Fidget spinner může být nebezpečný pro děti

13.06 2017|Aktuálně
Fidget spinner může být nebezpečný pro děti

Neoficiální zpráva vyvolala obavy, že fidget spinner, nejžhavější hračka roku, může obsahovat nebezpečné množství olova, které může být zvláště nebezpečné pro děti.

Nebezpečí pro děti

Varování o nebezpečnosti spinneru pochází od Tamary Rubinové, která nespolupracuje s žádnou univerzitou ani výzkumnou institucí. Rubinová testovala spinner doma, pomocí zařízení zvaného rentgenový fluorescenční spektrometr, který měří hladinu prvků v materiálu. "Toto zařízení se dá pronajmout i na jeden či dva dny a můžete s ním otestovat spotřební zboží," řekla Rubin ve video nahrávce uveřejněné na Facebooku, ve které komentovala své poznatky.

Dva z jedenácti spinnerů, které Rubinová otestovala, měly velmi vysoké hladiny olova. Jeden z testovaných spinnerů s LED světlem měl baterii, která obsahovala 19 000 ppm (19000 částic olova na 1 milion částic všeho materiálu). Množství olova, které je považováno za bezpečné pro dětské hračky, je podle americké Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků 90-100 ppm, v závislosti na druhu výrobku.

Hračky s nebezpečným množstvím olova mohou děti spolknout, případně si prsty, kterými se spinnerem manipulovaly strčit do úst. Olovo je pro tělo toxické a při dostatečně velkém množství může podle Světové zdravotnické organizace dojít k poškození mozku, jater a ledvin.

I přesto, že zjištění Rubinové může být pro rodiče dětí děsivé, je třeba brát v potaz, že otestovala pouze 11 spinnerů. Její nálezy nebyly replikovány ani vědecky potvrzeny. Kromě toho, Rubinová neodsoudila všechny hračky spinner, pouze upozornila, že mohou existovat ty, které obsahují velké množství olova a mohou být nebezpečné.

Olovo v hračkách

"Nejsem nijak zvlášť překvapena, že nevelké procento spinnerů obsahuje olovo," komentovala situaci Gillian Millerová, vedoucí vědecká pracovnice v Ekologickém centru neziskové organizace v Michiganu.

Millerová poznamenala, že jejich centrum podobné testy na spinneru zatím neprovádělo. "Spinner má několik kovových dílů a v závislosti na tom, kde se vyráběly, mohou obsahovat olovo. Většinou jde o dovážené hračky. Kromě toho, jakákoliv hračka, která má akumulátor, má tento předpoklad, protože baterka je připájena kovovou směsí, která může obsahovat olovo," řekla Millerová.

Millerová poznamenala, že by rodiče spinner neměli dávat do rukou malým dětem, které ještě kladou věci do úst. Pokud je olova na spinnerech mnoho, může se přenést pouhým otřením ruky třeba na jídlo, čímž se následně dostane do těla.

Toto množství olova sice nebude akutně jedovaté, ale může přispět k celkovému množství olova v těle. Vyhnout se nekvalitním spinnerům můžete nákupem v obchodech, které prodávají tyto hračky certifikované a v souladu s bezpečnostními normami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Spinner - droga, kterou nelze zakázat

Autor: Liv, Live Science

Fidget spinner může být nebezpečný pro děti. Fidget spinner je nejžhavější hračka roku 2017, může však být nebezpečná, hlavně pro děti.
Zajímavosti a novinky

 563 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
hihi|30.06 2017 13:12
A teď ještě přesvědčit celý svět, že hit roku 2017 je jedovatý...
Odpovědět
 -1