10 způsobů, jakými koronavirus změnil svět

21.04 2020|Aktuálně
10 způsobů, jakými koronavirus změnil svět

Pandemie koronaviru se dotýká celého světa, a přestože ještě není u konce, už nyní lze uvažovat, jak nastalá situace změní náš svět a náš každodenní život. Redaktor serveru Listverse Mark Oliver proto napsal článek, kterých odvětví se koronavirus dotkne a jaké změny přinese. Pojďme se na ně podívat.

10. Práce z domova

Před vypuknutím nemoci mělo možnost pracovat z domova pouze 7 % Američanů, což ovšem neznamená, že celých 7 % z domova doopravdy pracovalo. Pro zbývajících 93 % tato možnost vůbec neexistovala. V současnosti je však práce z domova nezbytná, aby se zabránilo šíření viru. Zatím nejsou známá data ohledně přesného počtu, ale podle společnosti Cisco zaznamenal videokonferenční software v Číně dvaadvacetkrát vyšší provoz než před Covidem-19.

Celý svět se nyní stal součástí experimentu práce z domova. Ačkoliv ještě neznáme výsledky, existující studie dokládají, že tento typ práce je pro některé lidi příjemnější, a navíc jsou zaměstnanci více produktivní. Pokud se zaměstnavatelé rozhodnou pokračovat v částečném home office i po skončení pandemie, mohlo by to znamenat větší spokojenost s životem. Vždyť za poslední dekádu se jen cesta do práce prodloužila o zhruba 20 minut. A kdo by tento čas nedokázal využít efektivněji.

9. Univerzální základní příjem

To, co se před koronavirem zdálo být pouhým snem, se nyní blíží skutečnosti. Myšlenka, že se bude lidem měsíčně posílat určitá částka peněz, se na několik příštích měsíců promítne do života nejen pracujících, ale také momentálně nezaměstnaných. Spojené království se zavázalo platit lidem 80 % jejich běžné výplaty, Dánsko dokonce celých 90 %. I Spojené státy americké chtějí každý měsíc vyplácet šek v hodnotě 1 200 dolarů na jednoho dospělého Američana. Přestože zatím nejde o univerzální příjem, mají k němu tyto snahy velmi blízko. Budoucnost ukáže, zda jde o správný krok. Finsko tento přístup propagovalo už v roce 2017 a výsledkem byli šťastní, ale nezaměstnaní obyvatelé.

8. Automatizace

Jedním z odvětví, které pandemie postihla nejvíce, je tovární výroba. Dělníci, kteří při práci využívají především své ruce, logicky nemohou pracovat z domova, a tak jim hrozí nahrazení jejich manuální práce roboty. Továrny, které již nyní využívají automatizace, se nyní mají lépe než ty, které byly závislé na živých pracovnících. Lze předpokládat, že na trend automatizace tak přistoupí postupně všechny. Čína například nahradila kurýry rozvážející jídlo elektronickými drony, které jsou rychlejší a bezpečnější než skuteční lidé. V nemocnicích se zase zkoušejí roboti schopní přivézt jídlo, vydezinfikovat pokoj, a dokonce pacientovi změřit teplotu.

7. Výuka online

Školy po celém světě se kvůli pandemii zavírají a miliony žáků a studentů zůstávají doma. Učitelé, rodiče i žáci se tím pádem musí spokojit buď s online vyučováním nebo domácí výukou. Problém nastává dětem, jejichž domácnost nemá přístup k internetu. Také žáci, kteří studiu obyčejně doma moc nedají, mohou v nynější situaci zůstat za zbytkem třídy, pokud na ně rodiče nedávají pozor. Ani samotní učitelé nejsou s výukou přes internet spokojeni, protože přináší více problémů a složitostí. Je možné, že po skončení pandemie zůstane více dětí v režimu domácího vyučování. Podle výsledků testů si právě tyto děti vedou lépe a získávají
skóre vyšší než jejich vrstevníci ze škol.

6. Vzestup takzvané big government

Pod anglickým souslovím big government, které můžeme přeložit jako velká vláda, se skrývá typ vlády, která je příliš intervenční. Jinými slovy příliš zasahuje do všech aspektů života svých občanů. Současná situace totiž hraje do karet autoritářským a socialistickým režimům, a to dokonce i v demokratických zemích. Jednání vlád tak musí být pod drobnohledem. Mohlo by se stát, že za účelem zabránit šíření viru překročí své pravomoci. Například v Izraeli využívá vláda automatické lokace smartphonů, aby zjistila, kdo přišel do kontaktu s nakaženými. Dotyčnému následně přijde SMS zpráva vyzývající k okamžité karanténě. Je nutné brát na vědomí, že takové opatření je nezbytné pro dobu pandemie, ne pro dobu po ní.

5. Volby z domova

Voleb v Jižní Koreji se zúčastnili lidé v rouškách a rukavicích, navíc jim při vstupu byla měřena teplota. Přesto o velké množství lidí na jednom místě, tedy situaci, které se v současné době chce co nejvíce zabránit. Amerika, ve které již nyní probíhají primární volby, musí řešit stejný problém. Navíc na listopad jsou naplánovány federální volby, a jelikož nikdo neví, jaká bude situace na podzim, musí se jednat rychle. Samotní Američané nechtějí chodit volit osobně; 2 ze 3 jsou pro změnu. Demokraté z Texasu navrhují volit distančně prostřednictvím pošty, ostatní státy navrhují volit pomocí hlasovacích lístků. Distanční volby by přitom mohly zvýšit volební účast.

4. Smrt malých podnikatelů

Přestože to zní jako název hororové povídky, v mnoha případech jde o smutnou realitu. Živnostníci se nachází ve velmi těžké situaci, protože mnoho z nich nemůže vykonávat svou práci. Malé a soukromé podniky, například hospody, bary a restaurace musí nyní spoléhat na solidaritu svých návštěvníků, ale především se musí adaptovat. Přizpůsobení se situaci například prodejem z okýnka nebo prodejem voucherů do budoucna může udělat velký rozdíl. Stejná situace se týká i divadel, kaváren, pražíren a dalších podniků. Pokud máte peníze, které si můžete dovolit utratit, podpořte svá oblíbená místa a zachraňte je před bankrotem.

3. Konec spoléhání se na Čínu

Čína byla po dlouhou dobu hlavních dodavatelem téměř celého světa. 90 % antibiotik v Americe pochází z Číny. Mnoho zemí však začíná spoléhat na sebe samé, a tak se výroba vrací do zpátky do svých původních zemí. Pandemie ukázala, jak je nebezpečné spoléhat se na jeden hlavní zdroj zásobování. Jelikož je velká část Číny v karanténě, její dodávání se značně zpomalilo. Nedostatek roušek a plicních ventilátorů přiměl zasažené státy vyrábět si své vlastní zboží a nespoléhat se na dovážku z Číny.

2. Bezplatná a univerzální zdravotní péče

Zdravotní péče je velkým a palčivým tématem především v Americe, a to z prostého důvodu: není bezplatná. V souvislosti s koronavirem více než 41 % Američanů souhlasí se zavedením bezplatné a univerzální zdravotní péče. Americká vláda lidem slíbila bezplatné testování na přítomnost viru. Někteří politice se snaží prosadit i bezplatnou léčbu, ta však zatím neprošla. Američanka Danni Askini se s příznaky vydala do nemocnice, kde ji nejprve poslali domů s tím, že o nic nejde. Když přišla potřetí, lékaři ji otestovali, zjistili přítomnost viru a nasadili potřebné léky. Zároveň Askini předali účet. Američanka dluží neuvěřitelných 35 tisíc dolarů (v přepočtu 980 tisíc korun). Její případ přitom zdaleka není ojedinělý.

1. Nové politické povstání

Covid-19 je bezesporu jednou z nejtěžších zkoušek, před kterými lidstvo v jedenadvacátém století zatím stálo. Už nyní je jisté, že stovky tisíc lidí zůstanou bez práce, že se radikálně změní ekonomika a že svět nebude jako dřív. Je pravděpodobné, že lidé začnou volat po změně. Mnohé státy nebyly na pandemii připraveny, a to by se v budoucnu mělo změnit. Musíme doufat, že nás tato zkušenost v konečném výsledku posílí, nikoliv rozdělí.

Autor: Světlana Nedvědová, listverse

10 způsobů, jak koronavirus změnil svět. Svět už po epidemii koronaviru nikdy nebude takový, jaký býval. Lidé změnili své zvyky i životy.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ