Egypt staví nové hlavní město - sponzoruje to Čína

18.10 2016|Aktuálně
Egypt staví nové hlavní město - sponzoruje to Čína

Vznik nového hlavního města Egypta se opět posunul o krok blíže k realitě. Čínští developeři oznámili, že projekt výstavby budou z velké části financovat. Nové hlavní město Egypta bude stát na východ od Káhiry.

Poté, co se vedoucí představitelé společnosti China Fortune Land Development Company (CFLD) setkali s egyptským prezidentem Abdelem Fattah El Sisi, souhlasili, že Egyptu poskytnou 20 miliard USD na výstavbu zatím nejmenovaného města. Dohoda navazuje na předchozí závazek v hodnotě 15 miliard USD jiného státního projektu, z čehož vyplývá, že Egypt má na 1. etapu výstavby připravených 45 miliard USD.

Plány nového hlavního města Egypta byly poprvé představeny v březnu 2015. Vládní úředníci uvedli, že hlavním důvodem výstavby nového hlavního města v Egyptě je přelidnění, rostoucí znečištění a stoupající ceny nemovitostí v Káhiře. "Nové Město" má poskytnout více místa pro život, práci a má přilákat i turisty.Nové hlavní město Egypta

Výstavba nového hlavního města Egypta

Nové hlavní město Egypta bude vybudováno v poušti na východě Káhiry. Bude mít zhruba 700 kilometrů čtverečních a stane se novým sídlem vlády. Návrhy města pro pět milionů obyvatel obsahují domy pro bydlení, více než 1000 mešit, inteligentní vesnice, průmyslové zóny, konferenční centrum s 5000 sedadly a největší světový park.

Zájem o projekt je silný. Jistá indická společnost údajně ve městě plánuje rozsáhlé lékařské centrum a univerzitu, zatímco Saúdská firma v něm hodlá vybudovat 12,6 hektarovou mešitu s islámským muzeem. Stavba města je již v plném proudu. Podle egyptských novin Al-Ahram začali inženýři pracovat na infrastruktuře, včetně mostů a 210 kilometrů silnic. V první fází projektu se budou budovat ministerstva a obytné bloky. Tato fáze by mohla být dokončena v průběhu pěti let, přičemž ihned poté by se mohli nastěhovat noví obyvatelé.

Město duchů?

Navzdory silnému optimismu úředníků existují obavy, že projekt vyústí ve známý problém. Egypt již postavil několik satelitní měst v okolí Káhiry, které stály spoustu peněz, ale žije v nich jen velmi málo lidí,což jim dává status "Města duchů". "Aby se Káhira trochu uvolnila, stačilo by obsadit osm stávajících nových měst," říká David Sims, městský plánovač z Káhiry. "Ale lidi jim říkají města duchů. Nové Město a většina satelitů jsou pro většinu obyvatel Káhiry nedostupné a nedosažitelné. Nové Město bude stavěno ve vysoce moderním stylu, který neumožňuje neformální podniky a aktivity, na které je většina obyčejných Egypťanů zvyklá," vysvětluje Sims.

Poučení

Egypt má podle architekta a projektanta Kareema Ibrahima z nevládní organizace Tadamun zásadně zavádějící přístup k plánování rozvoje. "Máme chronický problém s městskou vládou stávajících měst, a bez ohledu na to, kolik měst se bude stavět, není to řešením," říká Ibrahim. Výzkum Ibrahima ukázal, že zhruba 50 % čtvrtí Káhiry chybí přístup ke službám a odpadním vodám, zatímco veřejné služby selhávají. "Hladina deprivace je šokující. Investice by měly zajistit rovné právo k veřejným službám a potřebám. Pojďme přemýšlet o tom, jak vyvinout lepší strukturu, která se týká měst, která máme, místo toho, abychom raději stavěli města nová," navrhuje.

Zdroj: CNN

Egypt staví nové hlavní město, které nahradí Káhiru. Nové hlavní město Egypta bude na východ od Káhiry a bude mít 5 milionů obyvatel. Nová Káhira, jak ji někteří
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ