodní dohodu TTIP odráží rostoucí znepokojení EU

04.05 2016|Aktuálně

Francouzský prezident Francois Hollande vyřkl usvědčující rozsudek o pokroku v jednání o volném obchodu TTIP s USA, což odráží rostoucí frustraci mezi evropskými politiky a americkými taktiky.

Francii se nelíbí podmínky TTIP

Hollande v úterý prohlásil, že Francie Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) v jeho současné podobě nemůže přijmout. "Nechceme podporovat volný obchod bez pravidel," řekl na konferenci oslavující historii francouzské levice. Bylo to poprvé, kdy hlava státu promluvila tak jasně proti obchodní dohodě TTIP, což ukázalo, jak obtížné se jednání stalo.

O pár hodin dříve prohlásil francouzský ministr obchodu Matthias Fekl, že jednání o obchodním partnerství se pravděpodobně zastaví. Jejich prohlášení, ke kterém došlo po 13. kole jednání, odrážejí velmi rozšířené zklamání nad nedostatečným pokrokem, který Evropané přisuzují rostoucímu americkému protekcionismu.

V minulosti Hollande vyzval k rychlé dohodě o TTIP. Ale v poslední době si naříká nad nedostatkem pokroku v oblasti zemědělství a kultury, dvou sektorech, které se ve Francii velmi silně ctí. Fekl zase vyjádřil obavy ohledně životního prostředí. "Podepsání velké smlouvy o životním prostředí v prosinci na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v Paříží by nemělo smysl, kdybychom o několik měsíců později podepsali dohodu, která všechno ruší," řekl pro Le Monde.

Bernd Lange, hlavní vyjednávač pro TTIP z Evropského parlamentu řekl, že USA odmítly ustoupit ohledně práv pracovníků nebo veřejných zakázek. "To není žádný základ pro jednání," prohlásil v Deutschlandradio Kultur v úterý. "Interně jsme si řekli, že obchodní dohodě TTIp dáme šanci do července, ale neumím si představit, že by USA byly ochotny provést nějakou velkou změnu. Neočekávám, že to bude fungovat," dodal Lange.

Další skeptici

Skepse přišla také ze Švédska, které patřilo mezi státy, jež si přály TTIP nejvíce. Švédský ministr obchodu Mikael Damberg řekl, že sedm z 13 kapitol zůstává po posledním kole jednání ještě otevřeno a podle něj by bylo potřeba zrychlit tempo jednání. "Evropa i nadále ukazuje své pozice, zatímco Američané dosud neukázaly své karty," uvedl Damberg.

Samotné jednání o TTIP mu dělá větší starosti než veřejný odpor k TTIP. Podle harmonogramu by se měla jednání dokončit během prezidentského působení Baracka Obamy. Všechny zúčastněné země mají právo veta dohodou. Evropská komise uvedla, že si je vědoma postojů a zájmů členských států, protože s nimi vše pravidelně konzultuje.

Autor: Liv, Observer

Francouzská stížnost na obchodní dohodu TTIP odráží rostoucí znepokojení EU. Francouzský prezident Francois Hollande vyřkl usvědčující rozsudek o pokroku v jednání o volném obchodu TTIP
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ